Cena bavlny bude klesat. Hovoří pro to celá paleta důvodů

Kvůli nízké nabídce bavlny na trhu vystřelila její cena na počátku roku na historický rekord. Farmáři však na jaře oseli výrazně větší plochu, což způsobilo obrat cenového trendu dolů. Od dubna pozorujeme na bavlně vytrvalý pokles ceny. Globální produkce bude v roce 2011 rekordní. Spotřeba by naopak měla být nižší, než se původně očekávalo. Důvodem je zpomalení celosvětového ekonomického růstu a vyšší využití syntetických vláken.

Méně bavlny spotřebovává zejména Čína, kde centrální banka šlápla před několika měsíci na brzdu. Navzdory očividnému zpomalení čínské ekonomiky centrální banka jen velmi neochotně uvolňuje měnovou politiku.

Pro cenu bavlny je velmi negativní i současná dluhová krize v Evropě. Celý region by kvůli ní mohl už v první polovině roku 2012 spadnout do recese. Zásoby bavlny rychle rostou a momentálně nehrozí nedostatek této komodity na globálním trhu.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena bavlny obchodované v New Yorku by v nejbližší době mohla poklesnout. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme znehodnoceni ze současných 86 US centů na 70 US centů za libru.

Shrňme si hlavní důvody pro pokles ceny bavlny.

1. Rekordně vysoká produkce

Podle údajů Ministerstva zemědělství USA bylo v tomto roce na celém světě oseto bavlnou 35,8 milionu ha zemědělské půdy. To je o téměř 7 % více oproti předešlé sezóně a druhá nejvyšší hodnota v historii. Farmáři se nechali na jaře zlákat relativně vysokou prodejní cenou. Výnosnosti polí byly díky příznivému počasí dobré, jenom Spojené státy postihlo v létě nadměrné sucho.

Očekává se, že globální produkce bavlny dosáhne historického maxima 123,4 milionu žoků. Meziroční nárůst by tak podobně jako v případě velikosti oseté plochy měl činit 7 %. Výrazně vyšší úroda je v Číně, která dodá v této sezóně rekordních 33,5 milionu žoků, přičemž v minulém roce vyprodukovala 30,5 milionu.

Meziroční zvýšení úrody o 2 miliony žoků se předpokládá v Indii, Pákistán by měl dodat o 1 milion více. Naopak Spojené státy by v tomto roce měly vyprodukovat 16 milionů tun, což je o 2 miliony méně oproti předcházející sezóně.

2. Celosvětová spotřeba výrazně poklesla

Spotřeba bavlny by měla být na úrovni 111 milionů žoků, což je až o 12 milionů méně oproti produkci. V minulém roce byl produkční přebytek jenom 1 milión žoků. Takto nízká spotřeba byla naposledy zaznamenána v sezóně 2008/09, kdy se globální ekonomika nacházela v recesi. Čína zůstává největším spotřebitelem bavlny na světě s 45 milióny žoků. Oproti minulému roku poklesla její poptávka o 1 milión a oproti sezóně 2009/10 až o 5 miliónů. Taktéž spotřeba Indie by se měla meziročně snížit, a to o 1 milión na 19,5 miliónu žoků.

3. Zásoby se prudce zvýšily a nehrozí nedostatek bavlny

V důsledku přebytku produkce nad spotřebou by se globální zásoby bavlny měly na konci sezóny 2011/12 zvýšit na 58 milionů žoků. Poměr zásob ke spotřebě by tak vzrostl na 52 %, což by byla nejvyšší hodnota od sezóny 2008/09.

V Číně zásoby pravděpodobně stoupnou meziročně z 11,6 na 15,6 milionu žoků. Ve Spojených státech se předpokládá zvýšení z 2,6 na 3,5 milionu.

4. Globální ekonomika je slabá

Celosvětový hospodářský růst v posledních měsících výrazně zpomalil. Do značné míry je důvodem dluhová krize v Evropě, kvůli které jsou investoři i manažeři firem značně pesimističtí ohledně budoucího vývoje. Mezinárodní organizace postupně snižují prognózy růstu HDP.

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že v tomto roce se ekonomický výstup vyspělých zemí zvýší o slabých 1,6 % a v roce 2012 bude hospodářský růst jen 2 %. V roce 2010 zaznamenaly rozvinuté státy expanzi o 3,1 %. Podle MMF hrozí některým státům recese.

Rozvíjející se země také registrují zpomalovaní. V tomto roce je podle prognózy MMF čeká zvýšení HDP o 6,4 %, v příštím jen o 6,1 %. V roce 2010 přitom tyto ekonomiky expandovaly o 7,3 %. Spotřeba domácností pravděpodobně poroste pomaleji oproti původním předpokladům.

5. Krize přichází do Číny

Druhá největší ekonomika a největší spotřebitel komodit na světě se začíná trápit. Kvůli vysoké inflaci musela tamní centrální banka výrazně utáhnout monetární politiku. Podniky se proto v posledních měsících perou se stoupajícími náklady na kapitál. Průmyslová aktivita tu podle Čínské federace logistiky a nákupu propadla pod hranici 50 bodů, což indikuje recesi v sektoru.

Meziroční růst průmyslové výroby je 12,4 %, což je nejnižší tempo od podzimu 2009. Naposledy byl čínský průmysl v podobném stavu na počátku roku 2009. Čínská inflace je stále na relativně vysoké úrovni 4,2 %. Centrální banka proto váhá s opětovným uvolněním měnové politiky. Podniky pravděpodobně přiškrtí výrobu i v následujících měsících.

Technická analýza

Cena bavlny se od dubna nachází v sestupném trendu. Dlouhodobý 200denní (modrá křivka), střednědobý 55denní (červená křivka) i krátkodobý 21denní (zelená křivka) klouzavý průměr jsou stočené dolů.

12. prosince byla proražena významná psychologická hranice 90 centů za libru. Zároveň to byla úroveň 50% korekce předcházejícího růstu ceny. Další support se nachází na 70 centech za libru, kam by bavlna měla postupně směřovat.

Možná rizika:

 1. Prudký pokles ceny bavlny vyplašil farmáře, kteří už začínají uvažovat o zmenšení oseté plochy. Prvotní průzkumy indikují, že na jaře by se v Číně mohla zmenšit bavlnou osetá plocha o 5 až 10 %.

 2. Centrální banky ve světě jsou připravené nalít na trhy nové peníze, aby podpořily ekonomický rozmach. Čína má prostor pro další výrazné uvolnění měnové politiky. Silným signálem pro nákup komodit by bylo brzké vyřešení jihoevropské dluhové krize.

Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly způsobit pokles ceny bavlny:

 1. Globální produkce bavlny je v této sezóně rekordně vysoká, protože na jaře oseli farmáři o 7 % větší plochu. Počasí bylo letos příznivé, takže i výnosnosti polí se výrazně zlepšily.

 2. Spotřeba bavlny ve světě pravděpodobně poklesne na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Méně bavlny nakupují zejména Čína a Indie.

 3. Zásoby bavlny jsou dostatečně vysoké a momentálně nehrozí nedostatek komodity na trhu.

 4. Čína, která je největším spotřebitelem bavlny na světě, zaznamenává v posledních měsících prudký pokles průmyslové aktivity v důsledku výrazného utažení měnové politiky. Přístup ke kapitálu bude těžký i v nejbližším období, což by mělo bránit v rozšiřování výroby.

Specifikace kontraktu

 • Futures na bavlnu (Cotton), (ICE, New York)

 • Měsíc dodání březen 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

 • Objem kontraktu 50 000 liber

 • Kurz v US centech za libru

 • Hodnota bodu: 1 bod = 500 USD (pohyb kurzu o 1 cent znamená zisk/ztrátu 500 USD)

 • Margin 12 500 USD/kontrakt

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat