Billinda se rozpadá, Gatesovi se rozvádějí. Těchto 10 Billových majetkových statistik vám vyrazí dech

Image
Bill a Melinda Gatesovi
Obrázek: Wikimedia Commons

Bill a Melinda Gatesovi v pondělí 3. května 2021 oznámili, že se po 27 letech manželství rozvádějí. V té době byl Gates, spoluzakladatel Microsoftu, čtvrtým nejbohatší člověkem na světě s jměním zhruba 146 miliard USD. Pro Gatese je utracení 1,2 milionu USD ekvivalentem toho, když průměrný Američan utratí jeden jediný dolar. Tím ale zajímavá čísla nekončí.

Rozvody opravdu bohatých lidí zpravidla vyvolávají otázky ohledně toho, jak se bude dělit majetek. Gatesovi přitom patří k těm, kteří již dlouhá léta věnují nemalé peníze na dobročinné účely, zejména prostřednictvím vlastní nadace (kterou chtějí společně vést i do budoucna). Gatesův tým nezveřejnil informace o tom, zda měl pár uzavřenou předmanželskou dohodu, ale v žádosti o rozvod je uvedeno, že nikoli, a tak se mají týmy elitních právníků čím zabývat.

Nabízí se srovnání s dalšími rezidenty státu Washington, jistými Jeffem a MacKenzie Bezosovými, kteří se rozváděli před dvěma lety. Bezosová tehdy odešla se čtvrtinou akcií Amazonu, které předtím manželé drželi, v té době v hodnotě asi 38 miliard USD. Ani Melinda Gatesová jistě neodejde s prázdnou.

Podívejme se na pár faktů, které 146miliardové jmění Billa Gatese dávají do souvislostí. Ať víme, o čem se vlastně bavíme.

1. Za rok 2020 Gates zbohatl o 41 miliard USD a je nyní zhruba o 70 miliard USD bohatší než před pěti lety.

2. V roce 2020 Gates (na základě svého celkového zbohatnutí) vydělával 4 630 USD za vteřinu. Jednou se vyspat jako on, nemuseli byste už nikdy řešit peníze. Loni se zkrátka Gatesovi nevyplatilo sehnout pro 100dolarovou bankovku, když mu spadla na zem (je to teorie, on totiž v té době nepotřeboval vydělávat rukama na něčem jiném, takže se pro ni klidně sehnout mohl).

3. Kdyby Gates utrácel denně milion dolarů, mohl by to klidně dělat dalších 400 let. Je ale pravda, že Gates už v podstatě všechen luxus typu soukromého letadla a sídla za 125 milionů USD má, pročež nadále nijak okázale neutrácí.

4. Gates je výrazně bohatší než celá britská královská rodina. Její majetek se odhaduje na asi 90 miliard USD (podle Forbesu 88 miliard v roce 2017).

5. Gates kdysi založil Microsoft s Paulem Allenem. V roce 2019 vlastnil jen 1,3 % akcií firmy, i tak ale jeho majetek i tak atakuje metu 150 miliard USD (není jasné, jak velký podíl v Microsoftu drží aktuálně).

6. Gates je jedním z nejbohatších lidí na světě, ačkoli již dal na charitu souhrnně přes 40 miliard USD. V roce 2000 s manželkou založili Bill & Melinda Gates Foundation, která je největší soukromou nadací zaměřující se na otázky zdraví a chudoby. V roce 2010 pak Gates s Warrenem Buffettem založili The Giving Pledge, charitativní organizaci, která se snaží přimět nejbohatší lidi světa, aby většinu svého majetku postupně za života a v rámci odkázání po smrti věnovali na dobročinné účely.

7. Průměrná americká domácnost má majetek 121 700 USD. 146 miliard děleno 121 700 je zhruba 1,2 milionu. Dolar utracený běžným Američanem tak odpovídá asi 1,2 milionu dolarů utracených Gatesem.

8. Gatesův majetek je větší než součet HDP Lucemburska, Estonska a Bolívie. Určitě by se daly zkombinovat i jiné země.

9. Gates by mohl dát každému člověku na světě 15 dolarů, aniž by se musel bát o svoji budoucnost. Zbylo by mu ještě 28 miliard USD.

10. Gates za necelou půlhodinku vydělá tolik jako průměrný vysokoškolsky vzdělaný americký muž za celou kariéru. Na vyrovnání průměrné vysokoškolačky mu stačí něco málo přes čtvrt hodiny.

Zdroj:
Business Insider
Microsoft
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
28. 9. 2021 11:30
ABCD investora: Tři témata (po)koronavirové doby pohledem expertů
Inflace
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
26. 9. 2021 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Úlohou Fedu je zvládnout tapering tak, aby to pro trhy nebyl šok.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat