3. 6. 2023 19:00
Pavel Hadroušek (Fio banka): Růst Wall Street stále táhnou technologické tituly, kvůli vysokému…
Newyorské akciové burze je již 225 let. Za tu dobu NYSE zažila nespočet nájezdů býků i medvědů a byla svědkem mnoha famózních firemních úspěchů i bolestivých krachů. Podívejme se na sedm zajímavostí, které se váží k největší, nejstarší a nejznámější burze na světě.
Newyorská burza byla založená v roce 1792, do ikonické a architektonicky ceněné budovy na Wall Street se ale přestěhovala až v roce 1903. Parket NYSE se dnes nachází v bezmála 24 metrů vysoké místnosti, jejíž strop je zdoben plátky zlata. Buttonwoodská dohoda, zakládající listina burzy, je k vidění v sedmém patře budovy v zaskleném boxu se stabilní teplotou a vlhkostí.
Obchodníci na Newyorské akciové burze se museli až do roku 1878 obejít bez telefonů. Jenže jak makléřům a brokerům v kancelářích v okolí burzy s co nejmenším zpožděním zprostředkovat dění na trhu? Jako nejrychlejší a nejspolehlivější se nakonec ukázalo být předávání informací prostřednictvím rychlých hochů běhajících za úplatu tam a zase zpátky.
Až do začátku 40. let 20. století zažívala Newyorská akciová burza paradoxně více emisí dluhových cenných papírů než úpisů akcií. V roce 1904 byly na NYSE ruským carem Mikulášem II. upsány dluhopisy v hodnotě jedné miliardy dolarů. Jako poděkování car burze věnoval obří vázu z dílny Fabergé, založené v roce 1842 ruským klenotníkem Carlem Fabergém. Archivář Newyorské akciové burzy Peter Asch říká, že jde dokonce o vůbec největší umělecký kousek vytvořený v dílně Fabergé.
Newyorské burze vždy dominovali muži. Na pár let se na parketu ženy objevily v 40. letech 20. století, kdy značná část mladých Američanů odešla bojovat do druhé světové války. Tehdy se na burze stabilně pohybovalo odhadem kolem padesáti žen.
V 60. letech 20. století se do historie Newyorské akciové burzy tučným písmem zapsala Muriel Siebertová, jež se jako první žena stala členkou NYSE. Dnes je po Siebertové pojmenována jedna z místností v sedmém patře burzovní budovy na Wall Street.
Příchod internetu a nástup elektronického obchodování vyústily mimo jiné v uzavření mnoha burzovních parketů po celém světě. Ten na NYSE přežil a dnes jde o prakticky jediný velký fungující burzovní parket. I newyorská burza se však mění a lidí "tančících" na jejím parketu ubývá - v roce 2000 se na parketu NYSE pohybovalo i pět tisíc obchodníků denně, dnes je to jen něco mezi pěti sty a tisícem.
Ačkoli je dnes parket Newyorské akciové burzy o mnoho klidnější než dříve, čas od času je na něm hodně živo a hlučno. Začátek obchodování oznamuje 10vteřinové a konec 15vteřinové zvonění burzovního zvonu. Pokud se některý ze zvonících hostů od tohoto času odchýlí, může být obchodníky na parketu "odměněn" hlasitým bučením. Před každým prodlouženým víkendem se pak v 15.33 trhem nese pokřik "whoop, whoop", kterým obchodníci dávají najevo své nadšení ze tří dnů volna.