KONTEXT: O Trumpovi, bitcoinu a smrti aneb Bude tlačit prezident na Fed tak dlouho, až se ucho utrhne?

Bílý dům zvažuje navrhnout do vedení Fedu dvojici, jejíž devizou není expertiza, ale vidění světa podobné prezidentovi. Nezávislost hlavní měnové autority globální ekonomiky tím může být naleptána, nechal se minulý týden slyšet ekonom z Barclays Michael Gapen (a nebyl jediný). Donald Trump tímto krokem jako kdyby stupňoval svoji přetlačovanou s americkými centrálními bankéři, kteří opakovaně odmítají tancovat podle jím dodaných (a podle většinou stále uznávaných zákonů nebezpečných) not.

Donald Trump (opět) útočí na Fed, teď opravdu ostrými. Jeho cílem je dosadit do vedení americké centrální banky lidi s podobným viděním světa, když rétorické ani twitterové intervence nezabírají (v uplynulém týdnu Fed přímo vyzval ke snižování sazeb). To zavání začátkem (z)politizování monetární politiky, respektive instituce, která na ni dohlíží, varuje hlavní ekonom Barclays pro USA Michael Gapen.

Reaguje tak na možnou nominaci Hermana Caina a Stephena Moorea do sedmičlenné skupiny rozhodující mimo jiné o nastavení nejdůležitějších úrokových sazeb na světě. Oba zmínění totiž podle Gapena a dalších prominentních hlasů na rozdíl od předchozích kandidátů nedisponují dostatečnou expertizou a jejich hlavní kvalifikací je podobně holubičí pozice, jakou nyní zastává prezident (jehož v novodobé historii bezprecedentní výkřiky Fed dosud ignoroval).

Trump navzdory předvolebnímu slibu, že zatočí se státním dluhem, napumpoval do solidně rostoucí ekonomiky 5 bilionů dolarů (což je více, než kolik za srovnatelné období vytáhl ze státní kasy jakýkoli předchozí prezident). A teď, kvůli zákonům politických cyklů, by k tomuto fiskálnímu stimulu rád připojil monetární turbo, tedy udělal něco, z čeho vinil svého předchůdce Baracka Obamu a Fed. Hromada levných peněz by měla udržet ekonomiku v rauši, a tím zvýšit pravděpodobnost úspěchu Trumpa ve volbách v roce 2020.

Trumpovy rozpočty aneb Každý má plán, dokud nedostane do zubů
Americký prezident Dwight Eisenhower říkával, že plány jsou k ničemu, ale plánování je důležité. Platí totiž, že budoucnost je neurčitá a nabízí jedinou jistotu, a to překvapení. Přesto by se lidé (a tedy i podmnožina v podobě investorů) měli snažit budoucnost předjímat. Odměnou jim bude pochopení souvislostí a třeba i představa, jak v jednotlivých scénářích nepředvídatelné budoucnosti reagovat, píše analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

Rostoucí zadlužení a externality s ním spojené přitom Bílý dům evidentně neřeší, případně sází na to, že řešení padne na hlavu jeho příštím nájemníkům. Něco podobného, jak připomněl hlavní ekonom společnosti CYRRUS Michal Brožka, může být pro investory v krátkodobém horizontu zajímavé. Dlouhodoběji to ale pomáhá (nejen) nad americkou ekonomikou hromadit mračna.

Trumpův shorttermismus hrozí zrychlením rotace spirály smrti, kterou rozhýbala krize, respektive její řešení. Levné peníze se dostávají zejména k bohatým, kteří primárně nekonzumují (nestimulují ekonomiku), nýbrž investují. Díky výnosům z těchto investic se přitom prohlubují nerovnosti ve společnosti, což vede k nespokojenosti části voličů, která ve snaze změnit pořádky volí Trumpa a jemu podobné.

V důsledku jejich shorttermistických kroků roste dluh, což se nově v některých kruzích stalo módním považovat za bezproblémové. Ostatní se o to více bojí bolesti normalizace, a poptávají tak defenzivu (což podle některých hlasů vysvětluje nedávné skokové posílení bitcoinu nad 5 000 USD, jakkoli právě bitcoin může být jako defenziva vnímán rozporuplně). Kolikrát ještě podobnou rotaci zažijeme, než se ucho utrhne? Otázka doslova za biliony.

KONTEXT (letní speciál): Megatrendy, které (z)mění svět (1. díl)
Investoři vytáhli z akciových fondů během června 12,4 miliardy dolarů, nejvíce za měsíc od října 2008. Tehdy se rizika zbavovali kvůli kolapsu Lehman Brothers, nyní mají obavy z ochlazení synchronizovaného hospodářského růstu a narůstajícího (geo)politického rizika. Soustředí se, zcela pochopitelně, na nejbližší horizont, přičemž často zapomínají na pohyby podloží. Nejen pro ně letní KONTEXT speciál nabídne inventuru příčin a důsledků probíhající seismické aktivity.
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat