Co Twitter dal: Trump na WikiLeaks
O jednom americkém bestselleru, o rekordním zadlužení, o obchodování bitcoinu na komoditní burze a o Jupiteru, jaký jste ještě neviděli.

1. Génius na internetu
Pokud byste si chtěli přečíst možná nejdiskutovanější knihu současnosti (díky které jsme se konečně dozvěděli, že v Bílém domě sedí "nejen chytrý člověk, ale génius, a to velice vyrovnaný génius"), WikiLeaks vám to umožní. S legálností je to trochu hraniční. Nechceme nikoho nabádat, aby stahoval nelegální obsah z internetu, ale kniha je podle všeho vyprodaná a k nám se nejspíše nikdy nedostane. Takže to řešte na vlastní riziko, ale je možné, že když budete číst tento článek, kniha již nebude dostupná.
New Trump book "Fire and Fury" by Michael Wolff. Full PDF: https://t.co/sf7vj4IYAx
— WikiLeaks (@wikileaks) 7. ledna 2018
Mimochodem, tento tweet ukazuje na priority zmíněného génia. USA mají hodně problémů, které je potřeba urgentně řešit, ale prezident mluví o ocenění pro "fake news média".
- 45% of Puerto Rico STILL has no power
— Topher Spiro (@TopherSpiro) 7. ledna 2018
- The government shuts down in 12 days
- No DACA fix in sight
- CHIP funding starts to run out in 12 days https://t.co/Cc4ofLmSty
2. Dluh na rekordu. Překvapuje to někoho?
Globální dluh na konci třetího čtvrtletí 2017 dosáhl historického maxima 233 bilionů dolarů. Jen za posledních devět měsíců vzrostl tento dluh o 16 bilionů. Největší zadlužení (a v poslední dekádě také nejrychlejší růst) si připsaly firmy mimo finanční sektor. Podíl dluhu na světovém HDP ale díky růstu ekonomiky klesl již čtvrté čtvrtletí v řadě, nyní jde o 318 % (maximum bylo 327 %). Při současných dluhových nákladech a hrozbě růstu úrokových sazeb to snad ani nemůže nikoho překvapovat. Problém spíše spočívá v tom, kdo dluhy vlastně zaplatí, pokud vůbec.
Global Debt Hits Record $233 Trillion, Up $16Tn In 9 Months https://t.co/8iZGVf7SLu
— zerohedge (@zerohedge) 7. ledna 2018
3. Malí vs. velcí investoři
Po čtyřech týdnech obchodování na burze CBOE je celkem jasné, kdo více fandí bitcoinu. Nedávno jsme psali o tom, že je kryptoměna spíše nástrojem víry než klasickým finančním aktivem, a poměr dlouhých a krátkých pozic u velkých a malých investorů to jasně ilustruje.
Small investors are betting that bitcoin’s price will rise, while hedge funds and other large traders are betting it will fall https://t.co/5Vu5Acjkdo via @aosipovich
— WSJ Markets (@WSJmarkets) 7. ledna 2018
Příznivcům bitcoinu to tak vyhovuje, protože to dokazuje, že malí investoři jsou chytřejší než ti velcí.
The conventional wisdom that little guys are stupid, and large players are in possession of unique insight, is garbage. No matter how often you hear that bitcoin is a scam, cryptos are here to stay. Those who don't get it are recommended gold and mattress.https://t.co/1HomZpn8wx
— Andrew Lesniewski (@a_lesniewski) 7. ledna 2018
No a NYSE Arca se chystá jejich možnosti ještě vylepšit, protože plánuje uvedení pákových ETF navázaných na tuto kryptoměnu. Nestačí snad někomu volatilita samotného aktiva? Žádný problém!
Boom--> NYSE files to list leveraged Bitcoin ETFs, many flavors incl 2x and -2x, here's full list, h/t @fintechfrank pic.twitter.com/XGiX1mzq0O
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) 6. ledna 2018
4. Parádní Jupiter
Sonda Juno již před rokem a půl přiletěla k Jupiteru a posílá na zem mimo jiné i parádní fotografie. A ta, která byla focena ze vzdálenosti menší, než je průměr Země, patří mezi nejhezčí.
"NASA’s Juno spacecraft was a little more than one Earth diameter from Jupiter when it captured this view of the planet’s tumultuous atmosphere" https://t.co/F46UXt02q6 pic.twitter.com/A3zpGACN08
— pourmecoffee (@pourmecoffee) 7. ledna 2018