Evropské banky mají zatím otevřeno, ECB však jen oddálila sérii útoků na finanční domy

Evropská centrální banka svými levnými půjčkami (LTRO) udělala z evropského bankovního sektoru území zombie. Ve Španělsku, Itálii, Portugalsku a řadě dalších evropských zemí mají banky ve svých rozvahách desítky bilionů eur toxických dluhů. Půjčky ECB kupují čas, během něhož by se mělo začít s řešením dlouholetých problémů v celém sektoru, ale samy nevyřeší vůbec nic.

Loni jeden známý investiční bankéř objížděl jihoevropské banky a nabízel jim jednoduchý obchod. Věděl, že jsou jejich bilance napěchované miliardami problémových dluhů. A věděl také, že tyto banky nejsou schopny tyto své špatné investice dále financovat, ale ani se vyrovnat se ztrátou, která by nastala jejich definitivním odepsáním.

Nabízel jim, že od nich koupí celá tato toxická portfolia, ne pouze vybrané cenné papíry. Nechtěl za ně dát jejich plnou cenu, pro banky by obchod znamenal ztrátu, ovšem byla by stále únosná.

Všechno šlo docela dobře až do prosince, kdy Evropská centrální banka vyrukovala se svým prvním tendrem na tříleté půjčky pro evropské banky úročené jedním procentem (LTRO). Banky si tehdy půjčily 489 miliard eur.

Chudák bankéř

A investičnímu bankéři najednou jeho komerční protějšci "přestali brát telefon" a rušili schůzky. Komerční banky si najednou mohly (a mohou) dovolit postoj "počkáme a uvidíme, co se stane".

Eurozónu nezachrání miliardy z ECB. Jih zaostává za severem
Přestože ECB tvrdí, že nebude tisknout peníze na záchranu eurozóny, potichu dělá pravý opak, tiskne je a zachraňuje velké evropské banky (poskytuje úvěry v objemu 500 miliard eur za 1 %). Zachraňuje také evropské státy (nakupuje jejich dluhopisy na volném trhu). Toto jsou však jen krátkodobá řešení dlouhodobého problému. Tím hlavním problémem zůstává rozdíl v konkurenceschopnosti severu a jihu eurozóny.

V současnosti asi sotva někdo bude litovat zmíněného bankéře, jemuž nevyšly mnohamiliardové obchody. Jeho příběh ovšem ukazuje, jak se mění chování evropských bank poté, kdy jim byla dodána levná a neomezená likvidita (v druhém kole LTRO si banky půjčily 530 miliard eur - pozn. red.).

Ztráty, které by banky musely přiznat nyní, se odsouvají (minimálně) o tři roky. Problémy, které by se snad začaly řešit, se v tuto chvíli mohou znovu začít na čas vesele přehlížet.

Banky jen naoko

ECB v čele s Mariem Draghim udělala z evropských intoxikovaných bank sektor finančních zombie. Jsou závislé na dávkách levných peněz, které je udržují "při životě".

Březnový bankrot Řecku už nehrozí a ECB nabízí levné půjčky. Co bude dál?
Ministři financí v eurozóně rozhodli o nové šanci pro Řecko a poskytli ohrožené zemi další masivní půjčku - 130 miliard eur. Jako bonus "stálému zákazníkovi" navíc přibyly nižší úroky z první půjčky. Soukromí investoři mají navíc v rámci výměny dluhopisů za "delší papíry" s nižší hodnotou škrtnout více než 100 miliard dluhů země. Vyjádřit se mají do 8. března a očekává se poměrně hojná účast - 85 až 90 % věřitelů. Nic moc jiného jim totiž nezbývá. Tímto krokem je podmíněn již zmíněný druhý záchranný balík, bez něhož by nastal chaotický bankrot a přišli by ještě o více peněz.

V celé Evropě tak v současnosti stovky domů každé ráno otevírají brány svým klientům a nechávají je vybírat peníze z bankomatů. Ale nejsou to peníze, které by si "v nich" uložili tito klienti, případně které by banky samy vydělaly. Jsou to potištěné papírky z ECB.

Tyto domy vypadají jako banky, na svých průčelích se honosí nápisem "banka", pro své klienty stále jako banky fungují; ve skutečnosti jsou ovšem pouze chráněnci adoptivní matky ECB.

Tyto "banky" mohou jen omezeně ovlivnit evropskou ekonomiku pozitivním směrem. jejich jediným smyslem "života" je přežít a udržet status quo. Nemohou si dovolit půjčovat a podporovat hospodářský růst. S přihlédnutím k jejich bilancím to lze říct bez obalu - jsou insolventní.

Jakkoli to může znít nepřijatelně, dluhová nákaza napříč evropskými bankami nebude (vy)řešena, dokud finanční domy nebudou donuceny odepsat (bez)cenné papíry tak, jako to v posledních čtyřech letech musely udělat banky v USA a Spojeném království. Operace LTRO je veliká náplast, pod kterou se ovšem v hluboké ráně velice dobře daří hnilobné nákaze.

Zdroj:
Telegraph
Ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mario Draghi
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat