Angela Merkelová: Spekulanti, zakazuji vám spekulovat na pokles státních dluhopisů!

Německá kancléřka Angela Merkelová zrychlila své populistické tažení proti spekulantům, jehož výsledkem se má stát skoro na rok zákaz spekulací na pokles u derivátů CDS na evropské státní dluhopisy.

Zákaz krátkých, tzv. short prodejů derivátů CDS na evropské státní dluhopisy a další vybrané cenné papíry by měl začít platit od čtvrtka (19/5/2010) a trvat až do konce března příštího roku.

Důvodem tohoto podle řady pozorovatelů čistě populistického kroku, který výrazně omezuje tržní mechanismy na kapitálovém trhu, je nespokojenost německých voličů s tím, jak ze svých daní zachraňují další evropské státy.

CDS = credit default swap

Úvěrový derivát, který slouží k přenosu úvěrového rizika mezi dvěma protistranami. Strana, která koupila kontrakt CDS, se chce zajistit proti riziku úvěrového selhání podkladového aktiva. Na druhé straně prodávající se zavazuje uhradit ztrátu v případě zmíněného selhání. Za tuto ochranu si prodávající strana nechává platit určitou prémii.

Západní Němci již výrazně pomohli svým "bratrům z NDR" při unifikaci v roce 1990. Německé daně také výrazně dotovaly rozvojové projekty v dalších evropských zemích. Řeckou pomocí však pohár ekonomické solidarity přetekl, a to především u pravostředové vlády vedené kancléřkou Merkelovou.

short - krátká pozice

medvědí spekulace na pokles kurzu investice

Její vláda se tedy rozhodla, na popud ministra financí Wolfganga Schäubleho, k radikálnímu kroku, kterým je zákaz spekulací na pokles na evropské státní dluhopisy a na ně navázané deriváty CDS.

Zákaz by se měl týkat deseti velkých německých finančních institucí, z nichž většina má celoevropskou působnost.

Přesné důvody zákazu zatím nebyly zveřejněny, ale je nepravděpodobné, že by Německo mohlo zakázat spekulace na dluhové cenné papíry dalších evropských zemí, které nejsou obchodovány jen v Německu.

Rozhodnutí Merkelové může v krátkodobém horizontu zvýšit nedůvěru v eurozónu. Zákazem krátkých prodejů se totiž snižuje důvěra v samotný evropský finanční systém a v německé finanční instituce.

První reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Euro oslabilo a cena zlata šla nahoru. Investory nutí kroky Merkelové hledat alternativy v jiných "investičních vodách".

Pozn.: Ještě před nedávnem radily velké hedgové fondy, jako např. GMO group, že spekulace na krátko na evropských státních dluhopisech je pragmatickou investicí. Zároveň doporučovaly, že krátké prodeje mají investoři realizovat pomocí futures nebo repo operací a raději se vyhnout derivátům CDS, které se dlouhodobě nelíbí politikům a může hrozit jejich zákaz nebo zneplatnění.

Zdroj:
Financial Times
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat