19 filmů s investiční a finanční tématikou, které byste měli vidět

Snímky jako Wall Street, Boiler Room nebo Vlk z Wall Street asi viděla většina investorů. Titulů, které stojí za zhlédnutí, je ale mnohem více. V následujícím seznamu dramat, dokumentů, komedií, ale i romantických příběhů si své najde každý.

Téma: Wall Street, obchodování

Wall Street (1987)

Oliver Stone měl původně v úmyslu zobrazit chamtivost, která se pojila s Wall Street v 80. letech. Rozhodně nečekal, že by se z filmu časem mohl stát jeden z nejlepších snímků s finanční tématikou, které kdy byly natočeny. Lidé jsou stále fascinováni postavou Gordona Gekka v podání Michaela Douglase vytvořenou podle Michaela Milkena a Ivana Boeskyho.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Film Olivera Stonea, který navazuje na první díl z roku 1987, kde zazářili Charlie Sheen a Michael Douglas. Ten v pokračování hraje důležitou roli. Gordon Gekko se vrací z vězení a je v plné síle. S jeho dcerou chodí mladý trader, kterého hraje Shia LaBeouf. Téma bylo a stále je velice aktuální.

Vlk z Wall Street (2013)

Snímek režiséra Martina Scorseseho šokuje místy šíleným, komickým a dekadentním příběhem. Za vší zhýralostí je ale mnoho poučení o tom, co stálo za úspěchem Jordana Belforta a Stratton Oakmont. Jak byl Belfort schopen vybudovat tak pulzující impérium, než si na něj došlápla FBI? V hlavní roli Leonardo DiCaprio, nezapomenutelný je ale třeba i Jonah Hill.

Riziko (Boiler Room, 2000)

Tento klasický kousek ukazuje kariérní postup Giovanniho Ribisiho až na vrchol, kde se spřátelí s kolegou Vinem Dieselem. Naučí se vše, co je potřeba k úspěšnému prodávání akcií po telefonu. Pokud jste někdy pracovali v telemarketingu, bude vám film blízký. Dějová linka se podobá příběhu Jordana Belforta (až na jachty a drogy).

Quicksilver (1986)

Zkrachovalý makléř Jack Casey, kterého ztvárnil Kevin Bacon, přesedá na kolo, aby se z něj stal poslíček. Jak se ale ukáže, v ulicích není o nic bezpečněji než na trzích. Casey bojuje nejen se zklamanými rodiči, svou přítelkyní a nelítostnými drogovými dealery, ale i sám se sebou. Nakonec uspěje i v dřívější profesi, když se mu podaří více než smazat obrovskou ztrátu.

Pí (π, 1998)

Debutový snímek režiséra Darrena Aronofského z roku 1998 natočený na vysoce kontrastní černobílý film získal cenu za nejlepší režii na prestižním filmovém festivalu Sundance. Film vypráví o geniálním matematikovi Maxovi, který se snaží předvídat vývoj cen akcií na burze, čímž přiláká nechtěnou pozornost ortodoxní židovské sekty, ale i vysoce postavených lidí z Wall Street.

Téma: Finanční krize

Sázka na nejistotu (The Big Short, 2015)

Příběh čtyř outsiderů, kteří dokázali všechny vlky z Wall Street proměnit v obětní beránky. Byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst donekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky a nekřesťansky na tom vydělali. Film je natočený podle knihy Michaela Lewise a podle mnohých je jedním z nejlepších pokusů o vysvětlení toho, co se v roce 2008 stalo.

Den před krizí (Margin Call, 2011)

Thriller je časově zasazen do roku 2007. Mapuje posledních 24 hodin před krachem fiktivní investiční banky. Je evidentní, že se tvůrci nechali inspirovat krachujícím finančním domem Lehman Brothers. Podrobně ukazují procesy, které vedly k jejímu pádu.

Finanční krize (Inside Job, 2010)

Globální finanční krize z roku 2008 miliony lidí po celém světě připravila o práci i střechu nad hlavou. Dokumentární snímek amerického režiséra Charlese Fergusona pomocí analýz a rozhovorů s předními finančními odborníky, politiky a novináři hledá stopy vzestupu zhoubného průmyslu a odhaluje vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky.

Velká krize (Too Big to Fail, 2011)

Předlohou snímku byla kniha Andrewa Sorkina Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Fought to Save the Financial System - and Themselves. Zaměřuje se na "příběh ukrytý za příběhem". S tehdejším ministrem financí Henrym Paulsonem nahlíží kamera i za jinak zavřené dveře a ukazuje na symbiózu mezi Wall Street a Washingtonem.

Téma: Futures a deriváty

Záměna (Trading Places, 1983)

Asi nejvtipnější film z prostředí Wall Street. Komedie s Eddiem Murphym a Danem Akroydem. Ti si jednoho dne vymění své životní role úspěšného obchodníka s komoditami na Wall Street a pouličního podvodníka. Styl, kterým Murphy legračně mluví o futures a trzích, stojí za zhlédnutí.

Makléř (Rogue Trader, 1999)

Rogue Trader je příběh o obchodníkovi Nicku Leesonovi z Barings Bank natočený podle skutečnosti. Ewan McGregor odvedl skvělý herecký výkon, když napodoboval závislost britského génia na sladkém. Ačkoli film nakonec nebyl příliš úspěšný, je zábavný a lze jej považovat za "rychlejší" verzi filmu Wall Street.

Volný den Ferrise Buellera (1986)

Dobře, 99 % filmu s obchodováním na finančních trzích nijak nesouvisí. Krátká scéna, v níž jsou zachycení tradeři na parketu pro obchodování s futures kontrakty, je ale legendární a je skvělým zaznamenáním toho, jak také kdysi trading vypadal.

Floored (2009)

Dokumentární snímek z chicagského parketu zachycuje to, jak se tradeři vyrovnávali s nástupem nových technologií. Pohled do světa, který již neexistuje, je jedinečným, dnes vlastně již historickým svědectvím.

Téma: Dokumenty

Enron: The Smartest Guys In The Room (2005)

Jeden z nejlepších dokumentárních filmů vypráví příběh růstu Enronu a jeho pádu. Dění dokreslují zvláštní historky vedoucích pracovníků Kena Laye, Jeffa Skillinga, Andyho Fastowa a Timothyho Beldena. Tento skvělý film také obsahuje rozhovory s bývalým obchodníkem s energiemi a manažerem hedgeového fondu Jimem Chanosem.

Betting on Zero (2016)

Uznávaný hedgeový manažer Bill Ackman a jeho (ne)slavná sázka proti údajně "největší pyramidě na světě" v podobě firmy Herbalife. Ackman v reakci na svůj odvážný short slyšel hodně nepěkných věcí. Například Carl Icahn prohlásil, že by s Ackmanem neinvestoval, ani kdyby to byl poslední muž na planetě. Snímek má minimálně jedno poselství - ani ti nejúspěšnější nejsou dokonalí.

The Wall Street Code (2013)

Dokumentární snímek nabízí náhled do hlubin algoritmů, které dnes mají na starosti většinu zobchodovaného objemu na finančních trzích. Po jeho zhlédnutí diváky nevyhnutelně začnou napadat otázky typu, zda je to ještě vlastně člověk, kdo v současnosti buduje a rozvíjí kapitalismus.

Téma: Romantické komedie

Pretty Woman (1990)

Film, který není potřeba představovat. Finanční téma sice není dominantní, i tak by nad ním ale investoři a tradeři neměli ohrnovat nos. Přece jen se několik scén věnuje žraločím praktikám soukromého kapitálu.

Podnikavá dívka (1988)

Příběh řadové sekretářky Tess toužící po lepším místě. Když si její šéfka zlomí nohu na dovolené v Alpách, rozhodne se dívka příležitosti využít. Díky svému neortodoxnímu přístupu přitom nesklízí ovoce jen v byznysu investičního bankovnictví.

Zdroj:
RCM Alternatives
Přestat sledovat
Zábava a zábavní průmysl
Přestat sledovat
24. 1. 2022 16:30
Investorský magazín: Vodíkový výhled na rok 2022
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
24. 1. 2022 9:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Aktuálně má smysl pozapomenutá defenziva, s nákupy růstových akcií…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2022 14:11
Kvapil (NN IP): Toto jsou tři vedlejší dopady monetárního a fiskálního dopingu na ekonomiku
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úspory
Přestat sledovat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat