Dividendové pasti

Dividendový výnos je při současném nejistém vývoji na burzách velmi důležitým zdrojem bohatství a může také pomoct zvednout hodnotu portfolií. Investoři by však automaticky neměli vybírat společnosti, které v aktuálním žebříčku dividendových výnosů obsazují čelní místa.

DIVIDENDOVÝ VÝNOS

dividenda / tržní kurz * 100

Ve skutečnosti mohou být někdy až dvouciferné dividendové výnosy důsledkem propadu tržního kurzu, který může být často vyšší než průměr celého trhu. Tyto společnosti, tak spíše než, aby dividendu v budoucnu vyplácely, budou na dividendách šetřit nebo je nakonec nevyplatí vůbec. A to je přesně okamžik, kdy se investoři mohou chytit do “dividendové pasti“. Aktuální statistika Bank of America říká, že dividendy minimálně u jedné z pěti dividendových společností obchodovaných na Wall Street jsou v současné době velmi nejisté. Pro srovnání v období medvědího trhu v roce 2002 byl tento poměr 1:20. Investoři preferující pravidelné příjmy z držení cenných papírů, by tak měli soustředit svoji pozornost spíše na ty společnosti, které nabízí “bezpečnou a udržitelnou” dividendu. Kdy slovem „bezpečnou“ - rozumíme stupeň jistoty samotného vyplácení dividendy a „udržitelnost“ - představuje stabilita výše vyplácené částky v dividendách.

"BEZPEČNÁ DIVIDENDA"

stupeň jistoty samotného vyplácení dividendy

"UDRŽITELNÁ DIVIDENDA"

stabilita výše vyplácené částky hrubé dividendy

České dividendové pastičky

A jak vypadají šance na „bezpečnou“ a zároveň „udržitelnou” dividendu u společností obchodovaných na trhu SPAD pražské burzy ?

Podle exkluzivního průzkumu investicniweb.cz mezi analytiky renomovaných makléřských firem a bankovních domů, je šance na “bezpečnou a zároveň udržitelnou” dividendu v příštím roce nejvyšší u akcií Philip Morris ČR . “ Vzhledem k lepšímu výhledu na rok 2009 čekáme poměrně výrazný růst dividendy“, poznamenal v průzkumu na adresu této tabákové společnosti, Radim Kramule z České spořitelny.

Vyznamenání si v rámci předmětu „bezpečná dividenda“ odnáší ČEZ, VIG, Telefonica02, Philip Morris ČR a Pegas Nonwovens. Posledně jmenovaná společnost podle Jana Tomaníka z Wood&Companyy bude v letošním roce dostatečně zisková na to, aby příští rok mohla dokonce vyplatit vyšší dividendu.

Udržitelnost vyplacených dividend přinesly nejlepší známky společnostem ČEZ,VIG a Philip Morris ČR. Naopak až 50 procentní redukci vyplacených dividend potká za rok 2009 s velkou pravděpodobností akcie Komerční banky, nižší divendy mohou také přinést akcie Erste Bank Group nebo Komerční banky.

Naopak v ohrožení může být dividendový výnos Erste Group Bank.“ Bude velmi záležet na vývoji celé ekonomiky, dále na tvorbě opravných položek a případném dalším zhoršování úvěrového portfolia. "Domnívám se, že dividenda bude za rok 2009 vyplacena, ale bude výrazně snížená”. Prohlásil o vyhlídkách dividend této finanční skupiny Milan Vaníček z Atlantik FT.

S dividendovou ze zisku za letošní rok se mohou podle průzkumu předem rozloučit akcionáři uhelné NWR. „Nedosáhnou zisku a proto jí nebudou mít z čeho vyplatit“ konstatoval v průzkumu Josef Novotný z Fio,burzovní společnost. A Petr Hlinomaz z BH Securities se k vyhlídkám výplaty a udržitelnosti dividend NWR vyjádřil ještě jasněji: „ Jsem pesimista“.

Kvalita vs. kvantita

Jedna věc u dividend platí, ať už je vyplácí americké nebo české veřejně obchodované společnosti. Když investujete s cílem zajímavých dividendových výnosů snažte se zvolit strategii, které by měla identifikovat společnosti s „bezpečnou“ a zároveň „udržitelnou” dividendou a nenechte se na první pohled zlákat aktuální vyšší dividendového výnosu.

Účastníci průzkumu: Jan Vaníček (Atlantik FT),Petr Hlinomaz (BH Securities),Josef Novotný (Fio),Radim Kramule (Česká spořitelna), Jan Tomanik (Wood & Company)

Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat