Okno demografické dividendy se zavírá. Penzijní systémy čelí hrozbě, investorům se otevírají nové příležitosti

Demografie - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com

Poválečná generace postavila ekonomiku na nohy a přivedla na svět děti, které po desetiletí přispívaly do státní penzijní kasy. Okno takzvané demografické dividendy se ale pomalu zavírá. Lidé z generace baby boomers už tolik potomků neměli a nyní se stále více jejích příslušníků stahuje z trhu práce a odchází do důchodu. Na tento trend se musí zodpovědně připravovat a adaptovat nejen penzijní systémy, ale také investoři.

"Je zájem investovat do společností, jejichž růst v následujících třech až pěti letech, ale i delší budoucnosti bude pravděpodobně podpořen demografickými trendy, jako je stárnutí populace, růst střední třídy či populační růst. Jsme přesvědčeni, že demografické trendy se vyvíjejí pomalu a předvídatelně, mnoho investorů ale může kvůli krátkodobé orientaci podcenit kombinovaný dopad těchto demografických trendů na výnosy. Snažíme se i proto včas zacílit na skupiny, které budou z těchto trendů těžit, a vyhledávat podniky s inovativními produkty a službami, které budou pokrývat vyvíjející se demografické potřeby," říká Eva Miklášová z Fidelity International.

Až vystoupí velká skupina takzvaných baby boomers 70. let v nadcházejících letech z pracovního života, ovlivní to navždy nejen každodenní chod společnosti, ale i ekonomiku. Věkem podmíněné vyřazení baby boomers může navíc vytvořit mezery v zaměstnanosti a postavit mnoho středně velkých podniků před velkou výzvu spojenou s nedostatkem kvalifikované pracovní síly.

Důchody - tikající bomba

Penze baby boomers je drahá

Také státní penzijní systémy narazí na své hranice, až baby boomers odejdou do důchodu. K tomu navíc díky lepší zdravotní péči a celkově většímu blahobytu roste střední délka života. Zanedlouho bude počet penzistů o mnoho vyšší než počet pracujících. Následkem toho bude, že další generace budou mít potíže ufinancovat penzi baby boomers.

Starobní důchod nebude pro dnešní zaměstnance stačit k tomu, aby si udrželi současnou životní úroveň - to ukazují prognózy už dnes -, natož aby vedli život, v jaký doufají. Kdo dnes v 65 letech odchází do důchodu, je zpravidla fit a nepředstavuje si, že bude podzim života trávit v obývacím pokoji. Nákupy, večeře v dobrých restauracích či plavby po Středozemním moři ale ukusují z úspor. Aby lidem vydržely peníze až do vysokého věku, je nutné poctivé finanční plánování.

Ještě nikdy nikdy nebyli obyvatelé tak staří

Investice do zdraví, ale i spotřeby

Demografická lavina však nepředstavuje jen rizika, nabízí také řadu příležitostí. Jedním z největších vítězů demografického přechodu je zdravotnictví. Podle motta "zdraví není vše, avšak bez zdraví je vše ničím" zažívá toto odvětví razantní růst. Trend by mohl do budoucna navíc sílit, čím jsou totiž lidé starší, tím více jich trpí na nemoci stáří, jako je například cukrovka. Roste rovněž potřeba naslouchátek nebo kloubních náhrad.

Pro investory jsou aktuálně zajímavé mimo jiné společnosti z oblasti digitálního zdravotnictví. Ty vyvíjejí technologie, jež mají za cíl ulehčit a rozšířit zdravotní péči. Atraktivitu této oblasti stvrzuje i příliv investic firem jako Google, Dell, IBM nebo Samsung.

Atraktivně se jeví také odvětví spotřebního zboží. V letech 1993 až 2013 se spotřebitelské výdaje lidí starších 60 let téměř zdvojnásobily. Každé třetí euro, které dnes přejde přes pult obchodů s oblečením, elektronikou či kosmetikou, pochází od seniorů.

Obchod s bohatými a stále "mladými" šedesátníky vzkvétá i v oblasti kosmetiky. Vše, co pomáhá, aby stará pleť vypadala jako mladá a aktivní, se ukazuje být bestsellerem. Podle toho vsází více výrobců na krémy či make-up proti známkám stárnutí.

Dnes sázet na odvětví budoucnosti

Ještě zbývá několik let, než baby boomers opustí trh práce a okno demografické dividendy se trvale uzavře. Investoři však nemají na co čekat. "Pokud lidé vsadí na odvětví budoucnosti, nestojí jim nic v cestě k odchodu do zajištěného důchodu. Nástrojem k tomu je třeba fond Global Demographics ze skupiny Fidelity Funds," nabízí Eva Miklášová možnost, jak již dnes efektivně těžit z nastartovaných i teprve se rozbíhajících demografických změn.

Demografie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Investiční fondy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat