Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". V šestém díle popisuji zuřící válku o technologickou nadvládu a její dopady na vaše portfolio.
Podle analytiků z JPMorgan lze v roce 2021 očekávat novou vlnu nákupů akcií s tím, jak bude ustupovat ekonomická nejistota díky zvládnutí pandemie covidu-19 a velké objemy peněz budou v prostředí nízkých sazeb hledat výnos na akciovém trhu. Podle slavného mediálního magnáta Johna Malonea ale bezbřehé tištění peněz nevyhnutelně povede ke ztrátě hodnoty dolaru, a je proto namístě nakupovat pevná aktiva.
Poslanecká sněmovna v rámci kontroverzního daňového balíčku odsouhlasila mimo jiné také návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na změny zdanění cenných papírů. Co tato skoro nepozorovaná, socialismem zavánějící úprava může znamenat investory, vysvětlit David Kuboň z advokátní kanceláře KLB Legal.
Takzvané permanentní portfolio, sestávající ze čtyř tříd aktiv, by mělo obstát v každém ekonomickém prostředí. Nyní se však zdá, že jeho budoucí výkonnost bude klesat. Adam Collins z Movement Capital ovšem tvrdí, že ví, jak tento problém vyřešit.
Hedgeové fondy v současnosti věří akciím. Věří jim dokonce natolik, že jsou jejich pozice na nejvyšší úrovni v historii. V posledních letech se těmto velkým investorům, kteří mají na rozdíl od řady jiných typů fondů výrazně širší možnosti investičních strategií, a měly by tedy teoreticky lépe zhodnocovat peníze, potažmo je chránit před ztrátou hodnoty, pravidelně nedařilo dosahovat výkonnosti hlavních tržních indexů.
Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi, říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Zrušení superhrubé mzdy je zbytečně drahý a málo efektivní fiskální impulz, tvrdí ale Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.
Od centrálních bank, konkrétně od Fedu, lze ještě letos čekat navýšení objemů programů odkupů aktiv (od ECB to čeká trh takřka jednomyslně). Problémem pro další roky je ale v případě měnových autorit hned několik věcí, v první řadě jejich "vystřílené zásobníky" a prakticky žádný prostor pro další snižování sazeb, podstatným faktorem je ale i jejich postupná ztráta nezávislosti. Jak jinak totiž číst de facto financování hlubokých vládních deficitů. Téma zkraje listopadu v rámci debaty z cyklu ABCD investora rozebírali hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák a partner Save & Capital Roman Chlupatý.
Trochu to s těmi alternativními investicemi odlehčíme. Bude nám k tomu stačit dvojice dlouhodobých grafů, konkrétně vývoje dolarové ceny bitcoinu a zlata.
Americké akciové indexy v listopadu opět posunuly svá historická maxima a nálada na trhu dosáhla až euforické úrovně. Vzhledem k situaci v ekonomice je to pro leckoho jen těžko pochopitelné, jakkoli se ví, že investoři do cen zpravidla promítají svá očekávání, nikoli dojmy z (letos převážně trpké) současnosti.
Do cílové rovinky dobíhají první firmy s vakcínou na covid-19. Příležitosti na bilionovém globálním trhu vakcín i proto hledá aktuální Investorský magazín. Prozradí ale také možné nejoblíbenější investice pro příští rok a v jeho závěru nechybí stručný přehled očekávaných událostí nového obchodního týdne.