Když šel se stádem Shiller, vy půjdete také aneb V investování se každý cítí jako kontrarián

Robert Shiller získal loni Nobelovu cenu za ekonomii za práci v oblasti identifikace tržních bublin. Vedle toho se zabývá behaviorálními financemi a vysvětluje, proč nás naše mysl táhne dělat nesmyslné věci s penězi.

Shiller odhalil před krizí blížící se nemovitostní bublinu, a dokonce se pokoušel přesvědčit o tom ty, kteří s tím mohli něco udělat navýšením úrokových sazeb. Mezi lety 1990 a 2004 se Shiller účastnil panelu ekonomické rady newyorského Fedu. Své kolegy z Fedu varoval, že hrozí prasknutí bubliny, která s sebou smete ekonomiku. Bohužel ale příliš nesměle.

"Cítil jsem, že je potřeba přibrzdit," uvádí Shiller v knize Dana Gardnera Future Babble. "Konsenzus ve skupině ale zněl, že zde bublina není, a tudíž ani nutnost navyšovat úrokové míry. Navrhovat opak bylo nepříjemné. Ozval jsem se velmi opatrně a cítil se při vyjadřování takovýchto podivných názorů zranitelný."

Shiller shrnul zkušenosti kontrariánů brilantním způsobem: "Příliš dalekou odchylkou od konsenzu nabýváte pocitu potenciálního vyloučení ze skupiny." Patří mu uznání za to, že porozuměl psychologickým trikům, kterými si s námi náš mozek hraje při uvažování o penězích. Nejsilnější je právě tlak na to, že je potřeba se přizpůsobit.

Pokud je i Shiller bezbranný proti davovému smýšlení, co my ostatní?

Nezáleží na tom, kolik zkušeností máte nebo jaké úrovně vzdělání jste ve sledované oblasti dosáhli. Mnozí z nás jsou od narození předurčeni k následování davu.

Jednou z největších ironií investování a jedním z nejpodlejších triků naší mysli je to, že zatímco si každý myslí, že je kontrarián, ve skutečnosti je jím jen málokdo.

Jako příklad poslouží rok 2007 těsně před vrcholem trhu. Téměř každý se považoval za hodnotového investora; toho, kdo si vykračuje doprava, zatímco všichni ostatní se ženou doleva. Jaké bylo překvapení, když na investičních konferencích odhalil, že ostatní kupují stejné akcie jako vy.

Investoři s údajně kontrariánským pohledem vystupovali kolektivně. Je to dobrý pocit, když vy - "kontrarián" - máte své názory potvrzené jiným "kontrariánem". Přesně zde ale končí kontrariánství.

Kontrariánství nesmí být spojené s příjemnými pocity a utvrzováním se v názorech od jiných. Proto je skutečným kontrariánem jen málokdo. Téměř nikdo nedokáže zůstat ledově klidný, když si každý kolem něj myslí, že se zbláznil.

Nepřemýšlej, následuj dav!

Bylo provedeno mnoho studií davového chování. V 50. letech například Solomon Asch nechal skupinu studentů řešit několik jednoduchých úloh s jasnými odpověďmi. Některé studenty Asch požádal, aby schválně prozrazovali špatné odpovědi před svými kolegy, a zopakoval studii s různými studenty. Minimálně třetina testovaných ignorovala zřejmou správnou odpověď a raději dala na špatné nápovědy nastrčených osob. Jen v průměru jeden ze čtyř studentů se pídil po správné odpovědi na vlastní pěst, i když ho od ní ostatní odrazovali.

I když tušíte, že vás dav táhne zřejmým špatným směrem, sebekritika, rozpaky a přirozená touha zapadnout podupou vaši racionalitu do poslední částečky.

Kontrariánský autopilot pro lepší výnosy

Nesnažte se být za každou cenu kontrariánem. Raději nastavte své finance tak, že kontrariánský prvek zabudujete automaticky do investiční strategie. Jedině tak se stanete chytrým investorem, který eliminuje emoce.

Průměrování nákladů nebo pravidelné investování té samé částky "za každého tržního počasí", je jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout. Nemusí to nutně znamenat investici do indexových fondů, ale třeba do skupiny oblíbených akcií. Se zesílením nákupů v dobách, kdy se akciím nedaří.

Pokud investujete do mixu akciových a dluhopisových fondů, další cestou, jak se automaticky stát kontrariánem, je rebalancovat portfolio každoročně ve stejný okamžik. Řekněme, že vlastníte portfolio s 80 % akcií a 20 % dluhopisů. Když se akciím daří, prodáte podíl akcií a využijete prostředky k nákupu dluhopisů pro dorovnání poměru 80 ku 20.

Naplánujte si, kolik chcete zainvestovat, až bude trh u dna. Využijte historii jako průvodce kontrariánstvím. Investujte určitou částku při mírných poklesech trhu, ale přitom držte stále rezervu (kontrariánský fond) pro využití nižších cen, až se tržní situace zhorší a "v ulicích poteče krev".

Zdroj:
fool.com
Psychologie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Davové chování
Přestat sledovat
Kontrariánské investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat