Když je chamtivost dobrá

Společnost BlackRock před několika lety do svých řad přijala Deborah Winshelovou, bývalou prezidentku Robin Hood Foundation, aby se v největší světové investiční společnosti zabývala strategiemi sociálně odpovědného investování (SRI).

BlackRock založená v roce 1988 Larrym Finkem má pod správou aktiva v hodnotě 4,6 bilionu USD, což z ní dělá světově největšího investora. Drží velké pozice v Amazonu, Wells Fargo a dalších velkých korporacích. Například její 5,7% pozice v Applu je v současnosti ohodnocena na více než 38 miliard USD. BlackRock je také jedním z největších investorů do korporátních dluhopisů, vládních dluhopisů, hedgeových fondů a komodit.

Měření dobročinnosti a vznik nového fondu

Winshelová opustila post prezidentky nadace, která bojuje proti chudobě, aby mohla začít řešit problémy s tím nejsilnějším partnerem za zády, se samotnou Wall Street. Do BlackRock si ji vybral sám Larry Fink, který je v nadaci Robin Hood Foundation členem představenstva. Robin Hood Foundation založil miliardář a hedgeový portfoliomanažer Paul Tudor Jones s cílem bojovat s chudobou v New Yorku.

Bývalá prezidentka nadace začala spolupracovat s hedgeovým portfoliomanažerem Ryanem LaFondem a týmem analytiků. Strávili dva roky analýzami algoritmů určených k předpovídání výkyvů na akciovém trhu a výběru firem, jejichž byznys může přinášet benefity celé společnosti.

Výsledkem výběru akcií a měření "dobročinnosti" pomocí kvantitativních metod je mix několika stovek veřejně obchodovaných společností, jejichž byznys je prospěšný pro společnost. Akcie takto vybraných společností sdružené do indexu dokázaly svou výkonností podle portfoliomanažerů předstihnout benchmark Russell 3000.

V říjnu 2014 BlackRock představila fond sociálně odpovědného investování Impact U.S. Equity Fund. Ten od té doby zaznamenal příliv prostředků v hodnotě přes 500 milionů USD od amerických i evropských investorů.

Za necelý rok se tak Winshelová stala jednou z nejvlivnějších SRI investorek. Podařilo se jí vytvořit strategii pro fondy BlackRock, které dohromady spravují aktiva v hodnotě 7,5 miliardy USD. Spolu s LaFondovým akciovým fondem má společnost zainvestováno 6 miliard USD do obnovitelných energií a další 1 miliardu USD do společností specializujících se na řešení dopadů změny klimatu.

Z květnového průzkumu Global Impact Investing Network (GIIN), průmyslového uskupení, mezi jehož členy patří velké i malé finanční instituce, vyplynulo, že loni putovalo do sociálně odpovědných investic 10,6 miliardy USD a v roce 2015 se očekává příliv dalších 12,2 miliardy USD.

Winshelová je přesvědčena o tom, že některé z největších problémů, kterým svět čelí – chudoba, změny klimatu, pandemie –, jsou pro neziskové organizace, filantropy a vlády příliš velkým soustem, a proto je nutné, aby nastoupil někdo silnější. "Investice do společností, jejichž byznys model je založen na tvorbě ekonomické i sociální hodnoty odpovědným způsobem, je směr, kterým se svět začíná ubírat," vysvětluje.

Je to už zhruba deset let od doby, kdy se z konceptu sociálně odpovědného investování začaly rodit konkrétní investiční myšlenky a strategie. Většina investorů z Wall Street ale zatím zůstává skeptická. Argumentuje částečně tím, že v této oblasti lze jen těžko poměřovat přínosy.

Další firmy na Wall Street ale nechtějí zůstat pozadu. Goldman Sachs nedávno provedla akvizici Imprint Capital, která je v oblasti SRI činná od roku 2007. Poptávka by měla vzrůst v následujících desetiletích také díky očekávanému přesunu 40 bilionů USD směrem od baby boomers k mileniánům, jak vyplývá z odhadů obchodní skupiny Forum for Sustainable and Responsible.

SRI přichází do módy. Co na to skeptici?

Když lidé mluví o sociálně odpovědném investování, mají na mysli většinou soukromé investice do rozvíjejících se zemí, jako jsou udržitelné zemědělské farmy nebo mikroúvěry. "Nesnažme se namluvit si, že investice do jedné společnosti vyřeší problém chudoby nebo hladu," připomíná ale Deval Patrick, bývalý guvernér, kteří nyní řídí skupinu sociálně odpovědného investování v rámci private equity společnosti Bain Capital. "Klíčové je ukázat lidem, že zde může sehrát roli soukromý kapitál," dodává.

Bain zainvestovala například do společnosti Toms Shoes, která využívá výtěžek z prodeje na dodávky bot lidem v chudých zemích. Další pozicí byla Sundial Brands, výrobce organických produktů pro péči o vlasy a pokožku.

Manažeři BlackRock nejprve nevěřili tomu, že by se firma měla do investic v této oblasti vůbec pouštět. "Těžko se to vysvětluje – levné akcie a zároveň služba společnosti," říká LaFond. Nicméně poptávka klientů z řad pojišťoven, penzijních fondů i drobnějších investorů předčila všechna očekávání.

Úspěch konceptu SRI bude nakonec nejvíce záviset na měření pozitivních dopadů těchto investic. U takzvaných "zelených dluhopisů" – emisí dluhopisů pro projekty solární energie a veřejné dopravy – BlackRock vyžaduje, aby emitenti zveřejňovali, na co budou finance využity a jak budou sníženy emise skleníkových plynů.

V čem všem spočívá práce SRI portfoliomanažerů BlackRock?

LaFond na základě dat o prováděných testech na nová léčiva americké FDA identifikuje společnosti, které hledají léky na světově nejnebezpečnější nemoci. Software také dokáže procházet žádosti o patenty, aby mohli portfoliomanažeři zacílit na firmy, které vyvíjejí environmentální řešení, například technologie obnovitelných zdrojů. Dále čte právní záznamy, aby bylo možné odhalit pochybné korporátní praktiky nebo temnou minulost některých podniků.

Impact U.S. Equity Fund si zatím připisuje zhodnocení kolem 5 %. Mezi jeho pozice ale patří také například také ExxonMobil a JPMorgan, tedy společnosti, které by jiní sociálně odpovědní investoři do svého konceptu jistě nezařadili.

Matthew Weatherley-White, jeden z průkopníků SRI, který založil v roce 2006 Caprock Group, přiznává, že je zklamán, ale ne překvapen tím, jaké společnosti jsou do mixu SRI fondu BlackRock zahrnuty. Přístup BlackRock považuje za pouhý marketingový tah.

Winshelová a LaFond nekomentují jednotlivé pozice ve fondu, jen na vysvětlenou uvádějí, že využívají k výběru titulů do portfolia mimo jiné i takových ukazatelů, jako jsou spokojenost zaměstnanců nebo míra investic do obnovitelných zdrojů. "BlackRock rozšiřuje definici toho, co je považováno za sociálně odpovědné investování," říká Winshelová. "Klienti chtějí větší výběr."

Jiní BlackRock kritizují, že nedělá o mnoho více, než že jen "přebaluje" existující produkty do jiné formy, aby tím vydělal na rostoucí poptávce po SRI. "Všichni doufáme, že BlackRock dělá, co má," říká Weatherley-White z Caprock. "Pokud ale BlackRock selže, půjde o největší sumu kapitálu, kterou investoři domněle dali na prospěšné účely, ale ve skutečnosti nepřinesla žádný skutečný užitek."

Rozpory jsou zřejmé, říká také Andrew Kassoy, spoluzakladatel B Labs, organizace, která certifikuje ziskově zaměřené společnosti na základě přítomnosti v sociální a ekologické oblasti, transparentnosti a kredibilitě. "Většina lidí, kteří budují SRI, přichází na kapitálové trhy z pozice aktivistů, proti nim ale stojí klienti v pozici tradičního investora," říká.

Zdroj:
Bloomberg
Investiční fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat