20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
Korekce je tady. O 10 % a více klesly ze svých maxim například německý index DAX nebo americký Russell 2000, který sleduje akcie firem s menší kapitalizací. Volatilita roste a investorské stádo prodává. Dokud se o desetinu nesníží hodnota amerického hlavního benchmarku S&P 500, mohou optimisté živit naděje na brzký obrat. Třeba přijde, ale co když ne?
Když ne, bude to první tak hluboký pokles indexu S&P 500 za více než tři roky (někde se dočtete dva roky - záleží na tom, jestli berete intradenní změny, nebo závěrečné hodnoty, a také na tom, zda jste puntičkáři, pro které třeba 9,95 % zkrátka není 10 %, matematika přece nezná "skoro"). Ono je to celkem jedno, 10 % je totiž v normálním investičním světě velice solidní roční výnos z investic. Pokles o 10 % během pár týdnů proto stojí za pozornost bez ohledu na nějaké desetinky.
Manažeři hedgeových fondů:
Akcioví makléři, brokeři:
Finanční novináři:
Občasní tradeři nebo investoři (retail, živíte se "normální" prací):
Finanční poradci:
Ekonomové:
Denní, aktivní obchodníci:
Autoři newsletterů a bulletinů:
V zásadě to celé lze smrsknout do jedné věty: Nikdo kromě opčních a shortujících fajnšmekrů nemá rád rychlé a hluboké propady na trzích spojené s nervozitou, ale pro dlouhodobé investory jsou korekce i výraznější poklesy takovým hezkým dárkem, slevovým kupónem, jak chcete.
1. Určete, zda jde o korekci, nebo kolaps trhu.
Kolaps trhu, výbuch, katastrofa na trzích, zkrátka medvědí trh se vším všudy, mívá většinou jasný důvod. Internetová bublina splaskla, trh hypoték se zhroutil, protože neměl solidní základ, a tak dále. Takovým tématem by v posledních letech mohlo (a možná mělo) být enormní zadlužení vyspělých ekonomik. Proti tomuto riziku ale v dohledném horizontu stále stojí odhodlaná armáda centrálních bank. Pokud tedy věříte, že nejde o naprostý kolaps trhu, spíše akcie držte, případně využijte hlubší poklesy k nákupům.
2. Nepanikařte.
Panika je to, co vás stojí peníze. Kolaps trhu jen výjimečně přichází jako blesk z čistého nebe, není proto rozumné prodávat všechny akcie najednou při prvním "zachvění země". Výrazným propadům většinou předchází posun sentimentu směrem k pesimismu. Osvědčenou strategií je prodej ziskových pozic a navýšení hotovosti.
3. Nakupujte při poklesech.
Nikdy předem nevíte, kdy se propad cen zastaví. Dokupujte proto jen postupně, a to jen ve chvíli, kdy do co největší míry vyloučíte totální kolaps trhu. Doporučuje se mít připravený nákupní seznam pro případ poklesu cen, a to s konkrétními vstupními úrovněmi. Vybírat až v době, kdy "v ulicích teče krev", může být poněkud hektické.
4. Hledejte extra příležitosti.
Jaké třeba? Panika si umí pohrát i s cenami velice konzervativních a "nudných" akcií. Když takový nudný dividendový titul spadne o 10-15 %, měli byste zbystřit. Za nízké ceny můžete nakoupit i více takových jmen v menších objemech a pomyslné síto si schovat až na dobu, kdy na trhu začne oživení.
Zdroj: Eagle Bay Capital, ADVFN.com