Hrozba evropské bankovní krize ustupuje, ale na investice je ještě brzy

Na podzim 2011 jsem psal, že bych vybral úspory z bankovního účtu kvůli obavě, že banky nebudou schopny plnit své závazky vůči klientům. Investice do bankovního sektoru tehdy byly velice nejisté. Situace se ovšem mění.

Do hry koncem prosince 2011 rezolutné vstoupila Evropská centrální banka jako záruka stability bankovního sektoru. To se promítlo na bankovní úrovni snížením depozitních sazeb na mezibankovním trhu, na národní úrovni posílením eura vůči dolaru. Evropské Banky se opět stávají zajímavým investičním objektem. Důležitě je vybrat solidní banky a nakoupit akcie ve správný čas.

Záchranný kruh ECB

ECB zahájila státní dluhopisové operace. V prosinci začala nakupovat dluhopisy Itálie a Španělska, čímž srazila náklady na refinancování dluhu o 100 bazických bodu. Finanční spekulanti zvětřili změnu situace a přestali kupovat CDS, které tlačily očekávaní sazeb nahoru. Momentálně vyhrává ECB.

Pomoc bankám spočívá v přesunu likvidity od silných bank k těm slabším. Privátní banky deponuji své vklady u národních bank, a ty je půjčují ECB. Ta tak bez potřeby tištění peněz opět přesouvá tuto likviditu na mezibankovní trh, kde garantuje přístup kapitálu i slabším bankám. Takto tvoří záchrannou sít celému bankovnímu sektoru, když nefunguje tržní mechanismus.

Basel III brzdí banky

Basel III je mezinárodní směrnice, která má za úkol zvýšit podíl vlastního kapitálu vůči cizím zdrojům, utlumit tím dluhovou dynamiku a stabilizovat kreditní politiku v bankovním sektoru. Má bránit dalšímu předlužení a přehřátí ekonomiky. Banky spěchají, aby splnily podmínky kapitálové přiměřenosti, která začíná platit v roce 2013, některé kapitálové požadavky je potřeba splnit do konce letošního června.

Nové interní bankovní směrnice vedou k striktnějším pravidlům ocenění kreditního rizika. Banky tak od letošku používají zostřený credit scoring, ukončuji předčasně část existujících půjček, a zároveň se vyhýbají rizikům nových závazků. To platí hlavně pro půjčky malým a středně velkým podnikům. Vzniká tak začarovaný kruh ekonomické stagnace. Jako finanční konzultant malých a středních podniků mluvím z vlastní zkušenosti.

Možnost odbrzdit bankovní sektor

Inflační obavy, které daly vzniknout basilejské regulaci, se dnes mnoha pozorovatelům jeví jako přehnané, a proto se i mírní tlak na implementaci Basel III v původní formě. Souvisí to se sníženou prognózou ekonomického růstu v Evropě a strachem nárůstu nezaměstnanosti.

Úsporami vstříc nové recesi
Vyspělé státy, které se snaží své občany přesvědčit k umírněnému životu v zájmu napravení rozpočtů, hrají krátkozrakou hru. Nová vlna recese se pak nemusí týkat jen Evropy. Nedávno se nad tímto problémem zamyslel Robert Shiller, profesor ekonomie na Yale. Názory ekonomů na tuto otázku jsou totiž silně polarizované.

Zmírnění pravidel Basel III by primárně uvolnilo bankovnímu sektoru miliardy eur, které by se mohly vrátit do oběhu a pomoci nastartovat ekonomiku. Ve finančnických kruzích se proslýchá, že evropští politici již uvažují o snížení povinných minimálních rezerv, případně na odsunutí platnosti přísnějších pravidel.

Všechny banky nejsou špatné

Dnes už víme, že jsou některé banky solventnější než jiné a že lépe zvládají přechod na tvrdší pravidla. Tyto banky se vyznačují hlavně prozíravým managementem, který dělal v minulosti správná rozhodnutí. Dnes mají tyto banky solidní bilance a menší odpisy. Tyto banky jsou charakterizovány především těmito několika znaky:

 • Nízké odpisy goodwillu z fúzi a akvizic v posledních 5 letech;

 • minimální expozice v dluzích zemí jižní Evropy;

 • nízká expozice v nemovitostním sektoru;

 • historicky vysoká kapitálová přiměřenost;

 • konzervativní a zkušené vedení;

 • tvoření rezerv a vysoké likvidity;

 • nízká nebo žádná státní půjčka z bailoutu v roce 2009;

 • nízký nebo žádný kapitálový podíl státu z bailoutu v roce 2009.

Které evropské banky splňují přísná kritéria?

 • Spojené království: HSBC, Barclays

 • Švédsko: Handelsbanken, Nordea

 • Nizozemsko: ING

 • Německo: Deutsche Bank, "Landesbanky"

Ostatní velké banky jsou postiženy jedním nebo více negativními kritérii.

Počkejte s investicí do bank

Trhy dnes diskontují pozitivní události, které nastaly, a věří, že je nově nastavený kurz ECB správný. Ale burza je jako oheň, potřebuje neustále přikládat dobré zprávy, jinak plamen naděje vyhasne a burzy ovládne skepse.

Určitě není konec vysoké volatilitě a dalších rizik. To, co jste nenakoupili dodnes, nedohánějte! Nákupní příležitosti se zase objeví, až začnou Španělsko, Itálie, Irsko, Belgie a Portugalsko refinancovat další tranše státního dluhu. Do toho se promítne ekonomický pokles eurozóny způsobený finanční krizí z loňského roku.

Očekávaní vždy předhání realitu, ale realita vždy dožene investory. Nakupujte vždy, když máte největší strach, a prodávejte, když si myslíte, že se nemůže stát nic špatného.

Investorské desatero do každého burzovního počasí
Pokud chcete investovat, není nic jednoduššího, než si založit účet u některého z brokerů a začít. Pokud však nechcete přijít o své peníze, je dobré řídit se alespoň základními pravidly. Základní investiční desatero vám určitě nezaručí výdělky, ale může vám pomoci zbytečně neriskovat a chránit své finance.

Eurozóna
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat