Co se děje na trhu s ETF? Největší fondy i moderní kuriozity

Minulý týden oslavil čtvrtstoletí od svého vzniku SPDR S&P 500 Trust ETF, největší a nejoblíbenější ETF na trhu. Udělal to stylově, a sice překonáním kulaté hladiny objemu prostředků pod správou. Obliba ETF stoupá, a to nejen těch největších a nejznámějších. I na trhu s burzovně obchodovanými fondy totiž existují trendy, které se časem mění. Které ETF jsou největší, se kterými se nejvíce obchoduje a po kterých se mohou investoři utlouct?

Za jednu z výhod ETF se dnes považuje počet dostupných produktů. Zaměření na různé regiony, sektory, země, komodity, investiční styly a podobně vytváří nabídku, z níž si musí vybrat téměř každý. Jenže vysoký počet ETF postupně začíná být i jejich velkou nevýhodou, protože vyznat se ve změti typů investičních nástrojů, přístupů a strategií je prakticky nemožné. Podívejme se na největší a nejoblíbenější fondy a na trendy, jež se v poslední době na trhu s ETF objevují.

Klasika v podobě USA

SPDR S&P 500 (SPY, Spider) oslavil čtvrtstoletí od svého vzniku 22. ledna a ten samý den se objem spravovaných prostředků ve fondu poprvé v historii přehoupl přes 300 miliard dolarů. Jeho následovníci na něj zatím v tomto směru hledí z uctivé vzdálenosti, ukazují ale, jak obliba ETF roste. Je to dáno jak zájmem o akcie ruku v ruce s mnohaletým růstovým trendem. Ten se na začátku letošního roku ještě zrychlil, a to i za přispění drobných investorů.

Tento ETF má tedy pod správou přes 300 miliard dolarů a obchodování s ním podle společnosti State Street Global Advisors představuje čtvrtinu celkového objemu obchodů se všemi ETF, každou sekundu změní majitele v průměru 3 250 cenných papírů tohoto ETF. Obchodníci jej jako podkladové aktivum využívají dokonce častěji než futures kontrakt na index S&P 500. To na jednu stranu znamená skvělou likviditu a možnost nakoupit a prodat, kdykoli se investorovi zamane, ale má to i nevýhody. Navíc nejde o nejvhodnější produkt pro dlouhodobé investory.

Vzhledem k tomu, že index S&P 500 je jako podkladové aktivum nejvyužívanějším benchmarkem na světě, není SPY jediným vhodným, a dokonce ani nejvýhodnějším ETF, který tento index sleduje. Vedle toho, že nereinvestuje dividendy (což je oproti konkurentům výkonnostní nevýhoda), není ani nejlevnější. V tomto směru jsou výhodnější dva jiné velké ETF. Druhý největší, iShares Core S&P 500 ETF (IVV, 156 miliard USD pod správou), a také čtvrtý největší, ETF Vanguard S&P 500 ETF (VOO, 90 miliard USD), jsou nejen levnější (poplatek za správu 0,04 % oproti 0,09 % u SPY), ale umožňují reinvestování dividend, což se může projevit na jejich lepší výkonnosti. Vanguard dokonce svým klientům umožňuje nakupovat VOO bez vstupního poplatku, takže je vhodný i pro dlouhodobé investory, kteří investují pravidelně.

S&P 500 ale není jediný index, který funguje jako podkladové aktivum pro ETF. Technologický sektor, konkrétně index Nasdaq 100, sleduje další známý a oblíbený nástroj, a to PowerShares QQQ (zvaný též Cubes). Nepatří mezi nejlevnější (správní poplatek 0,20 %), ale i tak je jedním z nejčastěji obchodovaných ETF a osmým největším vůbec (63,6 miliardy dolarů pod správou). Stejně jako SPY není klasickým ETF, ale takzvaným Unit Investment Trust (UIT). Ty mají oproti klasickým ETF několik omezení. Sice kopírují podkladový index mnohem přesněji (protože musejí), ale nereinvestují dividendy a nemohou půjčovat své akcie, čímž se oproti ETF připravují o část příjmů.

Pokud chce investor kopírovat index Dow, může si vybrat další z nejstarších ETF (jde také o UIT), konkrétně SPDR Dow Jones Industrial Average ETF (DIA, Diamonds). Vzhledem k tomu, že samotný Dow již není nejpopulárnějším ani nejvhodnějším benchmarkem pro americký akciový trh, jde o jediný ETF (bez páky), který tento index sleduje (podobně jako QQQ je jediný pro Nasdaq 100). Tento ETF také není nejlevnější (správa vyjde na 0,17 %), ale co do objemu peněz pod správou patří mezi větší fondy (25 miliard dolarů).

Rozvíjející se trhy jsou v kurzu

Akciové trhy nejsou pouze Amerika. Vědí to samozřejmě také investoři do ETF. Druhým nejoblíbenějším ETF, pokud jde o denní objem obchodů, je iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM). Rovněž patří mezi nejstarší produkty na trhu a také mezi největší co do objemu peněz pod správou (45,5 miliardy dolarů). Jde o vyvážený fond, který investuje převážně do velkých společností na rozvíjejících se trzích. Z regionálního hlediska hraje prim Asie (68 %), zejména Čína (29 %), v sektorech vedou technologie (28 %) a finance (24 %).

Fond je poměrně drahý (0,69 % za správu), zajímavější alternativou tak může být Vanguard FTSE Emerging Markets ETF, který je nejen větší (VWO, 72,7 miliardy dolarů pod správou), ale také levnější (0,14 % za správu) a vhodnější pro dlouhodobé a pravidelné investory. Další velký fond, iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (IEMG, 49 miliard dolarů pod správou, 0,14 % za správu), může být také zajímavou alternativou.

