Jan Maňák: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu

V rubrice Otázky a odpovědi jste se ptali Jana Maňáka, ředitele rozvoje obchodu BNP Paribas Investment Partners v České republice a na Slovensku. Děkujeme za zájem a nabízíme jeho reakce. Mimo jiné vás zajímalo, jak vybrat dluhopisový fond, zda se obávat o investice v prudce oslabujících eurech, nebo nakolik Jan Maňák věří českým akciím.

Pane Maňák, v květnu se trhy hroutily dolů. Co podle vás přinese červen a vůbec další letní měsíce? Děkuji předem. Jarda S.

Jan Maňák (JM): Období zvýšené volatility přetrvává, nečekám žádný další dramatický propad, ale obchodování v nějakém rozpětí. To je prostředí, které by mělo vyhovovat správcům fondů zaměřených na "výrobu alfy", tedy těm, kteří se snaží překonávat výkonnost indexu pomocí stock-pickingu = selekcí kvalitních titulů.

Ráda bych si koupila nějaký dobrý dluhopisový fond. Jak mám vybírat? Andrea Malá, Brno

JM: Paní Malá, svět dluhopisových fondů je mimořádně široký a sahá od nejkonzervativnějších fondů krátkodobých vládních dluhopisů zemí s vysokým ratingem (avšak s nízkým výnosem) až po spekulativní fondy investující do dluhopisů podniků s nižším než investičním stupněm. Dobrý poradce by měl změřit váš rizikový profil. Také byste měla vzít v potaz dobu, po kterou můžete prostředky vázat v investici. Pokud nikam nespěcháte, můj tip jsou dluhopisy zemí rozvíjejících se ekonomik, které dobře odolávají recesi, a přitom jsou méně zadlužené než velké rozvinuté ekonomiky. Některé fondy navíc investují do dluhopisů v lokálních měnách, které mají tendenci dlouhodobě posilovat.

Jak daleko podle vás postoupila evropská úvěrová krize? Je na začátku, nebo končí?! Děkuji! Pavel Malý, Karlovy Vary

JM: Pane Malý, myslím si, že jsme v jejím dalším stadiu. Doposud byly trhy velmi selektivní v tom, které země trestaly za nedostatek fiskální disciplíny. V posledním týdnu například rostly výnosy u dluhopisů Francie, Belgie a Nizozemska. Trhy tak nutí státy změnit dlouhodobou strategii uplácení voličů a jednotlivé země začínají ukazovat ochotu ke škrtům ve snaze snižovat deficit. To ovšem bude mít vliv na růst ekonomiky.

Jak se podepíší řecké problémy na růstu ekonomiky v EU a Česku? Zdenek K.

JM: Dobrá otázka, díky za ni. Řecko ukazuje, kam je možné zajít, když máte téměř neomezený limit na kreditce. Řecko je příliš malé a na ekonomiku EU nebo ČR přímo vliv mít nebude. Ale už loni po volbách Německo odsouhlasilo závazek snížit dramaticky deficit od roku 2016 a od roku 2020 hospodařit s vyváženým rozpočtem. Co vypadalo před půlrokem jako ojedinělý výstřelek, je nyní "trendy" - škrtá se na všech stranách. Proto dekáda před námi bude v Evropě méně veselá, než byla ta uplynulá, stimulovaná neustálými deficity. Ekonomiky budou ještě více závislé na exportu a exportní odvětví (průmysl) by měla dominovat v alokaci investic.

Je to, co vidíme ve světové ekonomice, organický růst, nebo je všechno uměle taženo podpůrnými balíčky? Co myslíte? Ivan S.

JM: Podpůrné balíčky v současnosti dominují, zejména v rozvinutém světě a v Číně. V jiných zemích, v Indii nebo v Brazílii, je jednak dostatečně robustní poptávka s příznivými demografickými parametry, jednak subdodávají do stimulovaných ekonomik. Nevidím na stimulaci v recesi nic zásadně negativního. To je velké poučení z krize 30. let, kdy Fed zvýšil úrokové sazby. Před 20 měsíci jsme byli poblíž totálního kolapsu finančních trhů a masivní interevence předešly riziku druhé velké deprese. I přes problémy globální ekonomika ožívá a naše společnost nedává vysokou pravděpodobnost tzv "druhému dnu". Bude v ČR registrován fond Fortis L Equity Indonesia, a kdy by případně měl být v nabídce na našem trhu? Jak procentuálně by měl být zastoupen tento fond v portfoliu drobného investora při pravidelné investici na dobu přes 30 let a kolik celkově by měl mít takový investor emerging markets v portfoliu, když má takto dlouhý investiční horizont a je dynamický až spekulativní? J. M.

JM: Děkuji za otázku. V současné době analyzujeme, které fondy Fortis by bylo dobré registrovat pro veřejnou nabídku u ČNB. Pro mě je FLF Equity Indonesia jednou z hlavních priorit, protože tamní akciový trh považuji za jedno z témat roku 2010. Nicméně naše asset alokační modely přímo investici do Indonesie nedefinují, její podíl na globální ekonomice je relativně malý (nepatří ani do první osmičky "emerging markets"). Z tohoto pohledu bych doporučoval nepřekračovat celkovou alokaci nad 5 % i pro agresivního investora. Námi doporučovaná strategická alokace do EM akcií se potom pohybuje okolo 12 až 13 %, osobně bych se nebál ve svém osobním portfoliu střednědobě nadvážit celkovou váhu EM v portfoliu vysoko přes 20 %, preferuji BRIC před "Global EM" pro nižší exportní závislost a lepší demografickou strukturu. Jinak téma Indonésie najdete i ve fondu FLF Equity OBAM Equity World, jeho vysoká beta by mohla vyhovovat investorovi vašeho profilu.

A jak hodnotíte z podobného pohledu fond Parvest Agriculture a výhledově jako pravidelnou investici fondy zaměřené na Rusko? Na jaké další zajímavé fondy Parvestu a Fortisu se můžeme v dohledné době těšit a jaký fond máte v oblibě vy osobně? J. M.

JM: Pro mě osobně je minulá výkonnost zemědělských komodit trochu zklamáním, očekával jsem lepší rezistenci v panice konce roku 2008 (jíst se musí), a také jsem očekával rychlejší nárůst. Boužel ani jedno se zatím neprokázalo. Přesto důvody, které nás vedly k otevření fondu, stále platí - lidí je stále více, zkvalitňují si jídelníček masnými produkty a přepalují zrní na palivo. Nabídku omezuje urbanizace, eroze a vyčerpané technologické možnosti výnosů. Trhy se navíc chovají specificky a na známou informaci reagují s různou prodlevou. Suma sumárum, se skřípěním zubů držím dál. Rusko vnímám jako rizikový, ale zajímavý trh, zejména díky nízkému ocenění. Navíc patří společně s Jižní Afrikou k zemím s největší expozicí vůči komoditám. V dlouhém horizontu jsou komodity výhoda, nevýhodou je mizerná demografická situace, nejhorší nejen v rámci BRIC zemí. A středoevropský investor ví své o politické nestabilitě v Rusku, takže bych se nestyděl brát zisky při výrazně lepším ocenění ruských akcií.

Pokud jde o novinky, v první řadě chystáme přejmenování fondů Fortis a následně i Parvestů, všechny fondy budou vyjadřovat korporátní identitu skupiny BNP Paribas, jedné z nejstabilnějších bank na světě. Tímto se omlouvám všem držitelům původních ABN AMRO fondů, kteří projdou rebrandingem podruhé během 2 let. Dále chystáme doregistraci některých chybějících fondů Fortis, zejména takových, jaké tu nenabízí Parvest (vedle Indonésie i komoditní fond FLF Comodity World a celou řadu dalších) nicméně interní rozhodnutí zatím nepadlo. V srpnu bychom chtěli nabídnout chráněný STEP fond v USD. A udělám maximum pro otevření alespoň jednoho fondu v CZK. Více neprozradím.

Mých oblíbených fondů je celá řada. Mám rád kvantitativní strategie a věřím, že fondy se silnou kvantitativní složkou dlouhodobě překonávají index. Proto mám rád fondy Parvest USA a Parvest Japan. Z kvantitativně řízených fondů mám rád koncept obou fondů QUAM s řízením maximálního poklesu od historického maxima. V Evropě fond FLF Best Selection Europe, fond řízený týmem Andyho Kinga s využitím indexu koncentrace odvětví HHI. Zmínil jsem OBAM a přidám FLF Equity Opportnities USA. Mimo akcie jsem si oblíbil agresivnější dluhopisové strategie, zejména konvertibilní, high yields a emerging markets. Mnoho "svých" fondů mám i ve svém portfoliu.

Jak jsou podle vás atraktivní české akcie nebo vůbec akcie v rámci střední Evropy? Děkuji, Míla

JM: Přiznám se, že tuto otázku bych raději nechal povolanějším. Narozdíl od českých investičních společností nemáme velký tým na region CEE. Už jsem výše naznačil určitou skepsi vůči budoucímu vývoji v Evropě, a to se Česku jako významné exportní zemi nemůže vyhnout. Speciálně bych se vyhnul bankovním titulům, kde zatím nejsou jasné dopady nové regulace a daní. Myslím, že v následující dekádě se vyplatí investovat více mimo region, i přes sklon investorů investovat doma. Pokud něco, tak defenzivní dividendové tituly (Telefónica).

Jan Maňák

Působí od července 2008 na pozici ředitele rozvoje obchodu BNP Paribas Investment Partners v České republice a na Slovensku. Předtím strávil 11 let ve skupině Erste na různých pozicích v oblasti finančních trhů. Jan Maňák je absolvent VŠE v Praze a získal titul MBA na CMC/DePaul University of Chicago

Mám strach, jak se bude dále vyvíjet euro, protože vlastním několik fondů, které jsou v eurech. Co mám dělat? Prodat? Děkuji za odpověď. Karel Uhlíř, Čakovice

JM: ČR je významný exportér do eurozóny. Jako taková se nemůže vyhnout problémům eura. Proto prodej eurových fondů do CZK nic neřeší. Dále je třeba si uvědomit, zda skutečně nesete riziko eurozóny a eura, nebo zda se jen hodnota fondu počítá v EUR. Například některé naše globální akciové fondy jsou účtované v EUR, ale fond investuje do cenných papírů i v USD, v japonských jenech atd. Riziko nepříznivého vývoje nesete jen v omezené míře. Pokud byste chtěl přestoupit z EUR do jiné cizí měny, musíte vzít v potaz, že euro už oslabilo proti USD a dalším měnám o zhruba 20 %. Kde spolehlivě nenesete riziko EUR, jsou například dluhopisové fondy rozvíjejících se ekonomik v LOKÁLNÍCH měnách, což je mimo jiné náš aktuální tip.

Není čas všechno prodat a držet raději českou korunu? Když vidím, co se děje v Řecku, tak euru nevěřím. Jaký je váš názor?

JM: Koruna není efektivní obrana před Řeckem, jak jsem vysvětlil již v předchozí odpovědi.

Pořád čtu o hedge fondech. Jak se dají koupit? Jde to přes vás? Erik

JM: Nějaké hedgeové fondy a fondy hedgeových fondů spravujeme, ale zklamu vás - nemumím vám je jako konečnému investorovi prodat.

a) nemáme licenci obchodníka s CP

b) fondy se prodávají jako fondy kvalifikovaných investorů, v objemech od 50 tisíc EUR, v našem případě je minimální objem ještě o 2 řády vyšší

c) nelze dělat veřejnou nabídku

V případě zájmu mě prosím kontaktujte přímo a já vám mohu prozradit vše, co o tomto typu investování vím.

Je mi 55 let a mám nakoupeny fondy od různých bank v poměru cca 50 akciové, 50 dluhopisové. Je to podle vašeho mínění dobrý poměr? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Iveta

JM: Dobrý den, Iveto, nevím nic o vašem rizikovém profilu a investičním horizontu. Navíc nemám představu, jak rizikové je vaše dluhopisové portfolio. Nicméně si dovolím odhadnout, že se asi dostáváte do fáze, kdy se vaše portfolio začíná zkonzervativňovat. Pokud je vaše dluhopisové portfolio už nyní hodně konzervativní, zkuste jako mezistupeň při odkupu akcií fond konvertibilních dluhopisů - mají dlouhodobé výnosy podobné akciím, a přitom poloviční volatilitu (riziko), popřípadě dluhopisy rozvíjejících se ekonomik.

Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat