Kam v dnešním světě investovat? Jednoznačně na mladé trhy!

Význam mladých trhů roste. Lákadlem pro investory jsou jejich vysoká tempa růstu, relativní stabilita, výhodná demografická situace a rychle se zlepšující infrastruktura. S rozvojovým světem jsou spjaty poměrně nové a stále vyhledávanější alternativní investiční strategie, například impaktové investování a mikrofinance.

Co jsou impaktové investice?

V případě impaktových investic (impact investments) jde o investování, v němž investor nesleduje jen výnos (tzv. alfu), ale také potenciální sociální dopady investice. Ron Cordes z Genworth Financial vysvětluje, jak přistupuje k investování na mladých trzích: "Vždy jsem vyhradil určitou část svého portfolia mladým trhům a jedno procento z něj jsem využil na impaktové investice."

Na nedávné konferenci Inovativní alternativní strategie byly mladé trhy jedním z hlavních témat. Řeč byla nejen o struktuře investičních produktů a technikách zajištění, ale především o tom, kam by v současném světě měly investice směřovat. Mladé trhy vyšly z diskuze jako jasný vítěz.

Mladé trhy se ženou vpřed mílovými kroky

Rozvojový svět už není tak zaostalý jako dříve. Z vyspělých regionů sem doputovaly technologie a corporate governance a zvýšila se transparentnost. To vytváří nové, lepší investiční prostředí. Investice lze sledovat z pohodlí domova přes Skype, e-mail nebo sociální média. Dnes už vám žádná horká zpráva ze vzdáleného regionu neunikne.

Dostupnější je i paleta investičních příležitostí. Prahnou po nich velké sociálně zaměřené firmy, které dokáží pozvednout životní úroveň lidí, komunit i celé země. Gerhard Pries, partner v Sarona Asset Management, před dvaceti lety o investování do private equity v rozvojovém světě prohlásil, že pokud do toho skutečně chcete jít, musíte vlastnit letadlo. Dnes už jsou tyto doby naštěstí pryč. Technologie usnadňují peněžní transfery a urychlují tok informací.

Více investičních příležitostí znamená více konkurence mezi firmami poptávajícími kapitál. Konkurence na druhou stranu umožňuje přežít jen těm nejlepším. Díky tomu se mladé trhy po pomyslném ekonomickém žebříku šplhají rychle nahoru.

Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z módy, těchto 15 trhů nabízí rychlejší růst
Země BRIC ekonomicky zpomalují, výhledy americké, natož evropské ekonomiky jsou přinejlepším opatrné. Pokud hledáte rychlejší růst, můžete se porozhlédnout po takzvaných frontier markets, zatím okrajových trzích, které ovšem mají (většinou právem) ambice být zařazeny mezi mladé trhy, tedy ekonomiky investory vnímané jako relativně bezpečnější.

International Finance Corporation odhaduje, že na mladých trzích na investory čeká kolem 2 až 2,5 bilionu USD v hodnotných příležitostech využitelných pro impaktové investice. Jde většinou o malé podniky, z nichž naprostá většina má dobré předpoklady přinést investorům nejen zisk, ale i dobrý pocit, že investice má přínos pro společnost.

Investování přes fond nebo finanční instituci je pro drobné investory pravděpodobně nejefektivnější a nejméně rizikovou cestou, jak lze získat pozici na mladých trzích.

Mikropůjčky: za 100 tisíc USD stovky pozic

Pokud vás zajímá oblast mikrofinancí, je vhodnější využít služeb finančních institucí než investovat přímo. Mikropůjčky na mladé trhy jsou poskytovány řádově ve stovkách, maximálně v tisícovkách dolarů. Když přijdete se 100 tisíci USD, můžete vstoupit třeba do stovky pozic.

Jestliže už máte jasno a dalším cílem pro vaše investice jsou mladé trhy, máte se na co těšit. Vykazují nejrychlejší populační růst, regiony jsou bohaté na přírodní zdroje a jejich ekonomiky jdou dopředu. Není divu, že se na ně soustředí řada alternativních investorů. Otázkou zůstává, jak s nimi chce v budoucnu soupeřit vyspělý svět.

Mark Mobius: Evropa není v krizi a Čína nepřistává. Dlouhodobý investor by měl věřit mladým trhům a komoditám
Mark Mobius, výkonný ředitel Templeton Emerging Markets Group, nepovažuje ani ty nejpesimističtější odhady ekonomického růstu Číny (+6 %) za přistání, Čína podle něj pokračuje v letu. I proto doporučuje nakupovat akcie na mladých trzích, kromě Číny například v Rusku, Thajsku nebo Turecku, a především pak na takzvaných frontier markets v Africe. Evropskou situaci pak nenazývá krizí, nejde podle něj o situaci vážnou jako kolaps Lehman Brothers.

Zdroj:
MarketWatch
Emerging markets
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat