ANKETA: Kolik bude letos stát barel ropy?

Ropa, WTI, Brent
Obrázek: Freeimages.com

Energetika i automobilový průmysl se sice mění, ale ropa i tak zůstává jednou z klíčových komodit. Na vývoj jejích cen se často ptáte i během našich pravidelných expertních výhledů. Domácím tržním odborníkům jsme proto položili jasnou otázku: Jaký je váš výhled vývoje cen ropy pro rok 2021?

Milan Vaníček (J&T Banka)

V základním scénáři postupného proočkování populace proti covidu-19 a na to navázaného ekonomického oživení očekávám v následujících měsících postupně rostoucí ceny ropy. Dalším podpůrným faktorem jsou kroky zemí OPEC+, které prozatím velice uvážlivě reagují na globální vývoj a po loňském divokém jaru chrání ceny barelu před výraznějšími výkyvy.

Libor Stoklásek (Imperial Finance)

Při nepolevující pandemii je nepravděpodobné, že by světové ceny ropy letos zaznamenaly další výrazné oživení. Obavy z nových kmenů koronaviru a související omezení cestovního ruchu budou nadále ohrožovat dlouhodobě oslabenou poptávku po pohonných hmotách. Zotavení poptávky bude záviset nejen na tempu distribuce vakcín, ale i vůli zemí OPEC+ dále přiškrcovat nabídku suroviny. Příliš rychlé uvolnění stávajících omezení produkce by mohlo ohrozit další růst cen, na který čekají především producenti ropy z břidlic v USA. Nesázel bych na návrat k předpandemickým úrovním cen barelu dříve než před koncem roku 2022.

Roman Koděra (investiční expert)

Ačkoli by se mohlo zdát, že se zvolením Joea Bidena americkým prezidentem ropě takzvaně odzvonilo, právě ode dne jeho vítězství ceny barelu začaly růst. Na jeho zvolení tak nereagovaly pozitivně jen akcie Tesly, jakkoli neintuitivní se to může jevit. Očekávané snížení produkce ropy v USA by totiž mohlo vést ke snížení tlaku na straně nabídky, a tím uvolnit pole zemím OPEC+. Odhady cen ropy pro letošní rok se tak pohybují jen lehce nad stávajícími úrovněmi, tedy mezi 55 a 60 USD za barel.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Současných zhruba 55 USD za barel mi připadá jako kompromis mezi vůlí OPEC, amerických těžařů i spotřebitelů. V průměru by se trh měl letos držet okolo této hladiny. Jakýkoli růstový trend nad 65 USD za barel podle mě zarazí země OPEC+ zvýšením nabídky, a to buď v rámci dohody celého kartelu na nových limitech těžby, nebo tolerovaným překračováním stávajících kvót.

Vratislav Jůza (4fin)

U americké lehké ropy čekám pozvolný růst ceny do pásma 60-70 USD za barel, tedy na předkrizovou úroveň.

Petr Lajsek (Colosseum)

Pozitivní zprávy o vývoji vakcín proti koronaviru byly něco, k čemu producenti ropy doslova vzhlíželi. Ropný průmysl je v době pandemie koronaviru jedním z nejvíce zasažených odvětví. Kvůli masivnímu poklesu turismu poptávka po ropě ze strany aerolinek, provozovatelů výletních plaveb a ostatních spadla na minima. Poptávka po pohonných hmotách byla také nižší kvůli zavedeným karanténám a lockdownům.

Na cenách ropy se tak loni koronavirus výrazně podepsal, což vyvrcholilo v dubnu krátkodobým pádem ceny kontraktu na ropu WTI do záporu. Blížící se schválení vakcín(y) proti koronaviru podpořila ceny ropy i akcie ropných firem. Za poslední tři měsíce dokonce oba hlavní typy ropy posílily na své hodnotě o více než 25 %. 

Ropný trh však ani zdaleka nemá vyhráno. Vakcíny jsou sice pozitivním faktorem, jejich masová produkce a proočkování populace ovšem zabere ještě několik měsíců. Otázkou zůstává účinnost vakcín v případě dalších možných mutací koronaviru. Zimní měsíce by navíc měly být pro šíření infekce nejhorší, hlavní turistické oblasti si procházejí další vlnou epidemie a USA i západní Evropa zavádějí nové lockdowny.

Všechny tyto faktory budou působit proti růstu poptávky po ropě. To je ostatně v souladu s výhledem kartelu OPEC, který čeká letos slabší poptávku po ropě. Organizace původně očekávala v roce 2021 meziroční nárůst poptávky po ropě o 7 milionů barelů denně, v prosinci ale vydala výhled o 800 tisíc barelů denně nižší. Pokračování omezení těžby (byť v menším měřítku) lze tedy čekat i letos. Předvídat vývoj cen je nyní složité, surovina by měla nicméně pomalu zdražovat na úrovně ze začátku roku 2020. Rychlost růstu a míru kolísání ale bude nadále dominantně ovlivňovat epidemie koronaviru.

Třináctka - ilustrační foto
19. 1. 2021 17:07
Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

Zkušený investiční manažer Doug Kass dobře ví, že se tržní předpovědi lépe poslouchají a čtou, než se následně naplňují...

Buy, nákup, investování, trading
8. 1. 2021 10:00
Komodity a (nejen) americké akcie jako investiční příležitosti roku 2021

Komodity a řada amerických, ale třeba i ruských akcií. To jsou investiční příležitosti roku 2021 podle šéfredaktora...

Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
18. 10. 2021 8:30
V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
14. 10. 2021 12:40
Experti o budoucnosti Evropy: Žijeme si v dobrých časech, Čína nás ale hrozí převálcovat. Pohodlné…
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat