Investování v Evropě: Poučme se z japonského příkladu

Japonsko bylo první zemí, která byla zasažena souběhem několika negativních vlivů: stárnutím populace, deflací, oslabením bankovního sektoru a sérií ne úplně optimálních politických reakcí. Zní vám to povědomě? Mělo by, protože mnoho z těchto vlivů se nyní projevuje rovněž v Evropě. Proč se tedy nepoučit ze
zkušeností v Japonsku?

Lze namítnout, že rozdíly mezi Japonskem a Evropou jsou stále příliš velké na to, aby bylo možné přiměřené srovnání. My se však domníváme, že podobnosti jsou ještě větší, zejména mezi Japonskem a velmi významnou německou ekonomikou.

Německo ve stopách Japonska

V obou případech se jedná o státy s populací dodržující "finanční kázeň" a mající sklony ke spoření. Oba státy představují exportéry s velkou a vysoce kvalitní průmyslovou základnou. Oba se potýkají s problémem rychle stárnoucí populace, kdy více než třetina populace bude do roku 2050 starší než 65 let (v Japonsku dokonce 40 %).

Také většina ostatních evropských zemí řeší problém stárnutí populace, což nadále povede ke zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu a k rostoucí nejistotě, pokud jde o dostupnost důchodů a zdravotní péče. Proto roste nedůvěra spotřebitelů, umocněná negativní náladou při pohledu na krizi eura.

I když je inflace v Evropě stále zřetelně vyšší než v Japonsku, lze i zde pozorovat sbližování. Poslední údaje o evropské inflaci ukazují klesající trend. Spojení nižších cen komodit a extrémně malého růstu mezd bude v roce 2013 pravděpodobně nadále snižovat inflační tlaky.

Výnosy z dluhopisů stále nízké

Někteří lidé mají obavy z dopadů stimulačních opatření přijatých ECB na inflaci. My však stále zdůrazňujeme, že by tyto obavy neměly získávat navrch, dokud bude panovat nedůvěra a lidé nezačnou nově vytvořené peníze reálně utrácet. Domníváme se proto, že výnosy státních dluhopisů v klíčových zemích zůstanou dlouhodobě nízké, stejně jako tomu dosud bylo a stále je v Japonsku.

Centrální banky panikaří a chtějí tisknout jako o život, dluhopisový trh může říct DOST, varuje Fleckenstein
Podle známého hedgeového manažera Billa Fleckensteina světové centrální banky propadají panice a plánují velkolepé tištění peněz. Neznají lepší recept na splacení obrovských dluhů vyspělého světa. Inflace je tak pro Fleckensteina tématem číslo jedna.

Pro evropské kapitálové investory i pro investory do dluhopisů se svět změnil k nepoznání. Akcie jsou stále poměrně levné. Délka průměrného investičního cyklu (1. zotavení, 2. růst, 3. přehřátí, 4. recese) se však zkrátila z přibližně 7 let na zhruba 6 měsíců.

Investiční svět RORO

Důvod je jasný. Základní sazby se již blíží nule a centrální banky musí jako stimul využít přímé finanční injekce, které jako prchavé narkotikum obvykle zlepší náladu pouze krátkodobě. Proto se minulé roky vyznačovaly střídáním krátkých a intenzivních fází nákupu rizikových aktiv ("Risk On") s fázemi příklonu ke konzervativnějším aktivům ("Risk-Off"). To je prostředí, ve kterém musí investoři jednat více oportunisticky.

Risk on, risk off: Vítejte v investičním světě RORO
Řada investičních pravidel se po finanční krizi v roce 2008 otřásla v základech. Analytici HSBC v několika názorných vizualizacích ukazují, jak moc je dnes svět investic korelovaný a že se nedá obrazně řečeno nikam pořádně "schovat". Pro úspěšné investování bude potřeba sledovat především to, zda investoři zrovna mají, nebo naopak nemají chuť riskovat (index RORO).

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec
Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Jak investovat v Evropě?

Rovněž zde se lze poučit ze situace v Japonsku. Tam se totiž investoři museli potýkat s nízkými sazbami a relativně krátkými cykly již od 90. let. Podle jejich zkušeností by měli investoři nejvíce preferovat:

- mezinárodně orientované společnosti před tuzemsky orientovanými,

- společnosti se stálým růstem dividend před společnostmi s vysokými dividendami,

- společnosti s defenzivním obchodním modelem před společnostmi s cyklickým obchodním modelem.

Takto charakterizované společnosti dosahovaly z dlouhodobého hlediska obecně lepších výsledků než trh.

Závěr? Domníváme se, že jsme vstoupili do potenciálně delšího období, ve kterém se budou evropští investoři muset potýkat s nízkými sazbami, krátkými cykly a velmi malými výnosy. Japonsko s takovou ekonomikou a investičním prostředím žije již téměř dvě desetiletí. Poučme se z jeho zkušeností.

Autorem je Ad van Tiggelen, investiční stratég ING IM.

Bill Gross má jasno: V "paranormálu" se radujte z 5 % ročně!
Bill Gross zdůrazňuje, že se stále nacházíme ve fázi nového normálu. Ta je charakterizována pomalým růstem rozvinutých ekonomik, vysoké nezaměstnanosti a relativně spořádaného splácení dluhů. Svět se však začíná měnit. Situaci přirovnává k Zemi se dvěma měsíci, přičemž oba rostou jako rakovinové nádory, které mohou ohrozit proudy ve světě financí a ekonomický život, kterého jsme byli svědky v průběhu posledních 50 let.

Eurozóna
Přestat sledovat
Japonsko
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Regiony
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat