Co Twitter dal: Centrální banky a globální oteplování

Tentokrát něco o růstu úroků v USA, o tom, jak je statistika někdy zavádějící, že v Argentině teče na ulicích krev investorů, že centrální banky bojují s klimatickými změnami a zároveň vedou investory k akciím (alespoň v Japonsku).
1. Sazby vs. sazby
Tohle vypadá fakt divně. Sazby, respektive výnosy státních dluhopisů klesají, ale sazby na kreditních kartách v USA rostou na historická maxima. I tak se dělá z chudého chudší a z bohatého bohatší. Firmy dostaly dárek v podobě daňových prázdnin od Donalda Trumpa, zatímco nejchudší rodiny, které jsou nejvíce citlivé na růst úroků, dostávají "dárky" od bank v podobě vyšších úroků.
Something is really broken here.
— Sven Henrich (@NorthmanTrader) September 1, 2019
10 year yield vs credit card interest rates.
Consumers are getting totally hosed. pic.twitter.com/webuvfFkxs
2. Statistika (ne)lže
Trochu jiný pohled na to, jak lze se statistikou pracovat v grafech. Data mohou být přesná, ale když někdo chce, může si ji upravit ke svému obrazu.
In this week’s USA Today column I pull five useful nuggets from Darrell Huff’s book, “How to Lie With Statistics” to help you see past misleading statistics with a few simple tricks. https://t.co/veMqOWOzaK
— Ken Fisher (@KennethLFisher) September 2, 2019
3. Krev v ulicích
Argentina zavedla kapitálové kontroly a akcie i dluhopisy prudce ztrácejí. Typický příklad "krve v ulicích", kdy smart money houfně prodávají. Argentina v současnosti není zrovna klidný tržní přístav, ale reakce velkých investorů je zarážející.
Argentina shock election saw their stk mkt fall 36% in 1 day (largest in history), and their bond mkt down by 50% in days.
— Jim Bianco (@biancoresearch) September 2, 2019
Given this managers could not see capital controls coming? Where shocked when they did a “dumped” on the news?
No wonder active underperform all the time! https://t.co/bkIHnas6on
4. Centrální banky a globální oteplování
Zajímavý článek o tom, že by se centrální banky po deseti letech zachraňování finančního systému měly začít zajímat o klimatické změny (a dokonce se již angažují). Vzhledem k tomu, jak jejich záchrana finančního systému (ne)funguje, není jisté, zda by se měly zapojovat do záchrany planety. Ale možná se v tom najdou.
Proč centrální banky začínají vážně řešit změny podnebí jako riziko pro globální finanční stabilitu: https://t.co/hnKE4kQoCj. Od autora uznávané ekonomické historie krize a roků po ní.
— Vojtěch Kotecký (@VojtechKotecky) September 3, 2019
5. Nulové sazby a akcie
Jak to může dopadnout, když se zkombinuje nepříznivý demografický vývoj a dlouhodobě nízké úrokové sazby? Zajímavé je, že japonskému indexu Nikkei 225 ani velký růst zájmu o akcie nepomohl k tomu, aby po 30 letech dosáhl na maxima z roku 1989. Vlastně je těsně za polovinou cesty. Je to příklad hodný následování?
Japan may be what the debt and demographic future looks like for many countries.
— Jeffrey Kleintop (@JeffreyKleintop) September 3, 2019
As Japan adopted zero interest rates 20 years ago, Japanese investors opted for stocks.
My latest:
Negative Interest Rates And The Future Of Investing https://t.co/I6F65QuARI pic.twitter.com/CpMdUwfcxO