Korporátní dluhopisy: Výhodný investiční nástroj, nebo past na investory?

Firemní (korporátní) dluhopisy v posledních několika letech zaplavily český kapitálový trh. Kvantita bohužel neznamená kvalitu a objevily se i případy, kdy investoři o peníze uložené do takových instrumentů přišli. To této formě investice neudělalo příliš dobrou reklamu.

Co jsou vlastně korporátní dluhopisy? Pro firmy je to v podstatě doplněk nebo alternativa k bankovnímu úvěru. Z emitenta se vydáním dluhopisů stává dlužník, zatímco z investora, který cenný papír nakoupil, se stává věřitel. Firma si tedy na určitou dobu vypůjčí finanční prostředky, které může použít ke svému rozvoji, přičemž investorům většinou pravidelně vyplácí úrok. Celou vypůjčenou částku pak obvykle splácí na konci doby splatnosti dluhopisů (existují i případy emisí, kdy se splácí postupně). Investor zase získá prostředek, pomocí něhož může zhodnotit své peníze (nebo alespoň bránit jejich znehodnocení).

Konzervativní firemní dluhopisy prověřujte

Dluhopisy jako takové jsou označovány za spíše konzervativní formu investice, záleží však na široké škále faktorů. Mimo jiné na tom, kdo je jejich emitent. Zatímco u českého státu se riziko blíží nule, u ztrátové firmy v neperspektivním odvětví je vysoké. Platí tedy, že každý, kdo uvažuje o nákupu dluhopisů, by si měl daného potenciálního dlužníka pečlivě prověřit. Stejně jako to dělají banky, když poskytují úvěry, aby co nejvíce snížily riziko nesplácení.

Pokud je schopnost emitenta dostát svým závazkům již vyhodnocena některou renomovanou ratingovou agenturou, je samozřejmě nejjednodušší kvalitu dluhopisu zhodnotit pomocí jejich analýzy. Rating je ovšem velice nákladný, a provádí se proto opravdu jen u těch největších firemních emisí. Na našem trhu se tak s dluhopisy s ratingem spíše nesetkáme.

Asi nejznámější investiční poučka zní, že čím vyšší výnos, tím vyšší rizikovost investičního produktu. Přísně vzato by tato poučka měla znít spíše naopak, tedy že čím vyšší je rizikovost daného produktu, tím větší výnos by měl nabízet, aby investorovi risk kompenzoval. A rozhodně nelze tuto poučku brát jako pevné pravidlo. Na trhu jsou například často dluhopisy s relativně nízkým výnosem a vysokou rizikovostí. V nynější době poměrně vysokých úrokových sazeb, které se často výrazně mění, navíc investor může ztratit přehled o tom, jaký výnos je standardní.

Jít do hloubky se vyplatí

Tím by ovšem vyhodnocení dluhopisu rozhodně nemělo končit. Prověřte si emitenta na internetu, v různých dostupných databázích a v médiích, podívejte se na jeho internetové stránky. Vyhledejte si jeho finanční výkazy. V nich je dobré se podívat na tržby a zisky firmy, a to hlavně na jejich trend – pokud je klesající, zvyšuje se riziko, že dluhopisy nebudou splaceny. Dobrým znamením není ani záporné provozní cash flow. Zajímat by vás měl také indikátor LTV (loan to value), tedy jak moc je firma zadlužená vzhledem ke své celkové hodnotě.

Další důležitou informací u dluhopisů je, zda jsou zajištěné. A pokud ano, tak čím. Platí, že nezajištěné dluhopisy jsou obecně rizikovější než ty zajištěné, důležitá je ale hlavně ona forma zajištění. Ledacos o nich napoví i to, za jakým účelem jsou vydávány. Chce je emitent použít k vyplacení majitelů, splacení jiných dluhů, nebo chce prostředky použít na rozvoj firmy a expanzi?

V posledních letech se ovšem stává, že společnosti často využívají k vydávání dluhopisů různé dceřiné nebo sesterské firmy, protože je to do značné míry jednodušší. Pro investora se poté produkt stane nepřehlednějším, protože tyto nové společnosti většinou nemají žádnou historii ani finanční výkazy. O to důležitější je pak dívat se na formu zajištění a propojení emitenta a příjemce prostředků.

Prospekt ČNB je jen vodítko

Je dobré se také podívat na to, kdo je aranžérem dané emise. Pokud jde o zavedenou finanční instituci, která je pod dohledem České národní banky, pro dluhopis jsou to plusové body. Stejně tak, pokud je k dispozici prospekt schválený ČNB. Prospekt sám o sobě ovšem v žádném případě není zárukou dobré kondice emitenta, je to pouze záruka, že dluhopisová emise splňuje zákonné formální náležitosti.

Firemní dluhopisy jsou pro zkušenější investory určitě dobrým nástrojem, jak obohatit portfolio a zhodnotit část svých peněz. Je ale nutné mít na paměti základní poučku, že rizikovost portfolia snižuje především diverzifikace, tedy rozvrstvení investic do různých produktů, sektorů a regionů. A že investovat do dluhopisů, které sice slibují vysoký výnos, ale vykřičníky na vás vyskakují pokaždé, když zadáte jméno společnosti do webového vyhledávače, není dobrý nápad.

Vzor pro investování - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
1. 3. 2021 6:35
Na co si dát pozor při výběru soukromých firemních dluhopisů?

Investice do podnikových dluhopisů byla běžnou součástí strategie, jejímž cílem je ochrana kapitálu proti dopadům...

Video thumbnail play-btn
Obrázek: Profimedia
19. 3. 2022 6:27
Jak nenaletět na trhu s firemními dluhopisy

Čím začít, když uvažujete o nákupu firemního dluhopisu? Svoji radu investorům na lednovém Investičním fóru nabídl Lukáš...

Zdroj:
Finmag
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
7. 2. 2023 12:28
Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Investiční výhled na rok 2023 slibuje příležitosti, peníze nemůžou…
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 2. 2023 20:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Riziková aktiva podporuje pokračující pokles inflace, atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat