Komodity: Posilující dolar stojí u kormidla vývoje trhů

Čína opět ukázala svoji důležitost a další pokus utáhnout otěže růstu úvěrů vedl k prodeji komodit a vyvolal zájem o bezpečí v podobě státních dluhopisů a dolaru.

Ceny komodit se propadly na nejnižší úrovně v průběhu tohoto roku v důsledku toho, jak se Čína snaží zchladit svůj hospodářský růst. Banky dokonce dostaly nařízení, aby snížily v prvních týdnech tohoto roku počet poskytovaných úvěrů.

Komoditní index CRB, který dokonce jeden lednový týden vyrostl o 4%, od té doby trpí a dostal se zpět k úrovním, kterých dosahoval v prosinci 2009. Nové long pozice (spekulace na další růst) se tak ocitly pod tlakem. Technicky je rostoucí trend z března 2009 v ohrožení. Další dny proto budou klíčové pro určení dalšího směru vývoje komodit.

Další špatnou zprávou byl posilující dolar, zvláště proti euru. To dosáhlo minulý týdne pětiměsíčních minim a to díky pokračujícím obavám o fiskální problémy Řecka. Spekulativní pozice v poslední době fandili dalšímu oslabování dolaru a tato otočka vyústila v realizaci mnoha stoplossů.

Další na řadě tak mohou být akciové trhy. Díky záměru prezidenta USA Obamy dohlédnout přísněji na hospodaření bank projely trh směrem dolů skrz své předešlé support úrovně. Pátý marný pokus o překoná í rezistence na úrovni 1150 bodů u indexu S&P500 byl vystřídán propadem pod rezistenci ve výši 1130 bodů. To otevírá prostor k návratu k hodnotě 1085 bodů.

Ropa s dodáním v březnu dosáhla minima na ceně USD 75,6 a zažila tak pokles ve výši 10,50% z nedávných maxim. Hlavní příčinou jsou podle mnoha komentářů spekulativní pozice, které dosáhly novým maxim a vystavily tak trh riziku zavírání pozici díky realizaci stop loss pokynů. OPEC přitom pokračuje v rétorice snižování produkce.

Díky tomu všemu se ceny energií dostaly pod tlak, ale nově příchozí negativní zprávy zabránily dalším poklesům. Jako nejpravděpodobnější scénář se nám jeví obchodování v pásmu kolem 80 USD. V tuto chvíli to vypadá, že trhy ještě nejsou připravené odstřihnout se od vlivu dolaru a tak jeho hodnota patří k bedlivě sledovaným.

Technicky se ropa s dodáním pro další měsíc pohybuje v rostoucím kanálu mezi USD 73 a USD 88, který je stále neporušený. Podporu může tvořit 100 denní klouzavý průměr na hodnotě USD 75,25 a rezistenci úrovně USD 77,80 a USD 80,70.

Platina minulý týden vyrostla o 12% , v závěru však přišel výprodej překoupených pozici. Dramatický růst byl způsobený úspěšným startem ETF fondu na platinu. Fond koupil 195 000 uncí platiny během jednoho dne, což je více jak desetinásobek denní produkce.

Platina se primárně používá v klenotnictví a v katalyzátorech v automobilovém průmyslu. Čína také přispěla k růstu prohlášením o záměru dostat na silnice tento rok 17,2 milionu nových vozů. V tuto chvíli platí pro dubnový kontrakt support úroveň na ceně USD 1515.

Zlato se také diky dolaru vrátilo zpět a to až k prosincovým minimům USD 1075. Trh našel podporu na úrovni 100 denního klouzavého průměru na USD 1086, další je na USD 1075 a pak na spodní linii rostoucího trendové linie na USD 1060. Býčí (růstový) trh pro zlato je stále platný a fundamenty ženu cenu stále výše, v tento okamžik je ovšem hlavním faktorem vývoje dolar. Proto doporučujeme pro následujících pár týdnů opatrnost.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat