Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou je historicky se opakujícím derivátem soupeření mezi odcházející a nastupující mocností. Bezesporu poškodí obě země (a mnohem více další menší, otevřené ekonomiky, jako je Česko) a možná zpomalí probíhající převažování sil, na přesunu těžiště hospodářské a politické moci směrem na globální východ ale jen těžko něco změní. Peking, Dillí a spol. totiž mají na své straně (i) kvalitu.
Americký akciový trh je nejvýše od začátku února a pomalu se blíží historickým maximům (technologický index je dokonce v posledních týdnech nejednou posunul). Kdy jindy tedy vytáhnout z osudí amerických finančních médií kritika vší té navenek dobré nálady. Ron Paul, bývalý kongresman a dlouholetý tržní medvěd, se na tento úkol nominuje jaksi sám.
Americká centrální banka začala stále ještě relativně nedávno s prodejem aktiv s cílem normalizovat svou rozvahu. Přestože je současné kvantitativní utahování považováno za krok k normalizaci, jde stejně jako v případě kvantitativního uvolňování o experiment, který nemá v historii obdoby. Jak to bude probíhat?
Podle Bloombergu administrativa Donalda Trumpa seriózně uvažuje o použití části ropy ze strategické rezervy ministerstva energetiky (celkem 660 milionů barelů). Zdá se, že Trump po svém tlaku na OPEC otevírá druhou "ropnou frontu", všímá si analytik Jan Žemlička z České spořitelny.
Když britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová 17. ledna 2017 vystoupila s dlouho očekávaným projevem o brexitu, oznámila, že nechce, aby byla země jednou nohou v EU a jednou mimo ni. Vyloučila "měkký brexit" a oznámila, že Británie opustí jednotný evropský trh. Uplynul rok a šest měsíců a sen o "tvrdém brexitu" se začíná pomalu, ale jistě rozpadat.
Na konci července se stala dlouho nevídaná věc – index Dow Jones Industrial Average uzavřel pod 200denním klouzavým průměrem. Nehledě na to, že se nad něj od té doby opět vrátil, podívejme se na to, co takový moment (před)znamenával v dlouhé historii indexu.
Za deset let uvidíme první země, které omezí používání hotovosti na minimum. Výhoda blockchainu a DLT (distributed ledger technologies) obecně je v jednoduché evidenci a needitovatelnosti transakcí a ve zvýšené bezpečnosti. Myslím si, že to změní jednu ze tří základních funkcí bank, tedy poskytování platebního styku, řekl Petr Beneš z 6D Academy Pavlu Kysilkovi ze stejné společnosti v rámci projektu Alter Eko. Kompletní pořad si můžete poslechnout v premiéře vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.
Írán reaguje na kroky USA, které ohrožují export ropy ze země, hrozbou uzavření Hormuzského průlivu. Cena ropy tak může podle některých analytiků vylétnout až k 250 dolarům za barel.
Zájem mladé generace o flexibilitu a klesající dostupnost vlastnictví nemovitostí. Nejen tyto faktory nahrávají nájemnímu bydlení v Česku. Jak na tomto trendu vydělat, se dozvíte v aktuálním Investorském magazínu. Podíváme se také pod ruce centrálním bankéřům a na aktuální portfolia dolarových milionářů. Závěr tradičně obstará ekonomický kalendář na nový obchodní týden.