25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Tentokrát něco o tom, že Fed bojuje s klimatickými změnami, o nebezpečných firemních dluzích v USA i Číně, bankovkách budoucí generace v Austrálii a o tom, jaký je rozdíl mezi dobýváním Asie a dobýváním vesmíru.
Americká centrální banka se snaží zlepšit schopnost finančního systému reagovat na ekonomické šoky způsobené extrémním počasím. Je určitě důležité myslet i na globální oteplování, ale stejně si myslím, že Fed by měl spíše intenzivně řešit, jak zvládne nejbližší krizi, když si za posledních deset let vystřílel prakticky všechny náboje a nestihl si tak úplně doplnit munici.
The U.S. central bank is working to improve banks’ resilience amid economic disruptions caused by increasingly extreme weather, Jerome Powell says https://t.co/TKPEynDEYQ
— WSJ Central Banks (@WSJCentralBanks) 10. května 2019
Podle známého dluhopisového investora Jeffreyho Gundlacha jsou jedním z největších nebezpečí na trhu firemní dluhopisy. Problém je zejména v tom, že příliš mnoho firem má nejnižší možný investiční rating BBB- (až 40 % trhu), ale jako celek se firmy zadlužují stále více. Trh s půjčkami již nyní velmi zadluženým firmám s nedobrou kreditní historií má objem přes bilion dolarů a při zhoršení ekonomické situace může vyvolat velké problémy.
'The corporate-bond market will really have problems when you see negative GDP. 45% of the investment-grade universe would be rated as junk if leverage was the only criteria being used. This share was 30% in early 2017 and just 8% in 2011.' https://t.co/EjZWNwoeEG
— Jesse Felder (@jessefelder) 9. května 2019
Při pohledu na růst firemních dluhů v Číně se ale ukazuje, že jsou americké firmy vlastně ještě v pohodě.
"Since global financial crisis, total value of outstanding corporate bonds has doubled, from ~$37 trillion in 2008 to >$75 trillion today...As volume and price of this debt has grown, so too has its riskiness. And that could be a recipe for disaster" https://t.co/8ZLN12fJJl pic.twitter.com/wMqg0KqwdV
— Trevor Noren (@trevornoren) 9. května 2019
Australská centrální banka vytiskla 400 milionů 50dolarových bankovek, na nichž je chyba v mikrotisku. Podle australské centrální banky tato chyba nesnižuje hodnotu peněz, takže i když na chybu přišla již v prosinci, v oběhu je již 46 milionů bankovek v hodnotě 2,3 miliardy australských dolarů. Jelikož jde o bankovku nové generace a nejoblíbenější bankovku v oběhu (tvoří téměř polovinu oběživa v zemi), je to trochu hanba.
Australia printed 400 million banknotes with the word ‘responsibility’ spelled wrong https://t.co/HqBHFaHztX
— MarketWatch (@MarketWatch) 9. května 2019
Když byla studená válka v plném proudu, velké výdaje na zbrojení se tak nějak daly pochopit. Dnes se sice bojuje o vliv v Asii, ale 1,8 bilionu dolarů na zbraně je stejně moc. Ale možná jsem naivní, když si myslím, že ty peníze by se daly využít jinak. Jako kdyby nestačily obchodní války.
India now outspends every European country on defence, while South Korea’s increase in spending last year was its highest since 2005. But it is America and China that dominate, according to a new report
— The Economist (@TheEconomist) 8. května 2019
Ve studené válce se kromě zbrojení hodně bojovalo také na jiné frontě, a to v dobývání vesmíru. Zbrojení vládcům velmocí zůstalo, ale vesmírné závody si vzali na starost bohatí inovátoři. Jeff Bezos představil svou novinku pro cesty na Měsíc nazvanou Blue Moon.
Jeff Bezos unveils Moon lander concept https://t.co/O63eThOWuu
— BBC Business (@BBCBusiness) 10. května 2019
Elon Musk, který se chystá dobývat Mars, na to nemohl nereagovat. Přijde mi to nejen mnohem vtipnější, ale také objevnější než biliony za zbraně.
Oh stop teasing, Jeff 😉 pic.twitter.com/wuWPENcSE1
— Elon Musk (@elonmusk) 10. května 2019