Velký dluhopisový návrat

Dluhopisy - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Je to již 14 let, co Fed a další centrální banky v reakci na globální finanční krizi zahájily éru minimálních úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů. Tato éra ale skončila, a proto byly trhy cenných papírů s pevným výnosem v uplynulém roce pod obrovským tlakem rostoucích základních sazeb a širších kreditních spreadů.

Centrální banky již více než deset let smetají ze stolu jednu z hlavních karet v balíčku investorů. Skromný a spolehlivý výnos z držení státních dluhopisů nebo kvalitních firemních úvěrů býval v portfoliích považován za samozřejmost, stejně jako představa, že když na tom budou špatně akcie, budou to spolehlivě vyvažovat dluhopisy.

Od roku 2009 si ale banky a investoři zvykli na jinou realitu. Každoročně ukládali likviditu, kterou jim poskytly centrální banky, do akcií a reálných aktiv a honili se za výnosy, kdekoli se na ně jen dalo narazit. Z dluhopisových a peněžních trhů bylo možné vytlačit cenové, obchodní a relativní nominální zisky, pokud ale nešlo o riskantní sázky, výnosy byly na úrovni blízké nule nebo pod ní.

To je pryč. Výnosy amerických dvouletých státních dluhopisů, které se dlouho pohybovaly pod 1 % a před rokem byly jen okolo 30 bazických bodů, vylétly ke 4,5 %, desetileté americké dluhopisy poprvé od roku 2008 vynášely přes 4 % a německé ekvivalenty, které byly předtím hluboko v záporných nominálních hodnotách, se výnosově vrátily nad 2 %.

Navzdory zdánlivě atraktivnímu ocenění přetrvávají některá velká rizika. Dění na britských trzích na podzim přineslo výraznou slevu britských státních dluhopisů, což přilákalo kupce. Rozpočtová aféra, která vyústila v rezignaci Liz Trussové na post ministerské předsedkyně, ale může být jen prvním náznakem trhlin, které se objevují v globálním systému. Například na americkém dluhopisovém trhu stále není jasné, zda mnohem širší spready v některých oblastech odpovídají rozsahu recese a riziku nesplácení dluhů, které před spotřebiteli i firmami stojí.

Dividendy versus výnosy dluhopisů

Vztah mezi výnosy akcií a dluhopisů se změnil. Dividendy byly jednou z možností, kde hledat výnosy v době nízkých úroků u dluhopisů. Dopad inflace, vyšších sazeb a nadále poměrně pravděpodobného tvrdého přistání vyspělých ekonomik na výnosy však toto podkopává. S výnosy desetiletých vládních bondů USA okolo 4 % a podnikovými dluhopisy investičního stupně nabízejícími výnos okolo 6 % mohou nyní investoři očekávat výnosy srovnatelné s dividendami velkých nadnárodních firem, a to bez stejného typu rizika. To vše samozřejmě za předpokladu, že země a firmy nebudou v platební neschopnosti.

Dlouho to tak nebylo. V posledních deseti letech se smrskl náskok podnikových, natož státních dluhopisových výnosů před dividendovými výnosy. V posledním půlroce ale opět narůstá. Akcie zkrátka mají opět alternativu, a dluhopisy jsou tedy zpět.

Rozdíl mezi výnosy firemních dluhopisů investičního stupně a dividendových výnosů
Americké a eurové indexy Bloomberg Aggregate Corporate Index mínus hrubé agregované dividendové výnosy v rámci akciových indexů S&P 500 a STOXX Europe 600, zdroj: Bloomberg, Fidelity International (říjen 2022)

Růst výnosů se šíří i na další pevně úročené nástroje, v některých oblastech je dokonce ještě výraznější. Pohled na úvěrové spready naznačuje, že se ocenění na rozvíjejících se trzích a trzích s vyššími výnosy blíží bodu zlomu v důsledku silnějšího dolaru a problémů čínského sektoru nemovitostí, přičemž druhý jmenovaný bude pravděpodobně těžit z dalšího uvolnění politiky. I v těchto oblastech bude rozhodující načasování – je možné, že dojde k dalšímu otřesu, ale hlavní kupóny a výnosy jsou vyšší, než nějakou dobu byly.

Dluhopisy jsou v portfoliích podvažované

Navzdory lákavějším úrovním výnosů zůstávají dluhopisy v porovnání s akciemi v portfoliích zastoupeny méně. V období po pádu banky Lehman Brothers investoři v prostředí nízkých sazeb tíhli k akciím, což by se mohlo nyní po mnoha letech (z)měnit. Před rokem 2008 měli nebankovní investoři tendenci držet v akciích celkově méně než pětinu svých portfolií. Od roku 2009 je tomu naopak a v letech 2020 a 2021 to byla spíše čtvrtina. Prudký výprodej dluhopisových aktiv v letošním roce, kdy centrální banky způsobily vzestup výnosů, tuto pozici jen zhoršil. To by mělo investorům dávat velký prostor pro to, aby navýšili podíly dluhopisů a získali větší diverzifikační výhody napříč portfolii.

Podíl akcií v portfoliích investorů
zdroj: JPMorgan, Fidelity International

Zatím opatrně

Svět je stále nesmírně složitý. Trhy již několik měsíců čekají na obrat v měnové politice Fedu, řada ekonomických dat ale nadále ukazuje, že jsou na tom USA lépe než jiné vyspělé země. Jižní periferie Evropy s sebou také nese značné riziko dalších výprodejů a "nákazy", protože Evropská centrální banka se snaží omezit inflaci a kontinent se potýká s energetickou krizí. Spotřebitelské ceny se přitom začnou stabilizovat až v době, kdy klesne poptávka v ekonomice.

Další trendy mohou být pro dluhopisový trh naopak podporou. Vyšší sazby a snížená aktivita na trhu fúzí a akvizic budou snižovat nabídku korporátních dluhopisů. Rostoucí trh takzvaně udržitelných dluhopisů pak poskytuje vládám další příležitosti, jak si půjčovat s nižšími náklady. Prostředí pro potenciální výnosy se zásadně mění. Dluhopisy jsou zpět.

Zdroj:
Fidelity International
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Německé státní dluhopisy
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat