Cena ropy: Poslední dějství světového ekonomického dramatu začíná

Spousta siláckých prohlášení a řinčení (nejen ekonomických) zbraní. Chamtiví spekulanti řeší ceny benzínu v USA, Izrael leží v žaludku řadě arabských zemí, země BRIC pohánějí poptávku po ropě, jejíž cena podle řady analytiků nenávratně míří k 200 USD za barel a "nikdy" již neklesne pod 130 USD. Na druhé straně je ovšem poněkud prozaičtější realita.

Trh s ropou je jako orchestr, který je řízen schopným dirigentem. A celé těleso má za sebou jednu skvělou generálku - rok 2008. Historie se sice neopakuje, ovšem mnohdy se docela dobře "rýmuje".

Tentokrát to není americká poptávka, která kolabuje, ale poptávka z Evropské unie včetně Británie. Cena ropy v eurech a librách nikdy nebyla vyšší. USA naproti tomu tiše zvyšují domácí produkci, protože se řadě velkých těžařů vyplatí zahajovat nové vrty - drahá ropa slibuje vysoké marže.

"Za vysokou cenu ropy je ovšem (s výjimkou loňského jara, kdy vznikla panika kvůli jaderné katastrofě ve Fukušimě a výpadku dodávek z Libye) potřeba hledat pasivní příliv kapitálu od investorů, kteří se bojí rizika na finančním trhu," tvrdí Chris Cook, bývalý šéf International Petroleum Exchange, v současnosti konzultant a komentátor. Největší vlny přílivu tohoto kapitálu podle něj nastaly loni v září a v prosinci.

Zlato a ropa v čele komoditního býčího stáda
Napětí na Středním východě, slabší dolar, dostupné peníze za nulové sazby a rostoucí akciové trhy pomohly minulý týden komoditám k zisku. Komoditní index DJ-UBS přidal 2,4 procenta. Dařilo se všem sektorům, nejvíce k zisku přispěly vzácné kovy, zatímco zemědělské komodity a průmyslové kovy zůstaly pozadu. Dolar oslabil, zejména proti euru, poté, co Řecko obdrželo záchranný balíček.

Koncert je u konce

Nyní by podle Cooka mělo přijít "velké finále" celé hry. Orchestr hraje fortissimo a láká na svůj mocný zvuk další spekulativní peníze. Ty umožňují producentům prodávat dopředu ropu za vyšší ceny, než sami očekávají v budoucnu po odlivu spekulativního kapitálu, tedy nižší než současné.

Sankce na íránskou ropu ze strany USA a Evropy pouze nahrávají Číně. Ta si se slevou doplní své strategické ropné rezervy. "Zaplatí" to především země jako Itálie nebo Řecko.

Írán tedy svou ropu bez problémů prodává dále, USA více těží, ropa tedy bude drahá především pro Evropany. Dirigent orchestru se ovšem již nadechuje k poslední "růstové větě", aby pak nechal orchestr v tichosti odejít. Chris Cook si tento odchod představuje jako pokles ceny ropy k 60 USD za barel.

Koho by ovlivnila levnější ropa?

Největším problémem by byl pokles ceny ropy pro země jako Írán, Rusko nebo Venezuela, jejichž rozpočtové příjmy jsou silně závislé na ropě. V případě prohloubení krize v těchto zemích by mohlo dojít až k ohrožení současných politických režimů (zřejmě s výjimkou Ruska), což by mohlo vést k potřebě "záchranných" operací, z nichž by nakonec nepochybně těžila Wall Street.

Radovali by se američtí řidiči. Ceny benzínu by klesly zhruba na 2,50 USD za galon, což by podpořilo Baracka Obamu v jeho boji o obhajobu prezidentského mandátu. Američtí spotřebitelé totiž ceny benzínu silně vnímají a jejich růst v posledních týdnech vyvolal obavy o oživení americké ekonomiky.

OPEC by zřejmě reagoval velice rychle a omezil by produkci. Saúdskoarabská "páka" se ovšem v současnosti bez problémů zajišťuje díky zmíněnému spekulativnímu kapitálu proti případnému poklesu ceny ropy, proto by nemělo jít o vážný problém. Co by ovšem narušilo zmíněný klid v ropném odvětví?

Stávka spotřebitelů

Země, které ropu převážně dovážejí, mohou jen těžko ovlivnit dění na trhu s ropou. S manipulací a spekulativním kapitálem nic nezmůžou. Platí proto za ropu více, než by bylo přiměřené ekonomické situaci. Co kdyby ovšem zkrátka neakceptovaly vysoké ceny?

Ekonomika: Černé labutě všude kolem nás
O tom, že současný vývoj je de facto globální finanční válkou, jsem psal nedávno. Podle vývoje a podle toho, co čtu, se zdá, že během měsíce nebo dvou budeme svědky mimořádné události. Tato událost pak poslouží jako rozbuška pro následující víceméně krkolomný vývoj. Co za událost by to mohlo být? Variant je celá řada.

Stávka spotřebitele z největších, Číny, by nepochybně dokázala ovlivnit trh s ropou na celém světě. Zkušenost již má Írán, který musel zkraje roku přijmout čínské podmínky, aby měl kam umístit svou produkci.

Čínský kapitál je také za řadou hedgeových fondů, které by mohly vlnou krátkých pozic (spekulací na pokles) vyvolat pokles na trhu s ropnými futures. Chris Cook již před několika lety upozornil, že hlavní rozdíl mezi teroristou a hedgeovým fondem spočívá pouze v jejich motivaci.

Křehký trh s ropou

Ropný trh ještě nikdy nebyl tak nejistý. Zásoby ropy jsou poměrně nízké. Investiční banky to tradičně považují za býčí signál pro ceny ropy, protože to přece znamená velkou fyzickou poptávku po surovině. O tom, že vám zrovna potřebují prodat nějaký ten fond zaměřený na ropu, už ve svých PR článcích mlčí.

Držet zásoby ropy se v současnosti zkrátka nevyplatí. Futures se obchodují za nižší ceny, než které jsou očekávané na spotovém trhu v době splatnosti (backwardation).

Podle Chrise Cooka může budoucí pokles ceny ropy připomínat propad trhu s cínem, který v roce prakticky "za pár hodin" z 8 000 USD propadl na 4 000 USD. Cook tvrdí, že cena ropy klesne zhruba na přelomu pololetí. "Není otázkou, zda k tomu dojde, ale kdy," varuje.

Zdroj:
Asia Times
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spekulace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…