Investice do zlata? Zkuste papír!

Investice do zlata dává smysl, je ale potřeba zvážit způsob. Růstových faktorů, které by letos mohly pomoci ceně žlutého kovu na vyšší úrovně, je podle všeho celkem dost.

Velice schůdnou možností sazky na růst ceny zlata je investice do akcií firem zabývajících se těžbou kovu. Ačkoli zlato v důsledku oživení na akciovém trhu letos postupně odevzdalo předchozí zisky, v delším horizontu by mělo potvrdit svou pozici jednoho z tradičních pilířů investičních portfolií. Proč by tedy investoři měli zvážit investici do zlata? A jaký způsob je pro ně vhodný?

Proč investovat do zlata?

Zlato je mezi investory známé jako bezpečný přístav v dobách nejistoty a rostoucí nervozity na akciových trzích. Svou pověst potvrdilo zejména koncem loňského roku, kdy rostoucí úrokové sazby americké centrální banky dostaly pod tlak akciové trhy a investoři prodávali pozice. V prosinci tak zlato zpevnilo o téměř 4 % a ještě koncem letošního února atakovalo hladinu 1 350 USD za trojskou unci. A ačkoli změna výhledu měnové politiky Fedu napomohla obnovit důvěru investorů a akciové trhy nabraly na síle, zlato bude mít nadále výrazný prostor pro růst.

Důvodů je několik. Stabilizace úrokových sazeb Fedu v pásmu 2,25-2,50 % znamená, že americký dolar nebude mít letos tolik růstových impulzů, jako se předpokládalo. Loni zaznamenal výrazně růstový trend a dostal pod tlak nejen rozvíjející se země, ale také zlato. Silný dolar je totiž určitým protipólem zlata, jelikož investoři nemají v takové situaci tendenci se přesouvat do zlatého přístavu.

Politika Fedu ale není jediným faktorem, který může přispět ke slábnutí dolaru. Aktualizovaná prognóza centrální banky počítá se zpomalením růstu americké ekonomiky na 2,1 % z původně předpokládaných 3 %.

Zpomalení ekonomického růstu se však netýká jen USA, obdobný vývoj se očekává i v rámci globální ekonomiky. Ta by podle prognózy Světové banky měla v letošním roce vzrůst o 2,9 %, tedy méně než loni. Zpomalení růstu má zprostředkovaný vliv na vývoj ceny zlata. Obavy investorů totiž zpravidla vedou k realokaci zdrojů a posilování defenzivní složky portfolia, tedy i vyšší poptávce po zlatě.

Větší zájem investorů však není jediným prvkem působícím na cenu zlata. V posledním roce se poměrně výrazně zvýšila poptávka po zlatě v Číně (+5,7 % na více než 1 150 tun). Zároveň se snížila čínská produkce zlata (-6 % na asi 400 tun). Růstově by se měly projevit i vládní nákupy fyzického zlata, zejména ze strany Ruska, Turecka a Kazachstánu, které výrazně nakupovaly již loni. Za první tři kvartály roku 2018 tyto země nakoupily 351,6 tuny zlata, meziročně o 52 tun více.

Jak investovat do zlata?

Investice do zlata rozhodně dává smysl, je ale dobré zvážit její způsob. Základní možností je přímá koupě fyzického zlata v podobě mincí, slitků nebo cihliček. Koupě fyzického zlata je jednou z nejoblíbenějších možností investice do této komodity, nepřináší však investorům mnoho výhod. Fyzické zlato samozřejmě nenabízí možnost výplaty žádných dividend či úroků, investor se tak musí spoléhat na dlouhodobý růst cen zlata.

S koupí fyzického zlata je spojeno také několik dalších problémů, zejména složité skladování a slabší likvidita, která je nesrovnatelná s burzovně obchodovanými instrumenty. Investor si musí při nákupu fyzického zlata dát také pozor na to, aby nenaletěl podvodníkům, kteří obchodují s falešným zlatem.

Další možností je nákup zlata pomocí futures. Investor tak nepřebírá fyzické zlato do vlastních rukou, spíše spekuluje na růst ceny, a to zpravidla v kratším období. V tomto případě samozřejmě nemusí řešit žádné skladování ani likviditu, která je na trhu vysoká.

Pokud však investor věří zlatu v dlouhodobém horizontu a nechce řešit potíže s jeho skladováním, tak se mu nabízí třetí možnost. Tou je nákup ETF (burzovně obchodovaných fondů). Pravděpodobně nejvhodnějším je VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX). Tento ETF investuje převážně do severoamerických a australských společností, které se zabývají těžbou zlata a dalších cenných kovů. Většina firem, jejichž akcie má fond nakoupené, má velkou nebo střední tržní kapitalizaci.

ETF jsou atraktivní svou jednoduchostí (jedním nákupem se podílíte na vývoji cen akcií řady firem) a nízkou nákladovostí. Roční náklady (TER) GDX činí jen 0,53 %, na burze přitom od začátku roku přidal kolem 8 %. Vyplácí navíc pravidelnou dividendu, která v současnosti dosahuje 0,46 % ročně. Od začátku roku fond svou výkonností překonává vývoj spotové ceny zlata.

Zlato a GDX (1. 1. - 11. 4. 2019)

Proč investovat do GDX?

V letošním roce by měla řada faktorů hrát pro zvyšování zlata. Největší prostor zřejmě vytvoří mírnější monetární politika Fedu a s tím související slabší dolar. S růstem cen zlata by ale měly sílit také akcie jeho producentů. Do karet by tak investorům měla hrát i pozitivní situace na akciových trzích, které po loňských korekcích opět rostou.

Investicí do GDX je tedy investor schopen participovat na rostoucích akciových trzích, ale s orientací na těžaře zlata. Výhodou fondu je skutečnost, že těžaři zlata mohou na burze získávat i při stagnaci ceny kovu. Rostoucí cena zlata pak umí vyvolat i několikanásobné zisky GDX (v roce 2016 se 30% nárůst ceny zlata promítl do posílení GDX o 150 %). Při významném poklesu ceny zlata ale může být vývoj opačný.

Zdroj:
Colosseum
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat