27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Investor, který považuje finanční trhy za chaos, na němž dokázal vydělat miliardy dolarů. Vedl jeden z nejúspěšnějších fondů, jehož průměrný výnos byl více než 30 % ročně, přičemž dokázal za rok vydělat investorům i více než 100 %. Položil britskou libru, měl prsty v asijské finanční krizi, dnes je z něj filantrop. Nedávno se ve svých 83 letech stihl potřetí oženit.
Žralok ve světě financí, ale zároveň filantrop. George Soros patří mezi nejstarší a určitě nejúspěšnější investory současnosti. Původem z Maďarska, se židovskými kořeny, narodil se v roce 1930. Umírat se zatím nechystá, což dokazuje jeho sňatek s o 41 let mladší zdravotní asistentkou, kterou si vzal po pětileté známosti. Předchozí dvě manželství mu vydržela více než 20 let.
Jeho zastánci a obdivovatelé na něm oceňují především schopnost nalézt a využít ziskové investiční příležitosti. Naposledy vydělal miliardu spekulacemi na pokles japonského jenu, ale nejvíce proslul spekulací na pokles britské libry v roce 1992, díky níž si také přišel na více než miliardu dolarů a stal se "mužem, který položil na lopatky Bank of England". Že to vždy nemusí vyjít, dokazuje případ z roku 1997, kdy mu nevyšla spekulace na pokles některých asijských měn. Mnozí jej obviňovali z toho, že stál za vypuknutím krize v asijských zemích, v Thajsku byl nazván "ekonomickým válečným zločincem". Svou vinu popírá.
Mnozí jeho odpůrci jej považují za namyšleného megalomana, před dvěma lety jej konzervativní magazín Human Events označil za "nejničivějšího levicového demagoga v zemi". Pravicová média mu jednoduše nemohou odpustit, že otevřeně podporuje demokraty v čele se současným prezidentem USA Barackem Obamou.
Svými vyhlášeními o tom, že si vždy zakládal na své domýšlivosti a že si připadal jako bůh, kritikům nahrává, ale může si to dovolit. Asi nejvíce jej vystihuje přání, když chtěl být při předávání čestného titulu z univerzity v Oxfordu popsán jako "finanční, filantropický a filozofický spekulant". Nedostatek soudnosti mu odpůrci vyčítají také v souvislosti s jeho posledním manželstvím.
Jeho filantropie může být pouhým omlouváním sebe samotného za všechny problémy, které ve finančním světě v minulosti způsobil (i když většina klientů fondu Quantum by asi mluvila jinak), ale skutečnost, že je výjimečně úspěšným investorem s citem pro výdělečné příležitosti, už mu nikdo nikdy neodpáře.
V roce 1952 Soros dostal titul bakaláře filozofie, přičemž právě vliv filozofa Karla Poppera se odrazil v jeho pozdějším vnímání finančních trhů jako chaotického prostředí. Nakonec se proslavil jako krátkodobý spekulant na trzích s dluhopisy a měnami, který klidně dokázal vsadit všechny peníze, které spravoval, na jednu kartu. Přišel na to, že ceny investičních nástrojů závisejí především na lidech, ať už jde o profesionální obchodníky, nebo drobné investory, kteří jsou ovlivňováni emocemi. V principu se nevyhýbal stádu, v němž se podle něj všichni investoři a obchodníci pohybují, ale hledal možnosti, kdy jít mimo proud a vydělat na tom.
Jednoznačně nejúspěšnějším projektem, který mu vynesl slávu a pověst úspěšného investora, bylo založení společnosti Soros Fund Management, která byla do roku 2010 jednou z nejvýdělečnějších společností zaměřených na správu hedgeových fondů na světě. Jedním z nejvýdělečnějších fondů společnosti byl Quantum, který Soros založil společně s Jimem Rogersem.
Kompletní článek najdete na serveru Investujeme.cz.