Tržní statistiky, které vám (možná) otevřou oči

Image
Výhled brýle akcie
Obrázek: Wikipedia

Posledních pět kvartálů bylo pro světové trhy hodně divokých, když po prudkém medvědím trendu přišlo pro mnohé překvapivě silné oživení. Třeba americké akcie dokázaly za rok jako celek zpevnit o více než 70 %, u bitcoinu bychom museli hezkých pár stovek procentních bodů přisypat. Překvapivých statistik jsou ale trhy plné po celou svou historii. A čím delší časový horizont budeme sledovat, tím zajímavější mohou být i ta čísla, která by na denní bázi unudila hráče pokeru.

Uvedené statistiky byly platné k březnu 2019, jsou už tedy vlastně také trochu vousaté. Vtip je v tom, že ukazují zejména význam dlouhodobé tržní perspektivy, a tak chybějících 26 měsíců ani nemusí tolik vadit (byť o výjimečnosti vývoje na trzích v době pandemie covidu-19 již byla řeč).

 • Od roku 1916 index Dow posunul historické maximum v méně než 5 % obchodních dnů. Za tu dobu ale přidal přes 25 000 %. 95 % času byl tedy teoretický investor s neomezeným investičním horizontem ve ztrátě. Čím méně tedy sledoval dění na trhu, tím lépe možná udělal.
 • Dow od roku 1970 v průměru přidal 0,03 %, stačilo to ale na zisk přes 3 000 %. A to v 70. letech celkově vzrostl o 38 bodů. Složené úročení je v dlouhodobém hrizontu opravdový zázrak.
 • Dow posiluje jen v 52 % obchodních dnů. Když posílí, tak v průměru o 0,73 %, zatímco průměrný ztrátový den má hodnotu -0,76 %. Složené úročení je v dlouhodobém hrizontu opravdový zázrak.
 • Dow strávil více času 40 % a hlouběji pod maximy (20,6 % obchodních dnů) než v rozmezí dvou procent pod rekordy (18,4 % dnů). Ano, zrovna tato statistika se za poslední dva roky jistě proměnila.
 • Sledujete spíše index Dow, nebo S&P 500? Od roku 1970 je jejich klouzavá roční míra korelace 0,95. Takže klidně dále sledujte svůj oblíbenější, extrémní rozdíly ale až na výjimky nečekejte.
 • Na minimech z roku 2009 byly americké akcie zpět na úrovni z roku 1996. Akcie jsou zkrátka investice na dlouho.
 • Měsíční pokladniční poukázky americké vlády mají za sebou 68 let se zápornými reálnými výnosy. Krátkodobé bezpečí může dlouhodobě znamenat velké riziko.
 • Když byly americké akcie v březnu 2009 na dně, dlouhodobé bondy USA je v tu chvíli celkově překonávaly svou výkonností v horizontu 40 let. Akcie obecně nabízejí lepší zhodnocení, v historii se ale zkrátka dala trefit hodně nevydařena období.
 • V roce 1980 stála unce zlata 800 USD a index Dow byl na shodné hodnotě. V současnosti jsou americké akcie bezmála 20krát dražší než zlato. Za posledních dvacet let nicméně zlato přidává 340 %, akcie včetně dividend jen 208 %. Pro jakýkoli argument najdete na trzích vhodný časový horizont.
 • Když jste v letech 1960-1980 investovali a překonávali každý rok výkon amerického akciového trhu o pět procentních bodů, zhodnotili jste peníze hůře, než když jste po dalších dvacet let investovali s výkonností o pět procentních bodů horší, než jaké dosahovaly americké akcie.
 • Společnost Berkshire Hathaway ve dvaceti měsících před vrcholem internetové bubliny ztratila 45 % své hodnoty, zatímco index Nasdaq 100 zpevnil o 225 %. Kdo se smál naposledy, víme.
 • A abyste si neřekli, že tohle je všechno předloňský sníh, tak jedna pohodlná aktualizační perlička: Kdo před pěti lety zainvestoval do bitcoinu 7 000 USD, má v něm nyní pohodlně přes milion. Uvidíme, jak na tom bude za dalších pět let.
17. 3. 2021 17:22
Dvě základní síly v investování

Investování není raketová věda, vstupovat ale na trhy s nulovým povědomím o jejich fungování může přivodit rychlé...

15. 4. 2021 6:41
Investujete dlouhodobě? Pak tyhle věci snad dávno víte!

Pokud investujete s horizontem delším než pár kvartálů, pravděpodobně víte, proč to děláte. Právě dlouhý časový horizont...

1. 4. 2021 10:01
Stručně o akciovém býčím trendu a jeho (ne)správném chápání

Rok poté, co americké akciové indexy klesly na dno koronavirové krize, se toho hodně napsalo o novém býčím trendu, který...

Zdroj:
The Irrelevant Investor
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Investiční horizont
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat