Co Twitter dal: 10 milionů USD za minutu
Tentokrát něco o tom, jak Apple roste každou minutou o 10 milionů dolarů, o problematických miliardách na Notre-Dame, o konci zlatého standardu, o množství dat, které vyprodukujeme, a nakonec o tom, kdo půjde z kola ven ve Hře o trůny.

1. Větší a největší
Investoři stále milují velké společnosti, a jejich tržní kapitalizace (společností, ne investorů) tak vesele roste. Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet tak mají větší tržní kapitalizaci (ne dohromady, ale každá) než všechny společnosti z indexu malých firem S&P 600.
Apple, Microsoft, Amazon and Google each have a higher market cap than every stock in the S&P 600 combined.
— Michael Batnick (@michaelbatnick) 18. dubna 2019
Při pohledu na vývoj ceny akcií Applu se vlastně není co divit. Od začátku roku (73 obchodních dnů) kapitalizace firmy vzrostla o 286 miliard dolarů, což je 10 milionů za minutu. Ve spojených státech je jen 11 firem s větší kapitalizací, než jaký je přírůstek hodnoty Applu od třetího ledna.
How Does this Happen?
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 18. dubna 2019
"The biggest stock in the world gained 43% in under four months. How does something like this happen?"https://t.co/6H8ANMAjZW
by @michaelbatnick pic.twitter.com/Es7gcKNueM
2. Miliardy na Notre-Dame
Požár katedrály Notre-Dame šokoval celý svět a oprava bude stát minimálně stovky milionů eur. Naštěstí se našlo dost dárců, kteří již přislíbili dohromady částku, která by snad na opravu mohla stačit. Mohlo by se zdát, že je vystaráno. Chyba lávky. Miliardáři, kteří si mysleli, že si udělají u lidí oko tím, že darují stovky milionů, jsou terčem kritiků, kteří poukazují na nerovnost. Problém je hlavně v tom, že někdo chtěl za své dary daňové úlevy. Je to ale vlastně celkem jednoduché. To, co miliardáři nezaplatí na daních (což je pro žluté vesty zásadní problém), pošlou na pomoc s opravou katedrály, a z veřejných peněz tak nemusí jít nic. Hlavní je, že Česko žádnou pomoc posílat nemusí, protože, jak už se vyjádřilo pár chytrých lidí, u nás máme památek v dezolátním stavu více než dost. Takže díky.
Bohatí Francouzi se rozhodli přispět na opravu katedrály Notre-Dame. A pokud by někdo čekal, že se věnování vlastních peněz na dobrou věc nemůže setkat s kritikou, bude z článku Milana Rokose (@RokosMilan) poměrně překvapen. 🇫🇷 ⛪️https://t.co/8wKrOXTBG8
— INFO.CZ (@infocz_web) 18. dubna 2019
3. Konec zlatého standardu
20. dubna 1933 prezident Roosevelt vydal prohlášení, kterým formálně ukončil zlatý standard. Zakázal export zlata a finančním institucím a ministerstvu financí zakázal výměnu dolarů za zlaté mince a slitky. I když to neznamenalo úplné ukončení navázání dolaru na zlato a po druhé světové válce ještě fungoval Brettonwoodský měnový systém, byl to začátek konce krytých peněz.
Today in market history, 1933:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 19. dubna 2019
President Franklin Roosevelt suspends the gold standard. The Dow Jones Industrial Average climbs 15% over the next two days.
source: https://t.co/g3WiPQQiLM pic.twitter.com/1K1f4OWEB1
4. Data, data, data
Jak dnes data hýbou světem? Kolik jich vlastně za den vyprodukujeme? Mimochodem, do roku 2013 bylo vyprodukováno 4,4 zettabytů (4,4 miliardy terabytů). Do roku 2020 to bude 44 zettabytů.
A day in data...
— Trevor Noren (@trevornoren) 16. dubna 2019
- 500 million tweets sent
- 294 billion emails sent
- 4 petabytes of data created on Facebook
- 4 terabytes of data created from each connected car
- 65 billion messages sent on WhatsApp
- 5 billion searches madehttps://t.co/bDJthWIDTk pic.twitter.com/DPRHvxAMtl
5. Zase něco z Trůnů
V prvním dílu poslední série se toho moc nestalo. Koho favorizujete na vypadnutí ze hry vy?
Po sedmi sériích jsou lidi furt optimisti. pic.twitter.com/qU5U10a8qC
— David Navratil (@DavidDnavratil) 14. dubna 2019