Co Twitter dal: Jízda z kopce
Tesla je nejúspěšnější akcií v sektoru výrobců automobilů za rok 2018, katastrofické dluhopisy nemusejí být pro investory vždy terno a vliv lidské hlouposti roste. jde to s námi zkrátka z kopce, stačí se podívat do Francie nebo do USA (po domácí scéně se člověk s trochou sebeúcty minimálně o víkendu raději nerozhlíží). Nejen o tom ve výběru toho nejzajímavějšího, co se vejde do 280 znaků.

1. Tesla jako vítěz
Tesla byla po většinu roku jeden velký průšvih, ale dobré hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí a nadějné vyhlídky jí nakonec pomohly k odrazu ode dna. A její akcie jako jediné z cenných papírů velkých automobilek jsou letos v plusu.
Auto stocks in 2018...
— Charlie Bilello (@charliebilello) 6. prosince 2018
Tesla: +17%
Toyota: -5%
Fiat: -11%
GM: -11%
Nissan: -14%
Volkswagen: -18%
Honda: -21%
Ford: -23%
Daimler: -32%
Tata: -66% pic.twitter.com/pnnuUW0gET
2. Nevýhoda katastrofických dluhopisů
Katastrofické dluhopisy jsou oblíbeným způsobem financování pro pojišťovny a zajímavou alternativou pro investory. Ničivé požáry v Kalifornii ale ukazují slabinu kombinace vysokého výnosu a rizika. Někteří investoři mohou přijít o velké peníze, na celý trh to ale nakonec možná velký dopad mít nebude, a tak tyto sázky proti přírodě hned tak z portfolií nevymizí.
Catastrophe bonds would be a good way to diversify risk, they said. They'd be a good source of income, they said..... https://t.co/rmdqyvMbIn
— Lisa Abramowicz (@lisaabramowicz1) 6. prosince 2018
3. Socialismus ve Francii
Ve Francii již delší dobu vládne tak trochu socialismus, ale v posledních dnech se zdá, že bude ještě hůře. Poté, co vláda ustoupila žlutým vestám a neplánuje zvýšit daň na pohonné hmoty (bude ji to prý stát 4 miliardy eur), budou následovat další, ještě násilnější protesty a nepokoje (podej čertu prst a sežere ti celou ruku). Protestující strana prý přišla s požadavky, jež se jeví tak neskutečně, až by snad mohly být reálné. Ukazuje to na rozpolcenost protestujících a to, že možná ani nevědí, co přesně chtějí.
Pokud tento seznam požadavků Žlutých vest je autentický, pak Okamura vedle nich vypadá jako umírněný politik hlavního proudu. Namátkou:
— Pavel Kohout (@KohoutPavel) 7. prosince 2018
- Snížit daně (podstatně)
- Přijmout mnohem více státních zaměstnanců
- Masivně stavět sociální byty
- Zamezit emigraci
- Vystoupit z EU a NATO https://t.co/FgMclpIcIv
4. I Shot the Sheriff
Mnozí z vás jistě znají skladbu I Shot the Sheriff od Boba Marleyho, kterou v 70. letech zpopularizoval Eric Clapton (jeho verze z alba 461 Ocean Boulevard je prý nejpopulárnější) a v 90. letech Warren G přiblížil generaci hip hopu (alespoň refrén). A teď je tu nová verze, mnohem aktuálnější, jejímž autorem je novinář Michael McGough. Inspiroval se samotným "Tariff manem".
I’m so sad I didn’t say this. https://t.co/9OqYw1C4Ll
— Clifford Asness (@CliffordAsness) 4. prosince 2018
Mimochodem, Tariff Man prohrává obchodní válku s Čínou, protože obchodní deficit USA do konce roku může vzrůst na 600 miliard dolarů (od nástupu Trumpa do úřadu o celých 100 miliard) a schodek obchodu s Čínou je rekordní (s celým světem je "pouze" na desetiletém maximu).
The U.S. trade deficit is poised to reach $600 billion for the first time this year. It will have grown by more than $100 billion, or a fifth, from when Trump took office in January 2017. https://t.co/UYdPpxIuKE
— Lisa Abramowicz (@lisaabramowicz1) 7. prosince 2018
Kromě toho Trump extrémně zadlužuje ekonomiku a snižuje daně nejbohatším. Ale jeho to nezajímá, protože až to všechno praskne a bude potřeba to řešit, on již prezidentem nebude. Tomu se říká plán.
"When he was confronted with these nightmare scenarios on the debt, I think he rejected them, because if you grow the economy… you don’t have a debt problem." https://t.co/hInPvGbz48
— Jesse Felder (@jessefelder) 6. prosince 2018
5. Bůh jako sexuální predátor
Jim O'Shaughnessy je zdrojem mnoha zajímavých myšlenek, ale na Twitteru přiznává, že jeho samotného stále dokáže mnoho věcí překvapit. Když někdo obviní už i Boha z toho, že byl sexuální predátor, protože oplodnil nevinnou Marii bez jejího souhlasu, Jimovu překvapení se nelze divit.
Every time I think I've seen peak stupid in 2018, something like this happens to prove me wrong. https://t.co/Kgn1GjsR99
— Jim O'Shaughnessy (@jposhaughnessy) 7. prosince 2018
6. Historie na konec
Před rokem se nám John McAfee (mimo jiné zakladatel společnosti, která vytvořila první komerčně prodávaný počítačový antivirový program, ale jinak celkem magor) snažil vštípit, že na trhu s bitcoinem není bublina, protože jde o nový normál, ve kterém bubliny neexistují.
“Bubbles are mathematically impossible in this new paradigm.” – one year ago today https://t.co/HY1jQgfopz
— TED (@EpicureanDeal) 7. prosince 2018