Vyspělé trhy bez USA

Pro ty, kdo nechtějí investovat v USA, ale chtějí držet akcie společností z rozvinutých ekonomik, je v nabídce pátý největší fond co do objemu prostředků pod správou, iShares MSCI EAFE ETF (EFA, 87,3 miliardy dolarů), který patří mezi nejlikvidnější produkty. Fond nabízí expozici zejména na trzích v Evropě (63 %) a Tichomoří (35 %). Ze zemí mají největší zastoupení Japonsko (23 %) a Spojené království (15 %), mezi sektory vedou finance (21 %) a průmysl (14 %). Fond patří mezi starší, ale není nejlevnější (správa je za 0,32 %).

Mnohem levnější alternativou s podobným sektorovým i regionálním zaměřením může být podobně velký Vanguard FTSE Developed Markets ETF (VEA, 0,07 % za správu, 72,7 miliardy dolarů pod správou) nebo (nejlevnější ve své třídě) SPDR Portfolio World ex-US ETF (SPDW, 0,04 % za správu).

Zlato, ropa, težaři

Nejznámějším a největším ETF zaměřeným na komodity je SPDR Gold Trust (GLD, 36,6 miliardy dolarů pod správou, 0,40 % za správu), jehož cena je navázaná na cenu zlata. O dost levnější, a v poslední době také mnohem oblíbenější je iShares Gold Trust (IAU, 11 miliard dolarů pod správou, 0,25 % za správu). Mezi investory, kteří chtějí těžit z pohybů ceny zlata, je nyní mnohem oblíbenější VanEck Vectors Gold Miners ETF, který investuje do akcií těžařů zlata a patří mezi nejlikvidnější ETF vůbec (GDX)

Růst ceny ropy se projevuje i v rostoucím zájmu o ETF navázaný přímo na futures na ropu, konkrétně United States Oil Fund (USO). Investoři také hodně investují do ETF zaměřeného na těžbu a zpracování ropy a plynu, který se jmenuje SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP, 0,35 % za správu). Známé a také mnohem větší a levnější jsou Energy Select Sector SPDR Fund (XLE, 0,14 % za správu) nebo Vanguard Energy ETF (VDE, 0,10 % za správu).

Dluhopisy

Největším ETF, který investuje do dluhopisů, je iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF (AGG, pod správou 53,5 miliardy dolarů, 0,05 % za správu). Investuje do dluhopisů investičního stupně (rating AAA 41 %, AA 4 %, A 10 %), většinou vládních (39 %). Nejčastěji zastoupená splatnost dluhopisů v portfoliu je 1–3 roky (19 %), roční kupón pak 3–4 % (30 %).

Mezi investory je v poslední době větší zájem o menší fondy investující do dluhopisů s vysokým výnosem, jako jsou iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF (HYG) nebo SPDR Barclays High Yield Bond ETF (JNK). V portfoliích mají firemní dluhopisy, kupón se pohybuje většinou mezi 5 a 6 %, rating cenných papírů je většinou BB a B a splatnost mezi 5 a 10 lety.

Trendy a kuriozity

ETF jsou považovány za jeden z levnějších způsobů, jak investovat do akciových indexů a jiných nástrojů. Jejich obliba díky tomu roste, ale někteří obchodníci v USA i tak přicházejí s možností, jak tuto třídu aktiv ještě zatraktivnit. Společnosti jako Vanguard, TD Ameritrade, Firstrade, Charles Schwab, Interactive Brokers nebo Fidelity začínají nabízet vybrané ETF bez provizí za nákup, což je dělá ještě výhodnějšími, zejména pro pravidelné investice. Třeba se k podobnému kroku odhodlají i brokeři u nás.

Mezi kuriozity na trhu s ETF lze zařadit například produkty investující do společností, které se zabývají pěstováním a zpracováním marihuany. Trh s marihuanou má v USA po jejím zlegalizování velký potenciál, na čemž stavějí i dva existující ETF v této třídě, Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF (HMLSF) a ETFMG Alternative Harvest ETF (MJX). První funguje od března 2017 a za tu dobu vydělal investorům přes 120 %. Druhý má delší historii, ale v tomto oboru působí až od poloviny prosince 2017, kdy změnil zaměření i jméno (původně Tierra XP Latin America Real Estate ETF). Na začátku letošního roku pak přibyly dva nové fondy, a to Evolve The Marijuana ETF (SEED) a Horizons Junior Marijuana Growers Index ETF (HMJR).

Dalším oblíbeným aktivem současnosti je samozřejmě bitcoin. I když poslední vlna šílenství opadla, investoři stále hledají způsob, jak do bitcoinu investovat i jinak než na kryptoburze. A jejich zanícení je skutečně velké, což je vidět také na růstu objemu obchodů u dvou ETF, které sice nejsou zaměřené přímo na bitcoin, ale investují do akcií firem, které se v tomto byznysu pohybují. U fondu Amplify Transformation Data Sharing ETF (BLOK) vzrostl objem prostředků pod správou za dva týdny z 2 milionů dolarů na 190 milionů jen díky tomu, že investuje do firem jako Taiwan Semiconductor Manufacturing. Ta reportuje nárůst tržeb díky zájmu těžařů kryptoměn.

Další fond, Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF (BLCN), zase navýšil objem peněz pod správou z 9 milionů na 100 milionů dolarů. Fond má velké podíly ve firmách jako IBM (pracuje na mnoha projektech souvisejících s blockchainem) a ABI Holdings (japonská finanční skupina, která se angažuje na trhu s kryptoměnami). Oba zmiňované fondy přitom vznikly teprve v polovině ledna. I tak lze dělat byznys na trhu s ETF.

Světové akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Marihuana
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat