KONTEXT (prázdninový speciál): Těmto teoriím (ne)věřte aneb 5 tržních a ekonomických pravd na odstřel

Léto je tady a s ním čas (ne)vážného pohledu do hlubin ekonomovy duše. I něco podobného totiž může napovědět, jak a proč právě tak dotyčný vidí svět, a tím odhalit jindy neviditelné nuance analytického rámce, z kterého prýští tvrdá data. Předním domácím ekonomům a tržním hráčům proto pokládáme netradiční otázky a s jejich reakcemi vás do konce srpna seznamujeme. Letní cyklus pokračuje dalším dílem, v němž respondenti odpovídají na to, co zajímá vás. Tentokrát jde o ekonomické a tržní teorie.

Teorie není vše, ale vše začíná u teorie, zní okřídlené motto zatvrzelých akademiků. Moudřejší obyvatelé (nejen) slonovinové věže přitom dobře vědí, že si i ta nejvousatější moudra zaslouží pravidelnou revizi, v některých případech následovanou důstojným odchodem do důchodu. O něčem podobném se ostatně v průběhu, respektive v ohnisku nedávné krize hovořilo dnes a denně. S tím, jak hospodářské turbulence utichly, ale do značné míry umlkly i hlasy volající po přepsání či doplnění některých kapitol ze "Samuelsona", uznávané bible ekonomů.

Mnohé z osobních pochybností či přízraků jsme s Tomášem Sedláčkem a kanadským matematikem Davidem Orrellem zformulovali v knize Soumrak homo economicus, která již ze své podstaty – vznikla jako výpověď o úvodní fázi krize, kdy se zdálo, že mnohé tradiční jistoty (z)mizí – reflektuje lesk i bídu podobných počinů. Na jednu stranu trpí schématičností a zkratkou, na stranu druhou i čtení s odstupem a čistou myslí připomíná některé slabiny (č)i přímo bílá místa v základech ekonomie.

Vzhledem k výše uvedené zkušenosti a také tomu, že by se ani zdánlivě neomezený čas(oprostor) – v důsledku omezené kapacity mozkových závitů – nejspíše nestal v mém případě podhoubím pro revoluční teorii všeho, využil bych nejspíše odluky od civilizace k připomenutí staré známé pravdy, že pod ideologickým svícnem často bývá tma.

Konkrétně bych se zaměřil na průnik teorie vzniku a fungování mocenských struktur a základů (moderní) ekonomie. Brexit, americko-čínská obchodní válka nebo třeba budoucnost českého hospodářství by se totiž mnohým tržním hráčům i makroekonomickým vědmám četly mnohem lépe, kdyby tito namísto ekonomickými (volnotržně-liberálními) teoriemi poháněných emocí promítli do svých modelů to, kdo a proč je v dané pozici a co to pro výsledek zkoumané interakce znamená.

A s jakou ekonomickou či tržní teorií by se v případě, že by měli (v podstatě) neomezenou zásobu volného času, popasovali experti zapojení do našeho speciálu?

I další díl letního speciálu nabídne odpovědi na to, co zajímá vás. Konkrétně se zeptáme na motto nebo radu, s jejíž pomocí lze (lépe) přestát příští tržní divočinu, která by podle části trhu mohla přijít již na podzim. Pokud se do našeho speciálu chcete zapojit i vy, posílejte své náměty prostřednictvím mého twitterového účtu @romanchlupaty nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz (do předmětu, prosím, napište "KONTEXT").

Ekonomie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat