Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let

Tvrdí to Rogers, připouštějí to mnozí další – býčí závod o zemědělskou půdu začal. Lidí je přes sedm miliard a je potřeba je nakrmit. A dokud nevymyslíme fungující a levné amarouny (vzpomeňte na Návštěvníky, molekulární kuchyně se o podobné divy snaží), případně se nenaučíme živit se vesmírnou energií, budeme muset vzít zavděk "chlebem a masem". Zemědělské půdy přitom ubývá. Méně půdy a více hladových krků znamená jediné – ceny potravin i půdy dlouhodobě porostou.

Obětí nemilosrdného trendu nedostatku zemědělské půdy je Čína. Číňané tvoří zhruba pětinu světové populace, ovšem disponují pouze sedmi procenty orné půdy. A obdělávaných pozemků ubývá. "Akutní nedostatek půdy a vody ohrožuje čínskou potravinovou bezpečnost," uvedl pro China Daily ministr Čang Pching z Národní komise pro rozvoj a reformu.

V roce 1996 bylo v Číně obdělávaných 130 milionů hektarů, v roce 2008 už jen 121,7 milionu. Půdy ubývá kvůli mohutné urbanizaci, kterou pohání státem podporovaná výstavba. Na jednoho Číňana připadá pouze 0,092 hektaru, což je zhruba o 40 % pod světovým průměrem.

Čínská vláda chce udržet plochu obdělávané půdy nad 120 miliony hektarů alespoň do roku 2020, aby země udržela nezávislost, pokud jde o produkci obilí. Bank of America ovšem odhaduje, že už je Čína za touto pomyslnou hranicí a že se plocha polí v Číně do roku 2015 sníží na 117 milionů hektarů.

Nejde jen o Čínu

Čína proto část potravin dováží. Podle US Grains Council, která sleduje vývoz obilí, Čína letos doveze 1,7 milionu tun kukuřice, příští rok už 5,8 milionu tun a v letech 2014 a 2015 až 15 milionů tun.

Nenechte se zmást, příklad Číny má pouze ukázat šíři problému. Čína totiž se svými devizovými rezervami přes 3 biliony dolarů zkrátka jde a koupí cokoli, co potřebuje, tedy i potraviny nebo zemědělskou půdu. Například je velice aktivní na trzích se zemědělskou půdou v Austrálii, Argentině, Rusku, Brazílii nebo na Ukrajině.

Jak vydělat na hladu?

Pokud chcete investovat dlouhodobě do něčeho, co má fundament, z předchozích řádků jste pochopili, že je zemědělství ta pravá možnost pro vás.

Širokou expozici do celého zemědělského sektoru nabízí například Market Vectors Agribusiness ETF. Pokud chcete vsadit na probíhající čínské nákupy půdy v Argentině, měla by vás zajímat společnost Cresud, jednu z největších zemědělských společností v zemi.

Další ETF zaměřené na zemědělské plodiny najdete zde

Sázkou na větší efektivitu v zemědělství, kdy je potřeba na menší ploše dosahovat vyšších výnosů, jsou výrobci hnojiv jako Agrium, Potash nebo Mosaic. Z čínských výrobců je na NYSE obchodována společnost China Green Agriculture. Její akcie jsou zhruba dvě třetiny pod svým ročním maximem, takže jde i z hlediska valuace o zajímavý tip.

Jim Rogers: Krize bude extrémní. Peníze zachrání ti, kdo vsadí na zemědělství
JIM ROGERS, investorská legenda, miliardář a někdejší spolupracovník George Sorose, říká, že Ameriku změní už jen fatální, zkázonosná krize. Investičním ternem dneška je prý zemědělství.

Další variantou je investice do akcií firem, které vyrábějí obráběcí stroje, například John Deere, nebo výrobce osiv, například Monsanto.

Nebojte se koupit pole. Třeba v Africe

Drobní investoři stále víceméně přehlížejí možnost investovat přímo do zemědělské půdy. Přitom jde o na první pohled bezpečnější cestu, než jsou například ETF nebo akcie, jejichž cena na trhu kolísá na základě řady faktorů, jsou to zkrátka stále finanční nástroje.

Majitelé farem a zemědělských pozemků mohou vydělávat na globálních trendech v sektoru, aniž by nepřiměřeně riskovali na finančních trzích. Vedle trhů ve vyspělých zemích nabízí obrovské možnosti Afrika, kde je zhruba 60 % dosud nevyužívané světové zemědělské půdy.

Historicky investovaly do zemědělské půdy hlavně velké instituce. V posledních letech je ovšem přístup na trhy s farmářskými pozemky čím dál snazší i pro menší investory Kromě nákupů jednotlivců je stále populárnější dohoda několika investorů, kteří dají "hlavy i peníze dohromady" a koupí větší pozemek, který pak rozdělí na menší parcely určené k prodeji nebo pronájmu. Tato "družstva" žijí z příjemných dividend vyplácených ze zisku z prodeje zemědělských plodin, a navíc nabízejí možnost zhodnocení a prodeje půdy v budoucnu.

Některé společnosti nabízejí za méně než 2 tisíce liber za akr vstup do podobných investičních celků v Africe. Přímé investice do zemědělské půdy jsou možné také v Evropě, v Austrálii i jinde. Většinou slibují výnosy mezi 9 a 15 % ročně při současném podílu na budoucím zhodnocení samotných pozemků.

Zdroj:
Seeking Alpha
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
21. 1. 2022 6:41
Petr Šrámek (Longevitytech.fund): Toto jsou zajímavé firmy z portfolia našeho fondu private equity,…
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
20. 1. 2022 10:21
Budinský (VŠFS): Inflace v Česku může být i dvojciferná, podstatné ale bude, jak dlouho budou ceny…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat