Co se můžete v posilovně naučit o investování

Každý, kdo někdy byl ve fitness centru, dobře ví, že posilování není jen o mechanickém zvedání činek. Málokoho ale napadne, že posilovna může být také jedinečným inspiračním zdrojem pro investování. Které osvědčené postupy svalovců lze využít i ve světě financí?

1. Stanovte si podrobný plán

Hlavním důvodem, proč se většina lidí rozhodne začít chodit do posilovny, je snaha zhubnout. To sice není špatný začátek, ale sama touha zbavit se nadbytečných kil nestačí. Změna postavy není jen o posilovacích strojích a litrech potu. Důležitá je celková koncepce a komplexní změna životního stylu.

S investováním je to podobné. Řekněme, že se rozhodnete začít investovat proto, abyste se finančně zajistili na důchod. Myšlenka je to dobrá, ale sama o sobě vám finance nezajistí. Před vstupem do světa investic si musíte stanovit konkrétní cíl a způsob, jakým jej dosáhnete. Musíte si zvolit investiční horizont, míru rizika, jež jste ochotni nést, nebo to, jak se zachováte, pokud váš dílčí investiční záměr nevyjde. V posilovně také nezhubnete po hodině neuvážlivě intenzivního cvičení s obrovskou zátěží.

2. Oddělte práci a osobní život

Většina lidí chodí do posilovny proto, aby si vylepšila fyzickou kondici a zformovala tělo. Najdou se však i tací, kteří do posilovny chodí kvůli něčemu úplně jinému - touží po kolektivu, setkáních s přáteli a vyprávění si zážitků z uplynulého týdne. Posilovnu vnímají jako místo k setkávání a uspokojování svých komunikačních a společenských potřeb.

Do posilovny se chodí cvičit, na burzu se chodí obchodovat. Uvědomte si, že soukromý a pracovní život by se neměly nikdy prolínat a že osobní sympatie nemají v investování co dělat. Pokud navíc v investování posloucháte rady svých přátel (nebo naopak vy radíte jim), jste na nejlepší cestě toto přátelství navždy rozetnout. Dříve nebo později totiž přijde okamžik, kdy investice nedopadne podle vašich představ, a budete to buď vy, nebo vaši přátelé, kdo bude označen za hlavní příčinu neúspěchu.

3. Nevěřte všemu, co slyšíte

Až půjdete příště do posilovny, zkuste chvíli poslouchat, o čem si lidé mezi činkami a závažími povídají. Brzy jistě narazíte na dvojice, které si budou vyměňovat rady, jak svoji postavu zformovat co nejefektivněji nebo jakou volit skladbu tréninků. Ať již budou vzájemné rady jakékoli, všimněte si, že nikdy nebudou zcela totožné.

Každému zkrátka vyhovuje něco jiného a hledat univerzální návod nelze nejen v posilovně, ale ani ve světě financí. Nebuďte proto v investování přespříliš důvěřiví a nevěřte bezmezně všemu, co ve svém okolí slyšíte. Vždy se snažte udělat si na věc vlastní názor a investiční doporučení analytiků nebo ostatních investorů vnímejte opravdu pouze jako doporučení. Pokud máte názor, který se zcela rozchází s názorem většiny, neznamená to automaticky, že se mýlíte. Dobře známé kontrariánské investování je na chůzi proti davu založené.

4. Ujistěte se, že víte, co děláte

Profesionální fitness trenéři se shodují, že neexistuje nic horšího, než když v posilovně začátečník přistoupí k posilovacímu stroji, o kterém nic neví, a systémem pokus/omyl začne zkoušet, k čemu vlastně stroj slouží. Takový člověk své tělo nejenže nikdy nezformuje, ale zároveň riskuje, že se nesprávným používáním posilovacího stroje zraní.

Investování není jen obchodování s akciemi nebo dluhopisy a každý investor by si měl ještě před vstupem na trh ujasnit, zda přesně ví, do čeho hodlá investovat. Víte, co znamenají a jak se obchodují futures, warranty nebo opce? Pokud někdy narazíte na investiční instrument, kterému nebudete rozumět, nikdy jej sami neobchodujte.

5. Všechno chce čas

Začátečníci mají často zkreslené představy o tom, jaké úsilí budou muset na zlepšení své fyzické kondice v posilovně vynaložit. Nezřídka se domnívají, že vybudování masivní svalové hmoty je otázkou měsíce nebo dvou. Tak tomu ale není. Posilování je běh na dlouhou trať a vytvoření svalové hmoty vyžaduje roky a roky těžké dřiny.

Stejně tak k financím vždy přistupujte s dlouhodobým investičním horizontem a nenechte si namluvit, že na burze zbohatnete během pár týdnů. Nezbohatnete. Krátkodobé spekulace nechejte burzovním hazardérům, sami nikdy nepodléhejte lákadlu "zaručeného a rychlého" zisku. Warren Buffett je dlouhodobý hráč - a podívejte se, kam jej tato strategie dovedla.

6. Naučte se přijímat porážky

Jistě to dobře znáte - jeden den v posilovně předvádíte neskutečné výkony a s přehledem zvedáte větší zátěž než kdy jindy, druhý den se ale nepoznáváte, přecházíte od jednoho stroje k druhému a stále se nemůžete dostat do formy. Na tom není nic zvláštního. Někdy jste zkrátka unavení z práce, máte starosti nebo jste nevyspalí, jindy se vaše psychická pohoda naopak projevuje i v dobrých fyzických výkonech.

I investoři jsou jen lidé, mají své potřeby, radosti a starosti a ne každý den jsou ve formě. Předem se připravte na to, že přijde den, kdy si budete muset přiznat porážku a realizovat ztrátu. Investovat neznamená nedělat chyby, nýbrž zvolit takovou strategii, která vám zajistí, že v dlouhodobém horizontu zažijete více vítězství než porážek.

Zdroj:
wealthpilgrim.com
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat