Evropské akcie: na správné cestě

Ekonomický vývoj činí akcie stále atraktivní a i nadále očekáváme solidní vývoj evropských akciových trhů. Zejména telekomunikace, média a technologie jsou favority.

Další ze série článků z posledního vydání Perspectives, měsíčníku pro institucionální klienty BNP Paribas Investment Partners od Erica Renarda a Sophie Vallat se zabývá aktuálním výhledem na akciové trhy se zaměřením na Evropu.

Nedávno zveřejněná makro i mikro údaje byly velmi příznivé pro akcie. V srpnu MSCI Europe dosáhl nového letošního vrcholu, tažený zejména průmyslovými a finančními tituly. Potěšil nás první mezičtvrtletní růst ve Francii i Německu, zaznamenali jsme pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA stabilizaci amerického realitního trhu - podle nás klíčové podmínky pro udržitelnou důvěru.

Na straně podniků potěšily silné výnosy ve 2. čtvrtletí. Díky těmto prvním znamením oživení a díky nárůstu ISM, světově nejuznávanějšího předstihového ukazatele do hodnot nad 50 a díky pokračující velmi mírné měnové politice, dále očekáváme solidní výkonnost akciových trhů v Evropě.

Zpátky k fundamentu

Ačkoliv zůstává nejistota v delším období, vstupujeme do normalizační fáze, kde znalosti by při stock pickingu měly zase začít hrát významnou roli. Společnosti prokázaly podivuhodnou pružnost a odolnost v této bezprecedentní úvěrové krizi.

Zaměřujeme se na společnosti, které v krizi zvýšily svou konkurenceschopnost a u kterých se očekává nárůst schopnosti vytvářet hodnotu v průběhu fáze oživení.

Náš zájem se obrátil k pozdně cyklickým sektorům

Když se nyní zdá, že oživení přichází, chystáme se posunout se od brzkých cyklických odvětví (suroviny, doly) k těm pozdním. Hlavními zástupci pozdních cyklických sektorů jsou TMT (technologie, média, telekomunikace) a Investiční celky.

Na oblasti TMT nás lákají zejména 3 faktory:

  • Jejich business model dobře odpovídá současným podmínkám. TMT sektory demonstrovaly svou odolnost v obdobích s omezenou schopností diktovat ceny. Očekáváme, že technologické investice, reklamní výdaje a spotřeba v oblasti telekomunikací (zejména v oblasti mobilů) poroste. Všechny tři sektory zůstávají pod historickými trendovými liniemi a přitom jsou vysoce korelované s HDP. A se schopností generovat cash flow, která je nyní na historických maximech, by firmy z oblastí TMT mohly profitovat na růstu spotřeby zejména ze strany korporátních klientů. Například investice v oblasti technologií mohou generovat všobecně ceněný nárůst produktivity. Dále telekomunikační sektor, který využívá více cizích zdrojů bude profitovat z poklesu úrokových marží a obecného zlepšení podmínek na finančních trzích.

  • Konsensus trhu ohledně zisků se nám zdá být příliš pesinistický a

  • ocenění zůstává atraktivní, s nízkými násobky a podpořený atraktivními dividendovými výnosy (kromě technologií).

Technologie patří k námi nejvíce nadváženým sektorům. Držíme společnost STMicroelectronics, která by měla benefitovat z normalizace podmínek na trhu a následnou obnovou stavu zásob.

Navýšili jsme expozici vůči médiím a nahlížíme na WPP jako na atraktivně oceněnou společnost, vezmete-li v úvahu její solidní marže a defenzivní profil – management je konzervativní a bilance stabilní.

Zůstáváme pozitivní na sektor telekomunikací – líbí se nám Telefonica, která je méně zadlužená než její konkurenti a která by měla profitovat ze své expozice vůči rozvíjejícím se trhům.

Eric Renard a Sophie Vallat jsou oba produktovými specilisty Evropského akciového týmu BNP Paribas Asset Management. V červnu tohoto roku naštívil Eric Prahu a na několika přednáškách se podělil o názory na aktuální vývoj této třídy aktiv, tak důležité pro velkou část evropských investorů.

Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat