Index FTSE jako anglický fotbal, Cruyffova a Powellova otočka a Messiho poslední pokus aneb o fotbalovém šampionátu trochu jinak

MS ve fotbale 2022 - ilustrační foto
Obrázek: Wallpapercave.com

Nebyla by to snad ani britská pobočka globální investiční společnosti, kdyby na startu fotbalového světového šampionátu nezhodnotila šance anglické reprezentace na titul. Ve firmě Invesco ale chápou fotbal i trochu jinak.

  • Skutečný stav fotbalu v Anglii se nehodnotí ani tak podle síly národního týmu, ale na základě kvality Premier League. Její rozmanitost je zdrojem trvalé síly. Totéž lze říci i o akciovém indexu FTSE All-Share.
  • Od slavné "otočky" Johana Cruyffa uplynulo již několik desetiletí. Byla to přitom taková ukázka fotbalového mistrovství, že podle legendy soupeř Cruyffa na hřišti stále hledá. Ve finančních kruzích je "otočkou", kterou investoři vyhlížejí, potenciální pivot amerického Fedu.
  • Jaké scénáře se mohou odehrát na turnaji? Jak daleko se Anglie dostane tentokrát? Budou Nizozemci hledat inspiraci u dávných hrdinů, jako byl Cruyff? A co Brazílie? Mohou Francouzi opět dojít do finále? A přišel konečně čas Lionela Messiho?

"Série zklamání."

"Nikdy nic nepředvedou!"

"Bezva na papíře, v reálu nic moc."

Všechny tyto výrazy se od roku 1966 objevují v hodnocení anglického fotbalového týmu po vystoupeních na mistrovství světa. A (zejména) od referenda o vystoupení z Evropské unie v roce 2016 jsou také častým tématem diskuzí o výkonnosti britských akcií. V případě anglického fotbalového národního mužstva je tváří v tvář důkazům těžké oponovat, u akciového indexu FTSE All-Share, který svou výkonností od června 2016 zaostává za indexem MSCI World o 45 procentních bodů, se pak lze také opravdu těžko o něco opřít.

Britské akcie jako Premier League

Proč být nyní ohledně Anglie, respektive Británie optimističtí? "Dlouhodobě tvrdíme, že britské akcie nabízejí značnou hodnotu a příznivou dynamikou zisků. Nyní navíc v měně, která citelně oslabila. Je potřeba mít na paměti, že fundamentální síla akciového indexu FTSE All-Share není dána pouze stavem britské ekonomiky, vždyť přes 75 % tržeb firem z indexu vzniká mimo Spojené království. V indexu je řada špičkových, mezinárodně orientovaných společností, které patří ke špičce ve svých oborech," říká Paul Jackson, globální ředitel alokace aktiv ve společnosti Invesco.

FTSE All-Share - skladba tržeb podle zemí
FTSE All-Share - skladba tržeb podle zemí, zdroj: Invesco

"Stejně tak bychom mohli říci, že skutečný stav fotbalu v Anglii se neměří silou fotbalového národního týmu, ale kvalitou anglické Premier League. Pokud se podíváte na národnost hráčů, kteří nastoupili v probíhající sezóně, zjistíte, že pouze 34 % z nich jsou Angličané. Zbytek hráčů tvoří ti nejlepší z 64 zemí světa. Kvalita zastoupená v hojné míře," dodává. Mimochodem, za 56 let od posledního vítězství Anglie na fotbalovém mistrovství světa nejvíce klubů právě z Anglie (nikoli ze Španělska či Itálie) vyhrálo Ligu mistrů (dříve PMEZ) nebo Evropskou ligu (Pohár UEFA).

Vítězové Ligy mistrů a PMEZ
Vítězové Ligy mistrů a PMEZ, zdroj: Invesco

"Nyní anglický fotbalový tým opět usiluje o vítězství na největším mezinárodním turnaji, ale přiznám se, že žiji spíše v naději než v očekávání. Obávám se, že fotografie současného anglického kapitána Harryho Kanea, jak zvedá nad hlavu trofej Julese Rimeta po vzoru Bobbyho Moorea, kapitána mistrů světa z roku 1966, se v kronikách na konci roku pravděpodobně neobjeví. Na Premier League však můžeme být hrdí, protože je nejlepší. Pokud jste fotbalista nebo trenér, je to místo, kde chcete působit. Kvalita a rozmanitost ligy je zdrojem její trvalé síly. Totéž lze říci i o indexu FTSE All-Share," glosuje Jackson.

Argentina jako tip na mistra

A jak vidí šance dalších týmů? "Když jsem na začátku roku tipoval Argentinu, neznali jsme ještě všechny kvalifikované týmy ani rozlosování turnaje. Jediné, z čeho jsem vycházel, byla aktuální forma Argentiny (neporažena od července 2019) a tušení, že by turnaj mohl být úspěšnou labutí písní Lionela Messiho. Nyní, když známe rozlosovaní turnaje, přikláním se k Argentině (v prvním zápase nebyl její výkon dvakrát přesvědčivý, prohra se Saúdskou Arábií je zatím největším šokem turnaje; třeba Jackson ještě svůj výhled stihne zaktualizovat - pozn. red.), od které očekávám, že ovládne svou skupinu a na cestě do semifinále proti Brazílii vyřadí Dánsko a Nizozemsko. Nastoupit proti kanárkům je vždy zrádné, mám ale pocit, že to Argentina tentokrát zvládne, stejně jako ve finále turnaje Copa America v červenci 2021. Co se týče finále, očekávám, že se Argentina utká s Francií, která podle mě v semifinále zdolá Belgii (a ve čtvrtfinále Anglii). Měla by to být tuhá bitva, ale věřím, že Argentina zvítězí a Messi korunuje svoji výjimečnou kariéru," uzavírá Paul Jackson.

Predikce výsledků MS ve fotbale 2022
Predikce výsledků MS ve fotbale 2022, zdroj: Invesco

Investoři se obracejí k mistrovství světa

Je to již 48 let, co nizozemská legenda Johan Cruyff provedla slavnou "otočku" proti Švédovi Janu Olssonovi. Její provedení bylo tak mistrovské, že podle legendy Olsson dodnes bloudí po hřišti a hledá Cruyffa.

Mimo oblast sportu byly "otočky", kterým jsme byli v poslední době nejčastěji vystaveni, politického rázu a jejich provedení bylo mnohem méně inspirativní a zábavné.

"Otočka", o které nejživěji diskutují investoři, je ta ze strany Fedu. Ve smyslu toho, zda si dá v dohledné době alespoň pauzu ve zvyšování úrokových sazeb a opět nepodpoří apetit investorů. Ale vzhledem k tomu, že inflace je vysoko nad cílem centrální banky a míra nezaměstnanosti zůstává nízká, zdá se, že takový obrat je ještě daleko. Trhy však mohou být ještě překvapeny. Na trhu práce se začínají objevovat trhlinky, třeba v podobě rostoucího počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a úbytku volných pracovních míst.

"Pivot Fedu" možná nebude něco, o čem se budeme bavit za 48 let, ale mohl by trh překvapit a přinést zúčastněným radost v podobě oživení na trhu s rizikovými aktivy.

Jerome Powell - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
29. 9. 2022 6:21
Na adresu Fedu: Jestli už by to náhodou nestačilo...

Odhadovat, jak se bude vyvíjet ekonomika, je těžké vždy. V době po finanční krizi, kdy si hlavní slovo v podpoře...

Zdroj:
Invesco
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené království
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat