Jaký (ne)bude dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku?

Vladimír Putin 2
Obrázek: Wikimedia Commons

Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by nemělo výrazněji zasáhnout českou ekonomiku. V poslední dekádě dále klesal podíl českých vývozů do Ruska, a to ze zhruba 4 % v roce 2012 na necelá 2 %. Pokud by z jakéhokoli důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému jako v roce 2009), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanějších odvětvích, na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automobilovém sektoru. Rusko ale nemá rozehranou jen českou kartu.

V reakci na minulé prohřešky Spojené státy na Rusko uvalily sérii sankcí s cílem potrestat Moskvu za údajné vměšování se do amerických prezidentských voleb, kybernetické útoky a rovněž za eskalaci napětí u hranic s Ukrajinou. Soubor opatření zahrnuje vyhoštění desítek diplomatů, uvalení sankcí na jednotlivé osoby a firmy. Dále zavádí zákaz nakupování ruských státních dluhopisů na primárním trhu. USA mají "ve hře" i další opatření, tentokrát ale spojené s otravou Alexeje Navalného, které by měly být oznámeny do konce května.

Již před zavedením samotných sankcí se Rusko potýkalo s ne úplně uspokojivými makroekonomickými ukazateli. V nejlepší kondici se nejeví být například ani běžný účet, zjednodušeně řečeno zahraniční obchod. Jeho přebytek údajně za první čtvrtletí dosáhl slabých 16,8 miliardy dolarů, což je meziroční pokles o téměř třetinu.

Rusko - běžný účet

To mělo nesporný vliv i na ruský rubl, který oslabil v páru s dolarem v prvním kvartálu o více než 2 %. Na vině byl především slabý export ropy a silný import kopírující meziroční obnovu ruské poptávky. Dále byl na straně finančních toků platební bilance znatelný čistý odliv zahraničního soukromého kapitálu v objemu bezmála 12 miliard dolarů, na čemž se významně podílely odprodeje státních dluhopisů denominovaných v rublech.

Reakce ruských aktiv na sankce

Ruský rubl na sankce reagoval oslabením a dluhopisy výprodejem (nárůstem výnosů). V průběhu času se však výprodejní panika uklidnila, přičemž jak rubl, tak dluhopisy se na konci minulého týdne vrátily zhruba k hodnotám před ohlášením sankcí. Ruský finanční systém se zdá být vůči podobně zaměřeným sankcím poměrně odolný. Zvlášť diskutovaným tématem je konkrétní americké opatření v podobě omezení nákupů ruských státních dluhopisů na primárním trhu. Efekt tohoto opatření ale snižuje to, že zahraniční investoři dlouhodobě snižují podíl na trhu s ruským dluhem.

Rusko - výnos 10letých vládních dluhopisů

V rámci dluhu denominovaného v rublech, známého pod ruskou zkratkou OFZ, drží zahraniční penzijní fondy a další mezinárodní správci aktiv něco přes 3 biliony rublů, tedy zhruba 23 %. Tento podíl je nejnižší za posledních pět let, před rokem to bylo téměř 35 %. Nerezidenti však vedle toho drží ještě ruské státní dluhopisy denominované v jiné než domácí měně, tam je již jejich podíl 55 %. Stále ale v součtu celkového dluhu drženého nerezidenty bez ohledu na měnu se jedná o velice nízkých 4,5 % HDP.

Celkový dluh Ruska vůči HDP je navíc jen 20 %, což je méně než pětina oproti úrovni v USA. Východiskem pro vládní řešení potřeb financování deficitu se stal domácí trh. VTB a Sberbank, dvě největší ruské banky, uvedly, že jsou připraveny zvýšit svůj podíl v OFZ. Například samotná Sberbank drží v OFZ více než 3 biliony rublů a VTB drží dluh v objemu přes 900 miliard rublů. Jen v březnu ruské banky nakoupily 40 % dluhu nově vydaného vládou.

Vliv na dluhopisové indexy

Vývoj cen ruských státních dluhopisů má dopad i na globální dluhopisové indexy, do nichž jsou tyto zařazeny. Skrze konkrétní investiční produkty by se prudká změna cen dluhopisů mohla projevit na trhu s ETF. Například podíl ruských dluhopisů na indexu JPMorgan Emerging Markets Government Bond Index, který je hlavním globálním měřítkem pro dluhopisy rozvíjejících se trhů v místních měnách, nyní dosahuje stále podstatných 7 %. Na druhou stranu, před ukrajinskou krizí v roce 2014 byla váha Ruska v daném indexu 10 %. Váha Ruska v obdobném indexu dolarových dluhopisů (JPMorgan Emerging Market Bond Global Diversified Index) je již pouhých 2,8 %.

Napětí ve vztazích s Ruskem českou ekonomiku neohrožuje

Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by nemělo výrazněji zasáhnout českou ekonomiku. V poslední dekádě dále klesal podíl českých vývozů do Ruska, a to ze zhruba 4 % v roce 2012 na necelá 2 %. Pokud by z jakéhokoli důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému jako v roce 2009), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanějších odvětvích, na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automobilovém sektoru.

Zdroj:
Fincentrum & Swiss Life Select
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 5. 2022 12:48
Farkač (Sev.en Energy): Domácnosti by měly investovat do diverzifikace zdrojů energie
Bydlení
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
22. 5. 2022 23:00
Michal Semotan (J&T Banka): V portfoliu doporučuji kombinovat dividendové a růstové tituly, vláda by…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
20. 5. 2022 10:17
Býk vs. medvěd: Jak (ne)investovat, když z trhu chodí (téměř) samé špatné zprávy?
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat