Češi a peníze: Jste běžci, plavkyně, nebo snad motorkáři?

Jak jsou na tom Češi v přístupu k penězům? Pomozme si sportovní terminologií a rozdělme populaci na tenisty, běžce, motorkáře, jogínky a plavkyně.

Nejpočetnější skupinu v Česku podle průzkumu Sberbank tvoří běžci, kteří si vedou alespoň základní přehled o svých financích. Do hloubky se finančními produkty ale nezabývají. Pozitivní je, že dvě nejpočetnější skupiny, tenisté a běžci, tvoří lidé, kteří přistupují k penězům poměrně zodpovědně a efektivně. Dokáží své úspory i dlouhodobě zhodnocovat Nejhůře z hlediska přístupu k penězům dopadli plavci a plavkyně (14 %), kteří peníze příliš neřeší.

Tenisté (20 %)

Tenisté patří z hlediska přístupu k financím mezi nejrozvážnější a nejzkušenější. Mají vše dopředu promyšlené, ale dokáží rychle reagovat i na nenadálé situace. Jsou šetřiví. Vedou si přehled veškerých rodinných příjmů a výdajů (64 % z nich) a rádi zhodnocují finance. Všechny špatné nabídky dokáží vyhodnotit a odpálkovat. Půjčku berou jako něco, co může zkvalitnit jejich život, ale zásadně si půjčují jen od banky a po předchozím porovnání podmínek na trhu (59 %). Převažují muži (56 %) s věkovým průměrem 47 let.

Doporučené finanční rady: U tenisty se vyplatí uvažovat o investování. Vhodná a hned dostupná rezerva by se měla rovnat až šesti měsíčním příjmům a měla by být uložena na spořicím účtu. Finance, které tuto rezervu přesahují, by měl investovat. K dispozici má podílové fondy různého zaměření, od konzervativních přes smíšené po dynamické.

Doporučené finanční produkty: Akcie, investiční hypotéky, úvěry na podnikání, stavební spoření (pro děti), životní pojištění, doplňkové penzijní spoření.

Běžci (30 %)

Běžci představují nejpočetnější skupinu. Jsou vytrvalí a ve svém snažení poctiví. Nezakládají si ani na rychlosti, ani na vysokém skóre. Ve financích kontrolují své výdaje. Nejčastěji se jedná o starší muže (61 %). Jsou vytrvalí, poctiví a snaží se mít alespoň základní přehled o rodinných financích. 42 % z nich si vede přehled příjmů a výdajů na papíře. Ačkoli nejsou materiálně založení, půjčky přirozeně patří k jejich životu. Na rozdíl od tenistů si ale půjčují bez hlubších úvah a bez řádného srovnání nabídek na trhu.

Doporučené finanční rady: Byť běžci běžně využívají finanční produkty, měli by se vždy dopředu blíže podívat, co nabízí trh. Porovnat si nabídky. I na finančním trhu vznikají novinky, jejichž prostřednictvím lze financovat své plány nebo zhodnocovat peníze.

Doporučené finanční produkty: Podílové fondy, investiční zlato jako uchovatel hodnoty peněz, hypotéka na vlastní bydlení, stavební spoření pro děti, úvěry s bonusy za bezproblémové splácení.

Motorkáři (18 %)

Motorkáři mají rádi rychlost a riziko. S penězi zacházejí velice spontánně. Motorkář nemá rád stereotyp a nechce mít nalinkovanou trasu. Žije okamžikem a vychutnává si ho se vším, co nabízí. Občas ale s penězi zachází skutečně spontánně. Jedná se především o mladé lidi do 30 let (40 %) s podobným zastoupením mužů a žen. Ačkoli mají silnou touhu ušetřit hodně peněz (až 88 % z nich), daří se jim to nejméně ze všech skupin. Peníze jsou podle nich k tomu, aby se především utrácely (89 %).

Doporučené finanční rady: Ač milují rychlou jízdu, občas by měli zpomalit, případně zastavit. Základním doporučením je začít finančně plánovat. Dále se rozhodně vyvarovat situace, kdy se peníze z dobrého sluhy promění ve špatného pána. Motorkáři by proto neměli zapomínat na kontrolu svých půjček. Pokud jich mají více, mohou zvážit jejich konsolidaci a refinancování. Spíše než kontokorent by si měli založit spořicí účet. Zbytek volných prostředků mohou investovat.

Doporučené finanční produkty: Spořicí účty, kryptoměny, podílové fondy, ale třeba i pojištění proti neschopnosti splácet a pro nahodilé události.

Jogínky (18 %)

Jogínky jsou opakem motorkářů. Ze všech skupin nejvíce spoří. Mají dokonalý přehled o financích. Více než na finanční instituce spoléhají na sebe. V této skupině převažují ženy (62 %) ve středním věku. Nadprůměrně zvažují každý výdaj (až 67 % z nich). Potřebují mít i velkou finanční rezervu (76 %). Jsou konzervativní a k životu jim většinou stačí to, co mají. Peníze si prakticky nepůjčují. A pokud by se náhodou ocitly ve finanční nouzi, raději se obrátí na rodinu než na banku.

Doporučené finanční rady: Jogínky mají své finance pod kontrolou jako nikdo jiný. Problém může nastat, když přesvědčení, že skromnost z nich dělá lepší lidi, převažuje nad zdravým rozumem a stane se chorobným škudlením. Občas je potřeba si něco dopřát jen tak pro radost. I kdyby to mělo stát pár korun.

Doporučené finanční produkty: Termínované vklady, spořicí účty, případně stavební spoření nebo bezpečnostní schránka.

Plavkyně (14 %)

Pro plavce a plavkyně nejsou peníze důležité. Často je to dáno i tím, že o ně prozatím neměli nouzi. Preferují klid a pohodu. To proto, že to od nich nevyžaduje žádnou větší námahu. V této skupině převažují mladé ženy (57 %) s průměrnými 35 roky věku na celou skupinu. Rády se pohybují nad hladinou a nic moc neřeší. Pokud by někdy potřebovaly peníze, obrátí se na rodinu či přítele. Finance i finanční produkty jsou jim lhostejné.

Doporučené finanční rady: Není dobré vždy spoléhat na to, že nám druzí hodí pomyslný záchranný kruh. Ačkoli si plavkyně na penězích tolik nezakládá a zatím do detailů neřešila finanční budoucnost, jednou určitě nastane doba, kdy bude potřebovat větší obnos peněz. Na tyto chvíle by měla myslet již dnes.

Doporučené finanční produkty: Finanční plánování, konzultace s finančním poradcem, podílové fondy jako pravidelné investice, spořicí účet, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření.

Kvantitativní výzkum provedený společností Response now pro Sberbank analyzoval postoje české populace k financím, zkoumal motivace k půjčování peněz a kvalitu hospodaření s příjmy. Realizován byl prostřednictvím dotazování respondentů se zaměstnáním ve věku 18-65 let. Účastnilo se jej 505 respondentů, mezi nimiž byly rovnoměrně zastoupeny věkové skupiny, regiony i pohlaví.

Další informace ze světa financí najdete na serveru Finančnímyš.cz.

Zdroj:
Sberbank, Finančnímyš.cz
Peníze
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat