Hudba pro uši investorů – jedině z vinylu!

Ti nejvytrvalejší sběratelé tráví hodiny prohledáváním nejtemnějších míst na půdách, ve sklepech a v garážích. V co doufají? Probírání se špínou a odpadem jim může vydělat desítky, možná stovky tisíc dolarů. Většina lidí by jim rozuměla, kdyby hledali zlato nebo diamanty, ale vinylové desky?

Poněkud neobvyklá snaha, když si uvědomíme, že žijeme ve světě, kterému dominují digitální média. "Elpíčka" se ovšem v průběhu let stala velice drahocenným a chtěným zbožím. Jejich cena rok od roku roste.

Zatímco prodej CD v posledních letech klesá, poptávka po vinylech se od roku 2007 zvýšila o 89 procent. Sběratelé zejména ocení právě zapomenuté desky na půdách a ve sklepech.

Na vrcholu žebříčku tak stojí především acetátové desky a zkušební výlisky. Takzvané acetáty jsou hliníkové disky, na které se nahrávalo přímo z pásků, aby se otestoval přepis. Vzácné jsou především tím, že od každého alba je pouze jeden kus. Acetát Johna Lennona a Yoko Ono s názvem Svatební album se aktuálně na trhu prodává za 25 tisíc dolarů.

Některých výlisků je víc. Jejich cena ovšem neklesá. Každá deska je totiž něčím jedinečná.

Existuje asi 13 kusů Blue Hawaii (soundtrack stejnojmenného filmu), kterou nahrál Elvis. Každá deska obsahuje různé verze písniček. Podle Jerryho Osborna by se obyčejný člověk podíval na obálku desky a pomyslel si – tenhle soundtrack mám a určitě má takovou hodnotu jako v roce 1961. To je podle Osborna to samé, jako kdyby někdo řekl, že poštovní známka z roku 1850 má stejnou hodnotu jako tehdy.

Peter Lindblad, editor magazínu Goldmine, doporučuje: "Pokud nevíte, kolik stojí deska, kterou vlastníte, a myslíte si, že by mohla mít nějakou cenu, podívejte se na popsike.com nebo musicstack.com. Dozvíte se, zda stojí za to tu desku prodat na eBay, nebo někde ve specializovaném obchodě."

Vinyly jsou navíc dokonale odolné vůči recesi. Jejich cena neklesla v průměru ani o procento. Ba naopak, zhoršující se ekonomická situace se podle mnohých stala určitým přidaným palivem právě pro obchod s LP.

Lindblad dodává: "Když nastanou těžké časy a ekonomika jde dolů, mnoho lidí se rozhodne zbavit některých cenných věcí. Desky se tak dostanou na trh, kde je velké množství sběratelů a potencionálních kupců, kteří nejsou zasažení recesí. Pouze čekají na tu správnou příležitost."

Nejlepší sběratelé desek sledují trendy. Stejně jako akciový trh jsou i hudební žánry ovlivňovány mnoha faktory. Proto není nikdy jisté, že cena určité desky bude stále narůstat. Jde o to, zda má někdo o konkrétní muziku vůbec zájem. Řeč je především o deskách z 80. a 90. let.

Mnozí si pomyslí, že nejhodnotnější budou desky s klasickou hudbou. Ovšem poslední roky ukázaly, že poptávka po těchto deskách rychle klesá.

Na vzestupu jsou naopak styly jako jazz, rock nebo ranné blues. Existují však interpreti, kteří nikdy neztratí svou hodnotu - Jimi Hendrix, Elvis Presley, Led Zeppelin a Beatles.

"Některé desky těchto umělců byly vydané v nákladu okolo sta kusů. Například single od Sex Pistols God Save The Queen se vyšplhal až k 5 tisícům dolarů," poznamenal Lindblad.

Asi nejrychleji rostoucím artiklem na trhu s deskami je styl známý především v Anglii - northern soul. Populární byl v 60. letech minulého století, kdy skupiny nahrávaly pro menší značky.

Northern soul je příkladem toho, jak musí být dobrý sběratel obeznámen se světovou hudební tvorbou za posledních 100 let. Existuje celá řada normálních posluchačů, kteří najdou po babičce album právě z tohoto období a prodají ho sousedovi za dolar. Přitom vůbec netuší, že profesionální sběratel by mu za takovou desku dal až 30 tisíc dolarů.

"Pokud chcete prodat nějaké desky, musíte znát jejich hodnotu. Není to prostor pro obyčejného sběratele. Můžete se prohrabávat řadou desek a jména jako Dobie Grey nebo Al Wilson vám nic neřeknou. Přitom mohou být drahocenné," připomíná Lindblad.

Obchod s vinyly se jeví jako velice výnosná zábava. Stojí za ní ovšem hodiny probírání se hromadami desek. Neopomenutelná je také vysoká kvalifikovanost v hudebních žánrech. Pak se už jen stačí připojit na internet a začít prodávat.

Zdroj:
CNBC
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat