Proroci kolapsu akciového trhu zpravidla prohrávají. Trefí se jen jednou za čas, i když to pak většinou stojí za to

Předpovídači pádu cen (amerických) akcií se naposledy pořádně nabažili úspěchu v loňském prvním čtvrtletí, když jim ke správnosti předpovědí pomohl start globální pandemie covidu-19. Hezkých pár let předtím a také od té doby měli ale většinou smůlu.

Chcete se dostat na titulní strany finančních médií? Předpovězte pád cen akcií, ale třeba i zlata nebo domů. Společně s tím, jak nám z peněženek tahají peníze politici nebo rostoucí ceny prakticky všeho, je to opravdu poměrně spolehlivá cesta. I na Investičním webu to známe - býčí výhledy jsou fajn, a v době širokého růstu cen akcií se navíc celkem pěkně naplňují, když ale chceme nalákat čtenáře, spíše fungují (marketingově řečeno prodávají) pesimismus, deprese, kolaps, nebezpečí a podobné výrazy.

Bez kladného či záporného zabarvení se pak ve finančně-mediálním světě vyskytuje ještě jedna kategorie témat. Jsou jí výhledy (na další rok, na nový obchodní týden, pro dolar na dnešní den, na léto, na zimu a tak dále). Jsou odborníci, které si pozvete, aby nabídli svůj výhled na konkrétní období pro ten či onen trh, ale kteří jsou dost zkušení a opatrní, takže například předestřou několik variant. Hezké, správné, čtenáři-investory či diváky-investory oceňované.

Pak jsou ale i tací, kteří neváhají být velice konkrétní a vykreslovat poměrně specifický scénář dalšího vývoje na trzích. Takové máme v médiích rádi, jejich výroky jsou totiž tesatelné do titulků a "prodávají", jak o tom už byla řeč. Posuďte sami, na co byste spíše kliknuli:

  • Americké akcie se zřítí o 30 %, Fed nemůže dále nafukovat bublinu
  • Trh může růst, ale i klesat. Vývoj měnové politiky nelze přesně odhadnout a na ceny akcií působí další tisíce faktorů

Nikdo již nikdy nespočítá, kolikrát se ve svých výhledech mýlili oslovení odborníci den co den hodiny hovořící ve finančních televizích typu CNBC nebo Bloomberg. A i když si občas někdo dá tu práci a neúspěšnému prorokovi (pádu cen akcií, ale třeba i růstu určitého trhu nebo prudce se zhoršujícího makroekonomického prostředí a podobně) jeho neúspěšnou predikci předhodí, nic se nezmění. Média budou chtít sexy titulky a komentátoři, analytici, všemožní burziáni a ekonomičtí profesoři prostor v nich.

Neúspěch v predikci se vlastně ani nepovažuje za neúspěch. Po ruce je vždy plejáda vysvětlení a výmluv, kterým nelze vlastně vytknout nic jiného než to, že jsou to zkrátka výmluvy. Pár příkladů:

  • Kdyby se projevil tento mnou očekávaný faktor, naplnil by se i celý můj výhled.
  • Stalo se něco úplně nečekaného, takže není moje chyba, že se moje predikce nepotvrdila.
  • Můj výhled se nenaplnil, ale nebylo k tomu daleko.
  • Nemýlím se obsahově, trh pouze dospěje k mnou očekávanému vývoji později.

Budoucnost je neznámá a neodhadnutelná. Neočekávané události nejsou omluvou pro nenaplnění odhadu, jsou důvodem, proč se konkrétních predikcí napříště zdržet. Vývoj na trzích ovlivňuje obrovská množina jednotlivých přesvědčení, názorů, pocitů, výpočtů, záměrů a motivací, racionality a iracionality, politických, přírodních, společenských a dalších událostí a tak dále. Jedinou jistotou je nejistota, řeklo by se. A Nassim Taleb by to asi podepsal, kdyby ho tedy bavily tak vágní věty.

V posledních letech jsme si až na pár celkem krátkodobých epizod zvykli, že se na trzích celkem "snadno" vydělává. Kryptoměnovým nadšencům to asi není potřeba vysvětlovat, celkem přímočará ale byla cesta k ziskům i na trzích s akciemi, nemovitostmi a nakonec (stále) i dluhopisy. Párty jednou skončí, respektive se na čas přeruší. Jak dlouhý ten čas bude a jak dlouho bude na tanečním parketu zhasnuto, nikdo neví, ale stejně jako po celou dobu od velké finanční krize to budou různí experti zkoušet uhodnout.

Rizika, na která u toho budou upozoňovat (zadlužení, inflace, vysoké valuace a další), je potřeba znát a zvažovat při vlastním investování. Přesné termíny a hloubky případných propadů v predikcích zmíněné je ale potřeba brát s velkou rezervou. Platí to ostatně i pro všechny růstové predikce, na straně jejich autorů je ale (na akciovém trhu v USA zatím jednoznačně) dlouhodobě růstová historie.

S&P 500

Akciový trh
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
8. 12. 2022 9:08
Petr Žabža (Air Bank): Dlouhodobě jednoznačně preferuji akcie, technologické tituly budou opět…
Americké akcie
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat