6. 8. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Aleš Vávra, Metatron Capital)
O politické krizi a finálové bitvě v hlouposti mezi USA a Británií, o finanční krizi Janet Yellenové a o nekonečné krizi Vladimíra Pikory. Pak ještě několik grafů a komplikovaný vstup Applu na burzu.
Tento tweet to vystihuje poměrně přesně. V Británii se schyluje k nedohodě o brexitu, jakkoli se Theresa Mayová snaží. V USA Donald Trump pohrozil, že když nedostane peníze na zeď na hranici s Mexikem, nechá vyschnout penězovody některých vládních úřadů. A je na to patřičně hrdý. Naposledy byla vláda bez peněz od 20. do 22. ledna letošního roku, v roce 2013 byly některé úřady uzavřené až 16 dnů. Politika bez kompromisů, nebo hloupost? Asi jedno i druhé. A tržní skóre? Britská libra již padá, dolar to ale může rychle dohnat.
The World Cup of political stupidity has come down to an exceptionally tough final between the US and UK. Who will prevail? https://t.co/ihq7d7NkGt
— Katie Martin (@katie_martin_fx) 11. prosince 2018
Janet Yellenová již není šéfkou Fedu, ale její vyjádření ke stavu ekonomiky a trhů budou vždy sledovaná. Před půldruhým rokem byla tak optimistická, že nevěřila, že se ještě někdy dožijeme krize podobné té z let 2007-2009. Nyní již vidí "velké díry v systému", které mohou způsobit další velkou krizi. Nejen lidé jako Yellenová by si konečně měli uvědomit, že výrazy "nikdy", "největší v historii", "dnes je to jiné", "nový normál" a další vlastně vůbec nepatří do veřejného prostoru.
Go ahead investors, keep trusting the Fed. Truly Janet showing once again that they are not only two-faced but have such little knowledge of the world they supposedly manage and regulate. pic.twitter.com/Use75ZYy4f
— Michael Lebowitz, CFA (@michaellebowitz) 11. prosince 2018
Vladimír Pikora na to jde trochu jinak než Janet Yellenová. Ve svých názorech je konzistentní již řadu let.
To, že má Vladimír Pikora takový prostor v médiích, je jasná ukázka opravdu brutální mediální krize. https://t.co/2FJF0guN7B
— Filip Pertold (@FPertold) 6. prosince 2018
Bez grafu by to nešlo. Akcie byly vždy považovány za rizikovější, ale výnosnější aktivum než dluhopisy. Graf výnosů indexu S&P 500 včetně dividend (total return) a dlouhodobých dluhopisů (ETF od společnosti Vanguard, který do nich investuje) ale ukazuje něco jiného. Volatilita akcií a dva medvědí trendy si vybraly svou daň.
Total Returns, last 20 years...
— Charlie Bilello (@charliebilello) 11. prosince 2018
S&P 500: +225%
Long-Term Bonds: +225% pic.twitter.com/d2SvMiR1H6
Ale jako vždy to je o výběru časového rámce. Když se podíváme na 11leté výnosy S&P 500 a ostatních trhů, vítěz je jasný.
Equity returns, last 11 years...
— Charlie Bilello (@charliebilello) 27. listopadu 2018
US: +135%
Japan: +17%
Germany: +2%
France: +2%
UK -1%
China: -10%
Spain: -18%
Brazil: -28%
Italy: -47%
Russia: -48%
(note: total return, in US $) pic.twitter.com/VgC55T723E
A aby grafů nebylo málo, tak ještě jeden pohyblivý s výnosy agresivního globálního portfolia v rámci jednotlivých let od roku 1995.
Live replay of YTD performance for aggressive global portfolio (VASGX) since 1995.
— Dan Egan 🤓 (@daniel_egan) 9. prosince 2018
Inspired by @thomasp85 and @lenkiefer, catalyzed by question from @Shawn_Knutson
Very happy to finally play around with #gganimate #rstats pic.twitter.com/5durgl5GXo
Před 38 lety vstoupila na burzu společnost Apple. Dnes je jednou z největších a nejznámějších firem na světě a pro investory byla v posledních letech ternem, ale v roce 1980 se regulátoři z Massachusetts obávali, že jsou její akcie nadhodnocené a příliš rizikové.
Today in market history, 1980:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 11. prosince 2018
The Apple IPO banned by Massachusetts state regulators for being overvalued and "too risky" for investors. Apple is today the second largest company in the world by market capitalization.
source: https://t.co/RkeS29ndsF pic.twitter.com/BqeL1W1fmv