6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan přichází s varováním (nejen) pro dluhopisové investory.
"Bublina na dluhopisovém trhu stále trvá," prohlásil bývalý šéf Fedu v rozhovoru pro televizi Bloomberg. "Co konečně rozhodne o tom, že je již čas na to udělat krok zpátky a ptát se, kde je 'normální úroková míra'?"
Greenspan byl šéfem Fedu mezi lety 1987 a 2006 a nyní se živí jako soukromý poradce. Psal se prosinec 1996, kdy poprvé využil výrazu "iracionální nadšení" jako eufemismu pro tržní bublinu. Funkci zastával i během ledna 2006, kdy došlo k rozmachu nekvalitních hypoték (úvěrů nesoucích vyšší úrok jako kompenzaci za zvýšené kreditní riziko). Defaulty těchto produktů následně infikovaly celou světovou ekonomiku, vedly k zamrznutí úvěrových trhů a přispěly k největší americké recesi od Velké deprese v 30. letech. "Tušil jsem, že někde něco vře, jen jsem neznal aktuální datum, stejně jako nikdo jiný," přiznává Greenspan.
Výnosy dlouhodobých dluhopisů v roce 2004 klesaly, zatímco Fed zvyšoval výpůjční náklady. "Tento vývoj odporuje většině zkušeností, a sice že za jinak stejných podmínek růst krátkodobých úrokových sazeb obvykle doprovází růst výnosů dluhopisů s delšími dobami splatnosti," uvedl tehdy Greenspan v projevu připravovaném pro americké zákonodárce.
Něco podobného se děje i v současnosti, výnosy 10letých dluhopisů klesly o 30 bazických bodů z letošního maxima, přestože centrální banka připravuje (a velmi hlasitě s trhy komunikuje) první zvýšení základní úrokové sazby za posledních 9 let.
Ekonomové dávají 50% pravděpodobnost tomu, že Fed zvedne sazbu již v září. V průměru odhadují, že se po zvýšení základní sazba ustálí na 0,375 %.
Greenspan investory odkazuje na "behaviorální ekonomii", která jediná by jim o vývoji úrokových sazeb mohla prozradit více. "Zejména otázka na optimální úrokovou míru je otázkou behaviorální vědy," domnívá se Greenspan.
Výnosy státních dluhopisů zakotvila politika Fedu, která drží úrokové sazby poblíž nuly už od roku 2008 ve snaze podpořit americkou ekonomiku. Greenspan za jeden z hlavních problémů USA a ostatních rozvinutých ekonomik považuje nízkou produktivitu.
Základní sazba Fedu, která je klíčová pro stanovování úroků z krátkodobých výpůjček bank, dosahovala v posledních 20 letech v průměru 2,7 %.
Výnosy 10letých dluhopisů jsou zhruba poloviční oproti průměru posledních dvou desetiletí a pohybují se stále poblíž rekordního minima z roku 2012. Podle ekonomů oslovených agenturou Bloomberg by měly růst na 2,82 % v polovině následujícího roku.