Korporátní dluhopisy: Výhodný investiční nástroj, nebo past na investory?

Firemní (korporátní) dluhopisy v posledních několika letech zaplavily český kapitálový trh. Kvantita bohužel neznamená kvalitu a objevily se i případy, kdy investoři o peníze uložené do takových instrumentů přišli. To této formě investice neudělalo příliš dobrou reklamu.

Co jsou vlastně korporátní dluhopisy? Pro firmy je to v podstatě doplněk nebo alternativa k bankovnímu úvěru. Z emitenta se vydáním dluhopisů stává dlužník, zatímco z investora, který cenný papír nakoupil, se stává věřitel. Firma si tedy na určitou dobu vypůjčí finanční prostředky, které může použít ke svému rozvoji, přičemž investorům většinou pravidelně vyplácí úrok. Celou vypůjčenou částku pak obvykle splácí na konci doby splatnosti dluhopisů (existují i případy emisí, kdy se splácí postupně). Investor zase získá prostředek, pomocí něhož může zhodnotit své peníze (nebo alespoň bránit jejich znehodnocení).

Konzervativní firemní dluhopisy prověřujte

Dluhopisy jako takové jsou označovány za spíše konzervativní formu investice, záleží však na široké škále faktorů. Mimo jiné na tom, kdo je jejich emitent. Zatímco u českého státu se riziko blíží nule, u ztrátové firmy v neperspektivním odvětví je vysoké. Platí tedy, že každý, kdo uvažuje o nákupu dluhopisů, by si měl daného potenciálního dlužníka pečlivě prověřit. Stejně jako to dělají banky, když poskytují úvěry, aby co nejvíce snížily riziko nesplácení.

Pokud je schopnost emitenta dostát svým závazkům již vyhodnocena některou renomovanou ratingovou agenturou, je samozřejmě nejjednodušší kvalitu dluhopisu zhodnotit pomocí jejich analýzy. Rating je ovšem velice nákladný, a provádí se proto opravdu jen u těch největších firemních emisí. Na našem trhu se tak s dluhopisy s ratingem spíše nesetkáme.

Asi nejznámější investiční poučka zní, že čím vyšší výnos, tím vyšší rizikovost investičního produktu. Přísně vzato by tato poučka měla znít spíše naopak, tedy že čím vyšší je rizikovost daného produktu, tím větší výnos by měl nabízet, aby investorovi risk kompenzoval. A rozhodně nelze tuto poučku brát jako pevné pravidlo. Na trhu jsou například často dluhopisy s relativně nízkým výnosem a vysokou rizikovostí. V nynější době poměrně vysokých úrokových sazeb, které se často výrazně mění, navíc investor může ztratit přehled o tom, jaký výnos je standardní.

Jít do hloubky se vyplatí

Tím by ovšem vyhodnocení dluhopisu rozhodně nemělo končit. Prověřte si emitenta na internetu, v různých dostupných databázích a v médiích, podívejte se na jeho internetové stránky. Vyhledejte si jeho finanční výkazy. V nich je dobré se podívat na tržby a zisky firmy, a to hlavně na jejich trend – pokud je klesající, zvyšuje se riziko, že dluhopisy nebudou splaceny. Dobrým znamením není ani záporné provozní cash flow. Zajímat by vás měl také indikátor LTV (loan to value), tedy jak moc je firma zadlužená vzhledem ke své celkové hodnotě.

Další důležitou informací u dluhopisů je, zda jsou zajištěné. A pokud ano, tak čím. Platí, že nezajištěné dluhopisy jsou obecně rizikovější než ty zajištěné, důležitá je ale hlavně ona forma zajištění. Ledacos o nich napoví i to, za jakým účelem jsou vydávány. Chce je emitent použít k vyplacení majitelů, splacení jiných dluhů, nebo chce prostředky použít na rozvoj firmy a expanzi?

V posledních letech se ovšem stává, že společnosti často využívají k vydávání dluhopisů různé dceřiné nebo sesterské firmy, protože je to do značné míry jednodušší. Pro investora se poté produkt stane nepřehlednějším, protože tyto nové společnosti většinou nemají žádnou historii ani finanční výkazy. O to důležitější je pak dívat se na formu zajištění a propojení emitenta a příjemce prostředků.

Prospekt ČNB je jen vodítko

Je dobré se také podívat na to, kdo je aranžérem dané emise. Pokud jde o zavedenou finanční instituci, která je pod dohledem České národní banky, pro dluhopis jsou to plusové body. Stejně tak, pokud je k dispozici prospekt schválený ČNB. Prospekt sám o sobě ovšem v žádném případě není zárukou dobré kondice emitenta, je to pouze záruka, že dluhopisová emise splňuje zákonné formální náležitosti.

Firemní dluhopisy jsou pro zkušenější investory určitě dobrým nástrojem, jak obohatit portfolio a zhodnotit část svých peněz. Je ale nutné mít na paměti základní poučku, že rizikovost portfolia snižuje především diverzifikace, tedy rozvrstvení investic do různých produktů, sektorů a regionů. A že investovat do dluhopisů, které sice slibují vysoký výnos, ale vykřičníky na vás vyskakují pokaždé, když zadáte jméno společnosti do webového vyhledávače, není dobrý nápad.

Vzor pro investování - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
1. 3. 2021 6:35
Na co si dát pozor při výběru soukromých firemních dluhopisů?

Investice do podnikových dluhopisů byla běžnou součástí strategie, jejímž cílem je ochrana kapitálu proti dopadům...

Video thumbnail play-btn
Obrázek: Profimedia
19. 3. 2022 6:27
Jak nenaletět na trhu s firemními dluhopisy

Čím začít, když uvažujete o nákupu firemního dluhopisu? Svoji radu investorům na lednovém Investičním fóru nabídl Lukáš...

Zdroj:
Finmag
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat