Co stojí za nízkým oceněním technologických akcií?

Akcie technologického sektoru patřily co do ocenění v posledních deseti letech k velkým poraženým. Teď to začíná vypadat, že se po deseti letech spánku možná opět začínají probouzet.

Jako mnoho dřímajících technologických gigantů poslední dekády byl i Microsoft a další požehnáni (nebo prokleti) fantastickými valuacemi během technologické bubliny v roce 2000. Některé z těchto hodnot byly dokonce tak vysoké, že se některým firmám dodnes na tyto úrovně nepodařilo vrátit.

Co se stalo během posledních dvanácti let? Není žádným překvapením, že právě IT sektor měl ze všech sektorů z indexu S&P 500 druhý největší nárůst zisků. Předběhl je jen energetický sektor. A co se stalo během posledních šesti let? IT technologie byly co do nárůstu zisků nejlepší! Tím dokonce porazily i vždy stabilní zdravotnictví a sektor spotřebního zboží.

Zatímco investoři předpokládali, že technologické firmy toho po prodělané bublině moc nedokážou, došlo k opaku. Technologické společnosti předvedly skvělé výsledky a přinesly investorům velké zisky. Microsoft, IBM, Oracle, Cisco a Intel rostly celkem působivě.

Příliš slabé zisky si ovšem, stejně jako všechno v životě, vybraly svou cenu. A je tu důvod některé z nich přehodnotit, pokud jste ochotní zaplatit 70- až 80násobek výnosů za celý sektor.

Technologické akcie patří do portfolia více než kterékoli jiné
Šest z deseti sektorů, zejména pak finance a firmy ze sektoru základních materiálů, teď čelí velkému tlaku na udržení marží. Nejvyšší nárůst marží naopak prožívá "zázračné dítě" – sektor IT. Letošních 1,5 procentního bodu ještě vylepšuje už tak oslnivých 21,8 % ze čtvrtého kvartálu 2010 až na současných 23,3 %. IT firmy reportují téměř dvojnásobnou ziskovou marži oproti finančním společnostem, které jsou na druhém místě. Když zvážíme, že se index S&P 500 Information Technology obchoduje na 12,3násobku zisku pro následujících 12 měsíců a souhrnný index S&P 500 je na 12,6násobku, pak lze říct, že je IT lehce podhodnoceným sektorem.

I když tyto firmy nerostly v posledních 10 letech každý rok o 30 procent (což se nepovedlo ani mnoha jiným), technologický sektor byl za poslední dekádu jedním z nejsilnějších.

Sečteno a podtrženo: technologie jsou levné!

Jak vlastně vysvětlíme, že se technologické akcie obchodují na atraktivních, možná až příliš atraktivních úrovních? Můžeme to zkusit akademicky vysvětlit tak, že je technologický sektor zkrátka levnější kvůli vyšší míře rizika. Jak už jsme ukázali v předchozím grafu, historické výnosy jsou u IT silné a stabilní, což by mělo snížit obavy investorů.

Jako příklad uveďme, že pro současný fiskální rok jsou poměry P/E u firem Oracle, IBM, Intel, Microsoft a Cisco na hodnotách 13, 13, 10, 11,5 a 11,5.

Pokud se podíváme na ocenění defenzivnějších a nerůstových sektorů, jako jsou třeba telekomunikace a utility, zjistíme, že jsou zisky těchto dvou sektorů spíše menší než u stabilního a vysoce rostoucího technologického sektoru. Takže tady něco nesedí.

Kde je zakopaný pes? Pořád nemůžu pochopit, proč se technologický sektor obchoduje tak levně. Vlastně to ani chápat nechci, protože pan Trh se občas šeredně mýlí. Ale také má tendence k samonápravě, která často probíhá celkem rychle.

Jsou technologie riskantní?

Ocenění jsou velmi nízká, tím pádem se opakovaný propad zdá nepravděpodobný. Můžeme tak vůbec čekat, že technologie porostou i přesto, že existuje možné riziko špatných výsledků?

Zvyšující se potřeba a užití dat v každodenním životě, jejich nízká cena, propojování různých aspektů našeho života a přesun z fyzického (papírového) světa do digitálního je teď intenzivnější než kdy jindy. Vzhledem k stabilnímu historickému růstu technologického sektoru a jeho vyhlídkám se zdá, že rizika poklesu zisku jsou omezená. Nízká očekávání a vysoce růstový sektor jsou perfektním návodem pro další kolo technologického maratonu. Připojíte se k němu taky?

Pozor na cyklické akcie aneb hodnotová past na investory
Investoři často při volbě strategie uvažují příliš zjednodušeně. Sázejí na akcie, které mají za sebou v uplynulé dekádě slušný růst, a myslí si, že jim to zajistí podobné (ne-li vyšší) výnosy i v dalším období. V reálném světě ovšem neexistují linearity, i když se nás často prognostici svými matematickými modely snaží přesvědčit o opaku. Dlouhodobý stabilní růst není žádnou zárukou toho, že zítra nedojde ke strmému pádu.

Informační technologie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat