USA: Bude další QE?

Trh čeká, že Fed v dohledné době začne snižovat objem nakoupených cenných papírů ve své rozvaze, které se tam nakupily v rámci programů kvantitativního uvolňování (QE). Podle Russella Clarka ze společnosti Horseman Capital Management to ale tak jednoznačně dopadnout nemusí, v extrémním případě bychom se podle něj mohli dočkat dokonce dalšího kola odkupů aktiv v USA.

Podle Clarka tkví problém v tom, že se Fed chystá snižovat svou bilanci v době, kdy jsou nabídka a poptávka po těchto aktivech znepokojivé a například 30leté výnosy jsou na úrovních, jež v minulosti začaly ovlivňovat trh s bydlením.

Na straně nabídky došlo k poklesu objemu emisí státních dluhopisů kvůli snižování schodku rozpočtu USA. Cenné papíry zajištěné hypotékami (mortgage backed securities, MBS), které by mohly být s určitými výhradami alternativou státních dluhopisů, zaznamenaly po globální finanční krizi prudký pokles objemu emisí, od roku 2010 jejich objemy ale opět rostou. To vše shrnuje první graf, vycházející z dat amerického ministerstva financí a Vládní národní hypoteční asociace (Government National Mortgage Association neboli Ginnie Mae, která společně s federálními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac obchoduje s těmito MBS), a to včetně predikcí na rok 2017.

Po sečtení jejich emisí a odečtení sumy, o kterou se navyšovala bilance Fedu, dostaneme čistou sumu emitovaných cenných papírů, kterou absorboval trh. Například v roce 2013 došlo k čistému poklesu, jelikož toho Fed nakoupil více, než bylo emitováno.

Také díky tomuto poklesu v nabídce dlouhodobých dluhových cenných papírů došlo v letech 2014 a 2015 k poklesu výnosů 30letých státních dluhopisů USA. Ani následné navýšení čisté emise již nevedlo k růstu sazeb nad úroveň z roku 2013.

Nerůžová budoucnost

Budoucnost ale může být naprosto odlišná a nabídka státních dluhopisů i MBS se může výrazně navýšit. Ministerstvo financí bude podle odhadů v letech 2018 a 2019 emitovat dluhopisy v objemu 880 miliard, respektive 920 miliard USD. Fed by pak měl v nejbližších 4 letech prodat cenné papíry v hodnotě 1,3 bilionu USD, tedy něco přes 300 miliard ročně.

Co se týče dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti, je potřeba se bavit zejména o MBS. S nimi je to poněkud složitější, protože v době poklesu sazeb fungují jako dluhopisy s krátkou dobou splatnosti (lidé refinancují hypotéky za nižší úrokové sazby a MBS jsou spláceny), ale v době růstu sazeb jde o dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti (k refinancování, a tedy ani splácení MBS nedochází). Dnes platí druhý případ, takže k poklesu jejich objemu v rozvaze Fedu nedochází.

Fed tak drží MBS o objemu téměř 1,8 bilionu USD, kterých se bude muset v nejbližších letech zbavit. Vedle růstu sazeb Fedu, dodatečné nabídky dluhopisů ze strany ministerstva financí a plánovaného prodeje státních dluhopisů z rozvahy centrální banky jsou tedy na trhu další cenné papíry, což může vést k růstu úroků jak u státních dluhopisů, tak u MBS.

Analytici z Morgan Stanley začátkem roku tvrdili, že snížení objemu MBS v rozvaze Fedu o 325 miliard USD může mít na trh s bydlením stejný dopad, jako když Fed dvakrát zvedne základní úrokovou sazbu.

Podle Clarka z historie víme, že když se sazby u hypoték dostanou nad sazby již emitovaných hypoték, spotřeba v USA klesá. V dalším grafu je ukázka efektivní sazby již existujícího dluhu (modrá linie) a současné sazby u hypoték s třicetiletou fixací (oranžová linie). Clark upozorňuje, že v letech 2000, 2006 a 2013 byla aktuální sazba nad sazbou u nesplacených dluhů.

Dnes je situace poměrně vyrovnaná (30leté státní dluhopisy vynášejí zhruba 2,8 % a stejně "dlouhé" hypotéky mají sazbu lehce nad 3,7 %, což odpovídá typickému spreadu 0,9 procentního bodu), ale do budoucna se to může podle Clarka změnit. "MBS mají tendenci se chovat jako akcelerátor výnosů dluhopisů. Pokud by rostly obavy z inflace a došlo by k výprodeji bondů s dlouhou dobou splatnosti, Fed může být nucen opět spustit kvantitativní uvolňování, aby zmírnil nárůst výnosů," uzavírá Clark.

Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat