Milý Fede, píše Ti akciový trh

Newyorská burza se nechává s díky poroučet a pochvaluje si, jak jí jde politika Fedu k duhu. A jen tak mimochodem, spíše aby řeč nestála, připojuje jemné varování velectěným Powellovi a spol. pro případ, že by si to chtěli zničehonic rozmyslet.

Milej Fede, nazdárek!

To jsem já, burza. No akciový trh přece! Já vím, že je divný Ti jen tak psát, ale měl jsem pocit, že Ti musím alespoň takhle narychlo poděkovat za všechno, cos pro mě během letošního roku udělal. Jen považ, že Tvoje stará dobrá rozvaha je teď skoro o tři biliony dolarů bohatší, než byla na začátku března! Na vládní a firemní dluhopisy i akcie příslušných ETF aby sis pořídil náklaďák. A to všechno jenom proto, aby mi konkurence pevně úročenejch bratránků neškodila o nic víc než analytici, co se ve mně stejně nevyznají. Vážně je to jako ve snu. No ne, přiznej se, že Tys četl můj deníček?

Možná sis všimnul, že ve všem ostatním je bordel jak v tanku. Covid-19 pořád zabíjí. Rodiče se děsí toho, čemu říkají "školní rok". Nezaměstnanost v Americe je pořád kolem deseti procent. Firemní zisky jdou k šípku. Předpovědi říkají, že ekonomická recese se protáhne nejmíň do prvního kvartálu příštího roku. Kdežto já? Já si lítám! Viděls všechny ty rekordy?

Nebudu Ti lhát, je to trochu divoký. A že já už jsem leccos divného zažil. Letos jsem byl oblíbenější než finále vysokoškolskýho basketbalu! Samozřejmě, letos basketbal žádný finále neměl, takže to úplně srovnávat nejde; je to trochu podobný, jako kdybys porovnával výplaty mejch dividend a výnosy dluhopisů. Tak co - mám pravdu, nebo jo?

Ale když říkám, že to začíná bejt FAKT divný, tak nekecám. Slyšels už jméno Dave Portnoy alias Davey Day Trader, ne? Donedávna to byla jenom taková internetová rádoby hvězda, ale najednou je z něj senzace, protože si vybírá akcie podle scrabblu. A ta partička kolem Robinhoodu má za to, že tenhle Portnoy je chytřejší než Warren Buffett! Říkám Ti, tohle nejspíš neskončí dobře.

Když je řeč o Robinhoodu, tak ta story s Hertzem byla tak divná, že to snad ani víc nejde. No uznej, půjčovna aut chce vydávat nový akcie i v bankrotu, protože jejich cena vyletěla nahoru. Ještě jednou: Hertz. Prodával. Akcie. V bankrotu. Ty teda ty svoje kámoše v Komisi pro obchod s cennýma papírama pěkně proháníš! Podívej, je to celý tak divný, že i Investiční web musí přepisovat krapet trapný satirický články z Businessweeku, aby se v tom nějak vyznal.

Když jsme u toho, co to bylo s tím zápisem z Tvýho posledního zasedání? Abys mě špatně nechápal, já ho doopravdy nečetl. Kdybych se na takový věci uměl soustředit, říkalo by se mi dluhopisovej trh. Ten samozřejmě ten spisek četl a myslí si, že od Tebe není hezký, že chceš ten mejdan zarazit. Hele, tohle jsem se naučil (ne zrovna zadarmo) a tak trochu jsem si myslel, že Tys to pochopil taky: Prostě dělej všechno podle toho, jak to říká dluhopisovej trh, jo? Je větší, vzdělanější a líp oblečenej než Ty nebo já.

Takže mi udělej laskavost a měj tohle moje poděkování na paměti. Žádný vylomeniny, rozumíš? Jestli zas někde zaslechnu, že někdo mele něco o "iracionálním nadšení, přísahám, že se namíchnu, a pár týpků od Robinhooda to odnese, jasný? Náš Pán dává, náš Pán bere. Tak to dělám i já a dost mi to jde.

Teď si to pořád užívám. Ale až se stane, že pár lidí ode mě dostane po čuni, chceš to doopravdy odnýst i Ty? Chci říct, že asi taky víš, na koho si budou všichni ukazovat, že za to může, ne?

No tak, Fede. Ty i já víme, že nejsi pitomec. Tak co Ty na to, že bys obstaral dalších pár biliónků?

V upřímný a hluboký vděčnosti Tvůj

Akciovej trh

Americké akcie: Zdražování pokračuje, index S&P 500 je nadhodnocený o 50 %
Hlavní americký akciový index S&P 500 si od začátku roku připisuje nadstandardní zhodnocení, aktuálně přes 9 %. Domníváme se ovšem, že jsou momentálně americké akcie velice silně nadhodnocené.
Americké akcie
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Wall Street
Přestat sledovat
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat