27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Tentokrát něco o tom, jaký vliv může mít uvalení amerických cel na dovoz z Mexika na českou ekonomiku, o tom, že roboty spravující portfolio nemusejí být zárukou úspěchu, že řecké akcie jsou černým koněm Evropy, o tom, co mají společného zástupy horolezců na Mount Everestu s indexovým investováním, a také o propadu inflace ve Venezuele.
Trumpovi již nestačí Čína, tak se opět vrhl i na Mexiko. A jak připomíná Lukáš Kovanda, může pokračovat. V nejbližší době se americkému prezidentovi mohou znelíbit například evropská auta, což by mělo negativní dopad i na českou ekonomiku. Chlácholit se, že to tak daleko nedojde, nemá smysl.
Jediným tweetem Donald Trump dnes de facto pohřbívá přes čtvrtstoletí platící úmluvu o severoamerickém volném obchodu NAFTA. Jeho láska ke clům, z níž se vyznal v únoru, jde opravdu až za hrob. Možná i ten jeho, prezidentský. Pohřbívá ale také naději na letošní svěží český růst. pic.twitter.com/8WYhuTHjAF
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) 31. května 2019
Investoři do zlata mohou začít oslavovat.
#Gold jumps to almost $1300/oz as Trump's move on Mexico shows "No Country Is Safe.“ Bullion heads for first monthly gain in four as tensions weigh. Latest tariff move comes as U.S.-China trade fight escalates. https://t.co/7spvIbxeqG pic.twitter.com/yIPsHudrGH
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 31. května 2019
Na obchodní válku doplácejí i investoři, kteří spoléhají na algoritmické obchodování. ETF, jehož portfolio je řízeno počítačem, na konci května zaostával za indexem S&P 500 za měsíc o více než 1,5 procentního bodu. Na volatilitu tedy počítače reagují podobně špatně jako lidé, i když se u nich nedá mluvit o emocích. Zbývá je doufat, že se tomu algoritmus nějak přizpůsobí. Přiznejme mu ale, že od začátku roku je na tom o čtyři procentní body lépe.
A robot fund manager is struggling (like the rest of us) in the trade war https://t.co/o99Wsk427J
— Bloomberg (@business) 31. května 2019
Robotům evidentně nepomáhají ani média, jakkoli se snaží. Podobných tweetů o tom, jak jsou média (respektive ti, kdo v nich vystupují a píší do nich) mimo v predikcích, je spousta, nepřestávají mě ale bavit.
Delete your accounts.#dontsellinMay pic.twitter.com/ccucmErEkt
— Sven Henrich (@NorthmanTrader) 31. května 2019
Nelíbí se vám, co se děje na vyspělých akciových trzích? Jesse Felder pro vás má tip. Argentinské akcie za dva roky od zvolení Mauricia Macriho prezidentem posílily o 100 %. Pokud by se podobný scénář měl opakovat po volbách v Řecku, máte šanci. MSCI Greece ETF za týden přidal 12 %. Pokud toto doporučení nevyjde, nadávejte na Feldera, ne na nás.
'If you bought the Argentine ETF the day after Mauricio Macri won in the primaries and held for 2 years, you basically doubled your money. Based on the Argentine precedent, I’m long Greece.' https://t.co/Dd3gTtC0fq
— Jesse Felder (@jessefelder) 30. května 2019
Mrtvých na Mount Everestu je letos trochu moc. Fotky ucpaného vrcholu nejvyšší hory světa obletěly svět. Příměr k indexovému investování je výstižný, byť může působit nepietně.
Index investing in 1976 vs. index investing in 2019 pic.twitter.com/zgkCkydThX
— Ben Johnson, CFA (@MstarETFUS) 30. května 2019
Většinou řešíme u míry inflace desetiny procentního bodu. Ve Venezuele by nám asi nerozuměli.
Inflation in Venezuela is down to 99,900% from 224,900% at the end of last year https://t.co/SF66hyRu0T via @markets
— Katia Porzecanski (@KatiaPorzo) 30. května 2019