Dluhová krize: Na každého dojde aneb maturita dluhopisového investora

Podívejme se na japonské vládní finance. Dluh japonské vlády je 220 % HDP. Čtete správně. Pro srovnání, EMU si svoji dluhovou krizi prožívá v situaci, kdy její vládní dluh je 90 %. O neudržitelnosti řeckých financí se začalo mluvit při dluhu 120 % HDP.

Kolik platí japonská vláda za takovýto dluh? Platí zhruba jedno procento za desetiletý dluh. To přece není možné, řeknete si, takto nízké výnosy nejsou přece udržitelné! A nebyli byste sami ve svém rozhořčení.

Spekulace na pokles japonských dluhopisů

A napadne vás okamžitě, že to je výborná příležitost na investiční sázku proti japonským dluhopisům, na tom přece nejde prodělat. I v tom byste nebyli sami.

To zkoušelo už mnoho lidí. Traduje se dokonce, že se nestanete globálním obchodníkem s dluhopisy, dokud neproděláte peníze právě na těch japonských. Jak je to možné?

Bylo to možné právě i díky tomu, jak spořiví Japonci jsou a jak moc preferují domácí investice. 95 % japonských vládních dluhopisů je drženo Japonci. Japonské výnosy dluhopisů tak nejsou náchylné reagovat na prudké změny nálady na finančních trzích. Nebo na spekulativní sázky.

Časy se mění

Míra úspor Japonců v čase postupně poklesla z 15 % na současnou nulu. Nezměnilo se však chování průměrného Japonce, zvýšil se (a zvyšovat se bude) podíl důchodců mezi obyvateli.

A takový důchodce si konečně začne užívat své úspory. Začne postupně prodávat dluhopisy, akcie, začne pobírat rentu z penzijních fondů. A ty tudíž musejí také začít prodávat své portfolio, aby měly hotovost pro renty.

Ano, prodávat dluhopisy. Není to onen milník, který konečně přinese růst výnosů japonských dluhopisů? Není konečně ten správný čas investovat proti japonským dluhopisům?

USA i Japonsko končí: Nejvyšší kreditní rating AAA si udrží jen tyto dvě oblasti světa, tvrdí Citigroup
Před rokem se finanční trh přesvědčil, že na světě není země, jejíž rating má zajištěnou nejvyšší úroveň AAA. Podle analytiků Citigroup bude úbytek zemí s nejvyšším hodnocením schopnosti splácet své dluhy stále klesat. Dlouhodobě to podle Citigroup bude pouze Kanada a skandinávské země. V případě USA očekává americká banka další downgrade v horizontu dvou až tří let, podobný tlak čeká také na snížení hodnocení Japonska.

Představme si to. Nižší poptávka bude tlačit na růst výnosů. Vyšší výnosy, tedy úrokové náklady, které bude muset vláda platit za nový dluh, zvýší její deficit. Vyšší deficit zvýší potřebu vlády financovat svůj deficit prostřednictvím dluhopisů.

Nicméně poptávka po nich bude nižší, což vyvolá další růst výnosů. Růst výnosů znamená vyšší úrokové náklady vlády a tedy vyšší deficit... Vypadá to jako začarovaný kruh dluhové krize, tentokrát v podání Japonska.

Jak může japonská vláda vyskočit z dluhové spirály?

Snížení výdajů nebo zvýšení daní by mělo být tou nejpřirozenější cestou. Vzhledem k tomu, že Japonsko má nízké daně, tak se zdá, že to bude jednoduché vyskočení. Nicméně to zařízne již dvacet let slabý růst ekonomiky a realitou by se mohl stát dlouholetý pokles japonské ekonomiky. Pro politiky to tudíž nemusí být volba číslo jedna.

Jak tedy čelit nižší poptávce po dluhopisech, která by mohla způsobit dluhovou krizi? Svou cestu už Japonsko vlastně ukázalo. Největší japonský penzijní fond už oznámil, že poprvé ve své historii místo nákupů dluhopisů je prodával. A ne náhodou nedlouho poté oznámila japonská centrální banka kvantitativní uvolňování. Tedy program, ve kterém bude nakupovat státní dluhopisy.

Takže tady máme instituci, centrální banku, s neomezenou likviditou (s tiskárnou peněz), která může nakupovat dluhopisy tak, aby jejich výnosy nerostly a neohrožovaly japonské veřejné finance. Takto to vypadá jako oběd zadarmo, viďte. Ale nic není zadarmo.

Ekonomika: Tohle není konec hry, to je konec jejího konce. Francie končí do dvou let, Japonsko už za rok
John Mauldin, finanční expert a editor Thoughts from the Frontline Investment Newsletter, je známý svým pesimistickým názorem na současnou světovou ekonomiku. Potvrdil to i v průběhu týdne v jednom z rozhovorů, když přirovnal současnou ekonomiku ke hře s hodně špatným koncem. "Sledujeme opravdu poslední hru, a i ta pomalu končí," řekl doslova.

Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Japonsko
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat