Penzijní fond budoucnosti

Nejen že lidé stárnou, ale díky lepší výživě, zdravotní péči a rostoucí popularitě sportu a tělesných cvičení jsou v lepší fyzické kondici. Počet lidí v důchodu na celém světě stoupá, od Japonska po USA, od Evropy po Čínu. Takže co čeká v budoucnosti penze a poskytovatele penzí, podíváme-li se na ně z hlediska těchto trendů?

Nejprve bychom mohli říci, že práce ve věku přesahujícím aktuální věk odchodu do důchodu. Již nebude pouze volbou: bude to norma. Jedním z důvodů, proč se senioři vracejí na trh práce, je nuda. Skutečnost, že se již necítí být platnými členy společnosti, pocit zbytečnosti, hraje svou roli. Dalším faktorem je však i rostoucí nechuť mladších pracujících lidí nést náklady na spoluobčany v seniorském věku.

Jedním z důvodů, proč se senioři vracejí na trh práce, je nuda. Skutečnost, že se již necítí být platnými členy společnosti, pocit zbytečnosti, hraje svou roli. Dalším faktorem je však i rostoucí nechuť mladších pracujících lidí nést náklady na spoluobčany v seniorském věku.

Stárnutí v lepší fyzické kondici také znamená, že lidé budou měnit práci častěji než nyní, aby svůj pracovní život trochu oživili. Stále flexibilnější vzdělávací systém rovněž umožňuje užít si mnohem pestřejší pracovní kariéru, přerušovanou roky odpočinku, jež budou částečně využívány pro doplnění vzdělání nebo rekvalifikaci.

Takže v praxi byste mohli být deset let lékařem, potom deset let instalatérem, deset let učitelem a poté se vrátit k profesi lékaře. Delší účast v pracovním procesu také znamená, že se výrazně zkrátí období, kdy opravdu nepracujete a jste v penzi. Takže již nezaznamenáme roční pobírání penze jako před padesáti lety, ale nepůjde ani o dvacetiletá období, kterých jsme svědky nyní.

V budoucnu bude úroveň naší vyplácené penze ovlivněna hodnotou našeho vlastního domova. Do budoucna očekávám podstatně méně vyhraněný rozdíl mezi vlastnictvím domu a penzemi. Umím si představit poskytovatele finančních služeb, který znovu kupuje domy seniorů, již nezatížené hypotékou, a znovu je pronajímá původním majitelům. Zisky z prodeje pak budou zahrnuty do penzijního programu.

To znamená, že penzijní fond bude nakonec fungovat také jako společnost poskytující bydlení. Dokonce si umím představit fúzi penzijních fondů se společnostmi poskytujícími bydlení či s developery projektů, aby získaly know-how a připravily se na tuto novou roli. To bude první krok směrem k vyplácení penzí v naturáliích.

V budoucnu bude možné vyplácet penzi - v naturáliích - nejrůznějšími způsoby především proto, že některé služby budou méně dostupné a můžete si je levněji zakoupit na kolektivním základě. Příkladem jsou pečovatelské služby, třeba domácí péče. Nebylo by místo toho, aby vám penzijní fond vyplácel částky, které vám umožní platit si doma zdravotní sestru, lepší, kdyby mohl tento penzijní fond jednoduše zajistit dostupnost služeb této zdravotní sestry na počet hodin, které potřebujete?

Kdyby fond zakoupil služby zdravotních sester na kolektivním základě a poté dodal tyto služby osobám na penzi, pak by svým klientům poskytoval mnohem vyšší přidanou hodnotu, než kdyby pouze předal finanční prostředky. Především proto, že se služby zdravotních sester zdražují v oblastech, kde ubývají mladí lidé, například v Japonsku a v Evropě.

Všichni víme, že pro společnosti zajišťující finanční služby bude poskytnutí přidané hodnoty klientům mnohem důležitější, než je tomu nyní. Vyhledání a koupě nejrůznějších služeb, které jsou na napjatém pracovním trhu málo dostupné, se pro občany v seniorském věku stane významným stresujícím faktorem. Pokud dokážete jako poskytovatel finančních služeb snížit úroveň stresu, přinášíte svým zákazníkům nesmírně vysokou přidanou hodnotu. Pak můžete hrát mnohem smysluplnější roli v životech těchto zákazníků.

Společnosti provozovat svoji činnost v seskupeních, aby rozšířily nabídku služeb. Tím, že se stanou více multifunkčními a víceoborovými, převezmou vlastně větší počet úkolů připadajících vládě a v praxi budou fungovat spíše jako alternativní vlády. Vezmeme-li v úvahu fakt, že některé penzijní fondy již zvažují financování silnic s mýtem, je trend jasný: směřujeme ke světu, v němž budou mít společnosti zajišťující finanční služby ještě větší vliv na životy lidí - jak těch v penzijním věku, tak těch mladých. To znamená převzetí další odpovědnosti a velké etické závazky.

13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat