27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Tentokrát o nejhodnotnějších měnách, daňových škrtech v USA, státních dluhopisech a také o českém, maďarském nebo slovenském trdelníku a vegetariánském kuřeti.
V grafu je seřazeno několik světových měn podle kapitálově a obchodně vážené hodnoty. Není asi překvapením, že turecká lira je na tom hodně špatně, ale pro mnohé bude možná překvapením, že česká koruna je na čtvrtém místě.
The most expensive currencies in the world right now, in one chart https://t.co/7Gabj4ZjCy pic.twitter.com/p6ENpqCxWR
— Jesse Felder (@jessefelder) 7. června 2018
Přes 17 lety zavedl prezident George W. Bush daňové škrty v objemu 1,3 bilionu USD (někde se uvádí 1,7 bilionu). Sám je obhajoval a tvrdil, že ekonomice pomohly, ovšem mzdy v následujících 11 letech stagnovaly a akcie měly před sebou ztracenou dekádu.
Today in market history, 2001:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 7. června 2018
President Bush signs a $1.3 trillion tax cut. Wage growth remains stagnant for the next eleven years and the stock market suffers a lost decade with no returns.
O pozitivních dopadech současných daňových škrtů není přesvědčen bývalý šéf Fedu Ben Bernanke, podle kterého jsou především velice špatně načasované. Za dva roky, až jejich účinek vyprchá, bude americká ekonomika nad propastí a bude čelit hlubokému propadu. Na druhou stranu by se možná sám Bernanke měl obávat, co se s ekonomikou stane, když se bude chtít Fed zbavit všech aktiv, která nakoupil v rámci kvantitativního uvolňování.
Bernanke says the U.S. economy faces a "Wile E. Coyote" moment in 2020 when Trump's fiscal stimulus fades away https://t.co/EeCh4IL5Nu pic.twitter.com/4iy9zDdkhM
— Bloomberg Markets (@markets) 7. června 2018
Kdybyste chtěli zjistit, kdo nakupuje dluhy jednotlivých zemí, máte možnost. Je zajímavé, že pouze v České republice, Norsku a Dánsku se centrální banky distancují od nakupování státního dluhu své země.
Who owns each country’s debt https://t.co/XPfFsjMHVQ pic.twitter.com/Za1uiH7OfT
— Trevor Noren (@trevornoren) 6. června 2018
Zajímavá situace. Místopředsedkyni krajské SPD Věru Maříkovou popudila reklama na trdelník, kde je zobrazena holčička tmavé pleti. Prý se to u reklamy na český výrobek nehodí. Tak si to ujasněme. Paní ze strany, kterou vede člověk narozený v Japonsku, se nelíbí, že je černá holčička v reklamě na "Kürtőskalács", jehož původ je v Sedmihradsku, přičemž jen Slovensko má na Skalický trdelník registrovanou ochrannou známku EU. Dává to někomu smysl?
Znepokojivá otázka: mohl by vystupovat v reklamě na trdelník Tomio Okamura? https://t.co/EGB9wMnhCC
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) 7. června 2018
A když už jsme u nesmyslů a jídla, v KFC vám prodají i vegetariánské kuře. Svět se zbláznil.
KFC is trying a vegetarian version of its chicken. Would you try it? https://t.co/AfEKxoAagj
— MarketWatch (@MarketWatch) 8. června 2018
Washington se ve čtvrtek po 44 letech v NHL dočkal Stanleyova poháru. Až ale půjde tým na audienci k prezidentovi, Devante Smith-Pelly mezi nimi nebude, protože Trumpovi zrovna nefandí. A jestli si někdo myslí, že jde o nějaký výstřelek hvězdy, mýlí se. Smith-Pelly letos pobíral (na poměry NHL) mrzkých 650 000 dolarů, v play-off pak patřil mezi nejlepší střelce týmu a dával důležité góly (v posledních třech zápasech se trefil pokaždé).
Safe to say Devante Smith-Pelly is not a fan of Donald Trump.https://t.co/HpAUXqeg1E
— Sportsnet (@Sportsnet) 6. června 2018